Mateřská OSVČ – podnikání během mateřské

Dobrý den,

Jsem stejně jako můj partner OSVČ, oba si platíme nemocenské pojištění.

Pokud by šel na mateřskou můj přítel, mohl by v průběhu mateřské vykonávat stejnou výdělečnou činnost jako předtím?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana H., 16.06.2017 12:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:22 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny příslušné podmínky. Patří sem to, že v době zahájení PPM (u ženy 6 – 8 týdnů před porodem, u otce dítěte od 7 po porodu) trvá účast na nemocenském pojištění, nebo jste v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti.

Dále pak musí být splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářní dní za poslední dva roky, a u OSVČ současně 180 dní v posledním roce před zahájením PPM.

Vy, jako matka dítěte můžete PPM zahájit již před porodem – tedy 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a máte nárok na 28 týdnů. Otec dítěte může PPM zahájit až od začátku 7 týdne po porodu a může mít PPM jen 22 týdnů. O PPM se případně můžete „podělit“. 6 týdnů z oněch 28 jsou pouze pro matku dítěte a vztahují se k době 6 týdnů po porodu. Zbylých 22 týdnů je „společných“.

Pokud by měl PPM čerpat pouze otec dítěte, pak je nutné, abyste po skončení prvních 6 týdnů po porodu uzavřeli dohodou o svěření dítěte do péče. Na základě toho pak váš partner na OSSZ podá žádost o PPM.

PPM spadá mezi nemocenské dávky. Platí zde omezení, že v době čerpání jakékoliv nemocenské dávky nesmí být vykonávána činnost na základě, které jsou tyto dávky vypláceny.

Pro OSVČ pak platí mimo jiné ustanovení v paragrafu 16, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou 

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Tedy během čerpání PPM, váš partner může být i nadále OSVČ, nesmí však danou SVČ sám, osobně vykonávat. Tedy pokud by měl například nějaké zaměstnance, nebo tzv. „spolupracující osoby“, kteří by vykonávali danou činnost, pak není nutné, na dobu čerpání PPM, SVČ přerušovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď