Mateřská na druhé dítě u OSVČ

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Rodičovská mi bude za 3 měsíce končit, ale současně čekám, že za 2,5 měsíce budu mít termín porodu s druhým dítětem. Chtěla bych vědět, jestli mám nárok na mateřskou. Před narozením prvního dítěte jsem pracovala jako OSVČ. Platila jsem si nemocenské pojištění, takže s prvním dítětem jsem byla nejdřív na mateřské a pak i na rodičovské dovolené. Zajímalo by mě, jak to bude s druhým dítětem? Četla jsem, že když jdu na druhou mateřskou z rodičovské, bez přerušení, tak se mateřská u druhého dítěte počítá stejně jako u prvního? Je to tak?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Barbora Č., 08.03.2014 7:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2014 16 napsal/a:

Dobrý den Barboro, to co popisujete vy, platí určitě pro maminky, které před první mateřskou pracovali a nárok na mateřskou tedy měli na základě svého zaměstnání. Pokud jejich zaměstnání trvá i během rodičovské, tedy pokud jsou zaměstnané i v době nástupu na mateřskou s druhým dítětem, nárok na ni mají a její výše je stejná jako u prvního dítěte.

U OSVČ je to ale s mateřskou trochu složitější. Aby měla žena, která podniká jako OSVČ nárok na mateřskou (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), musí si sama platit nemocenské pojištění. A to nejméně 270 dní za poslední 2 roky a současně nejméně 180 dní za poslední rok před nástupem na mateřskou.

Stejná podmínka pak platí i u druhého dítěte. Pokud jste si nemocenské platila jen do narození prvního dítěte a následně byla 3 roky doma a nemocenské si neplatila, pak u druhého dítěte nárok na PPM mít nebudete. Pokud jste si ale nemocenské platila, pak nárok mít budete stejně jako u prvního dítěte.

Pokud jste si nemocenské neplatila, je tady ještě možnost že by o PPM mohl žádat váš manžel (resp. otec dítěte) – pokud podmínky splňuje on.

Každopádně určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek. U něj nehraje roli, jestli jste si platila nebo nemocenské. V tom případě byste od narození druhého dítěte začala pobírat rodičovský příspěvek na druhé dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenské pojištění:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

PPM – souběh HPP + vedlejší OSVČ

-

Dobrý den, ráda bych se prosím zeptala, jak to bude s mou PPM. Od 1. 3. 2015 mám HPP a od 4/2017 mám k tomu ještě navíc vedlejší OSVČ. Na PPM bych měla nastoupit cca 5-6/2018. Vznikne mi prosím nárok na PPM? Ovlivní mi vedlejší SVČ nějak PPM? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

OSVČ vedlejší činnost při rodičovské a plánování druhého dítěte

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Teď jsem na rodičovské dovolené. S prvním dítětem jsem měla nárok na PPM. Platila jsem si minimální zálohy na zdravotní a sociální a z toho nemocenskou (něco okolo 145,-). Rodičovská s prvním dítětem mi končí v dubnu 2019. Mám ji na tři roky. Teď v roce 2018 bychom se chtěli […]

Zobrazit odpověď