Současné pobírání mateřské (matka) a rodičovské (otec)

Dobrý den,

čekáme 2. dítě a nestihneme dočerpat dvouletou rodičovskou před nástupem na druhou mateřskou.

Někde jsem zaslechl, že je možné nechat si rodičovskou přepsat na sebe (manžela / otce dítěte) a druhou mateřskou může bez ztráty 1. rodičovské (toho času přepsané na otce) čerpat manželka.

Výsledek – čerpání obou dávek najednou jen každá na jiného z rodičů. Je to možné?

Díky

Dotaz poslal/a: Jan N., 10.06.2017 09:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 14:53 napsal/a:

Dobrý den,

Nevím, kde jste tuto informaci zaslechl, ale zcela jistě se nezakládá na pravdě. Buď se jedná o nějakou vyloženě „historickou“ záležitost, která snad platila někdy v minulosti (osobně si ale nepamatuji, kdy toto mohlo platit, posledních 7 – 10 roků tomu tak určitě není), nebo to byl „nesmysl“ ve stylu „jedna paní povídala“.

Současné pobírání rodičovské a mateřské zákon přímo zakazuje – kromě jedné výjimky, kterou vysvětlím dále – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30a:

(1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

(2) Při péči o totéž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek nebo splňují-li podle § 30b odst. 1 podmínku péče o dítě pro nárok na rodičovský příspěvek v jednom kalendářním měsíci oba rodiče tak, že každý ji splňuje po část měsíce, náleží rodičovský příspěvek jen jednou, a to rodiči určenému na základě dohody rodičů. Nedohodnou-li se rodiče, určí krajská pobočka Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje, kterému z rodičů se rodičovský příspěvek přizná.

Ke dni, kdy vznikne nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství tedy „mateřskou) zaniká nárok na rodičovský příspěvek. A je jedno, na koho by byl napsán. Jestli na vás jako otce dítěte nebo na matku.

Jediná možnost, kdy je vyplácen současně rodičovský příspěvek a mateřská, je situace, kdy má žena v době před porodem nárok na nižší mateřskou na druhé dítě než byl rodičovský příspěvek na první dítě. Pokud by tedy na první dítě byl rodičovský příspěvek třeba 7600 Kč a mateřská jí vycházela třeba na 5000 Kč, pak bylo možné vyplatit ještě rodičovský příspěvek ve výši 2600 Kč (rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou) – viz paragraf 30b:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď