Mateřská OSVČ – podnikání během mateřské

Dobrý den,

Jsem stejně jako můj partner OSVČ, oba si platíme nemocenské pojištění.

Pokud by šel na mateřskou můj přítel, mohl by v průběhu mateřské vykonávat stejnou výdělečnou činnost jako předtím?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana H., 16.06.2017 12:57

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:22 napsal/a:
 

Dobrý den,

Pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), musí být splněny příslušné podmínky. Patří sem to, že v době zahájení PPM (u ženy 6 – 8 týdnů před porodem, u otce dítěte od 7 po porodu) trvá účast na nemocenském pojištění, nebo jste v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti.

Dále pak musí být splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářní dní za poslední dva roky, a u OSVČ současně 180 dní v posledním roce před zahájením PPM.

Vy, jako matka dítěte můžete PPM zahájit již před porodem – tedy 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a máte nárok na 28 týdnů. Otec dítěte může PPM zahájit až od začátku 7 týdne po porodu a může mít PPM jen 22 týdnů. O PPM se případně můžete „podělit“. 6 týdnů z oněch 28 jsou pouze pro matku dítěte a vztahují se k době 6 týdnů po porodu. Zbylých 22 týdnů je „společných“.

Pokud by měl PPM čerpat pouze otec dítěte, pak je nutné, abyste po skončení prvních 6 týdnů po porodu uzavřeli dohodou o svěření dítěte do péče. Na základě toho pak váš partner na OSSZ podá žádost o PPM.

PPM spadá mezi nemocenské dávky. Platí zde omezení, že v době čerpání jakékoliv nemocenské dávky nesmí být vykonávána činnost na základě, které jsou tyto dávky vypláceny.

Pro OSVČ pak platí mimo jiné ustanovení v paragrafu 16, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou 

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Tedy během čerpání PPM, váš partner může být i nadále OSVČ, nesmí však danou SVČ sám, osobně vykonávat. Tedy pokud by měl například nějaké zaměstnance, nebo tzv. „spolupracující osoby“, kteří by vykonávali danou činnost, pak není nutné, na dobu čerpání PPM, SVČ přerušovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,