Současné pobírání mateřské (matka) a rodičovské (otec)

Dobrý den,

čekáme 2. dítě a nestihneme dočerpat dvouletou rodičovskou před nástupem na druhou mateřskou.

Někde jsem zaslechl, že je možné nechat si rodičovskou přepsat na sebe (manžela / otce dítěte) a druhou mateřskou může bez ztráty 1. rodičovské (toho času přepsané na otce) čerpat manželka.

Výsledek – čerpání obou dávek najednou jen každá na jiného z rodičů. Je to možné?

Díky

Dotaz poslal/a: Jan N., 10.06.2017 09:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.06.2017 14:53 napsal/a:

Dobrý den,

Nevím, kde jste tuto informaci zaslechl, ale zcela jistě se nezakládá na pravdě. Buď se jedná o nějakou vyloženě „historickou“ záležitost, která snad platila někdy v minulosti (osobně si ale nepamatuji, kdy toto mohlo platit, posledních 7 – 10 roků tomu tak určitě není), nebo to byl „nesmysl“ ve stylu „jedna paní povídala“.

Současné pobírání rodičovské a mateřské zákon přímo zakazuje – kromě jedné výjimky, kterou vysvětlím dále – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30a:

(1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

(2) Při péči o totéž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek nebo splňují-li podle § 30b odst. 1 podmínku péče o dítě pro nárok na rodičovský příspěvek v jednom kalendářním měsíci oba rodiče tak, že každý ji splňuje po část měsíce, náleží rodičovský příspěvek jen jednou, a to rodiči určenému na základě dohody rodičů. Nedohodnou-li se rodiče, určí krajská pobočka Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje, kterému z rodičů se rodičovský příspěvek přizná.

Ke dni, kdy vznikne nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství tedy „mateřskou) zaniká nárok na rodičovský příspěvek. A je jedno, na koho by byl napsán. Jestli na vás jako otce dítěte nebo na matku.

Jediná možnost, kdy je vyplácen současně rodičovský příspěvek a mateřská, je situace, kdy má žena v době před porodem nárok na nižší mateřskou na druhé dítě než byl rodičovský příspěvek na první dítě. Pokud by tedy na první dítě byl rodičovský příspěvek třeba 7600 Kč a mateřská jí vycházela třeba na 5000 Kč, pak bylo možné vyplatit ještě rodičovský příspěvek ve výši 2600 Kč (rozdíl mezi rodičovskou a mateřskou) – viz paragraf 30b:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď