Mateřská, hypotéka a smlouva na dobu určitou

Dobrý den,

chtěla jsem Vás moc poprosit o radu. Jsem učitelka na ZŠ, smlouvu mám na dobu určitou a ta končí 30. 6. 2017.

Na dané škole pracuji 3 rokem. Momentálně jsem ve 3 měsíci těhotenství, a aby toho nebylo málo, bereme si s manželem hypotéku na byt.

Zatím ji máme předschválenou a zaplatili jsme již rezervační poplatek. Předpokládám, že smlouvu na dobu neurčitou nedostanu, proto jsem se Vás chtěla zeptat, co mám teď udělat, abych nepřišla o příspěvek na mateřskou.

Termín porodu je v říjnu. Moc děkuji za radu a přeji Vám, ať se vše daří :)

Se srdečným pozdravem

Dotaz poslal/a: Alena K., 14.03.2017 17:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 17:44 napsal/a:

Dobrý den,

Na PPM neboli peněžitou pomoc v mateřství máte nárok při splnění dvou hlavních podmínek. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM jste zaměstnána nebo v ochranné lhůtě

Pokud máte termín porodu v říjnu, pak vám zahájení PPM bude vycházet někdy na první polovinu září nebo možná už na konec srpna – je to konkrétně v době 6 – 8 týdnů před porodem.

Pokud by vám v současném zaměstnání skončila pracovní smlouva na dobu určitou, a vy pak v srpnu/září byla nezaměstnaná, pak i přesto můžete mít nárok na PPM. Díky tomu, že jste těhotná, byste po skončení zaměstnání byla v ochranné lhůtě 180 dní.

Pokud je pak PPM zahájena během této ochranné lhůty, je nárok na PPM za stejných podmínek, jako když jste zaměstnaná.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak minimální účast na nemocenském pojištění 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Pokud jste ale nyní byla poslední 3 roky zaměstnána, pak tuto podmínku určitě splňujete.

Podle toho co píšete, byste tedy určitě měla mít nárok na PPM.

Po skončení zaměstnání na dobu určitou byste se tedy měla jít zaevidovat na ÚP, kde vám bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. A poté, v době 6 týdnů před porodem vám váš lékař vystaví příslušnou žádost o PPM, kterou pak budete odevzdávat ještě svému původnímu zaměstnavateli.

To, že budete cca 1,5 – 2 měsíce nezaměstnaná, pak nemá žádný vliv na výši „mateřské“, ta se vám bude počítat na základě příjmu v zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď