Mateřská a peněžitá pomoc v mateřství OSVČ 2017

Dobrý den,

s manželem se pokoušíme o miminko a ráda bych se zeptala na mateřskou a peněžitou pomoc v mateřství u mě jako OSVČ na rok 2017.

Jsem OSVČ již 7 let jako hlavní činnost. Od konce srpna si platím nemocenskou 168,-Kč / měsíčně jak mi bylo vypočteno na MSSZ. Ráda bych se zeptala, jak bude u mě vypadat peněžitá pomoc v mateřství (kolik měsíčně?).

Manžel je zaměstnaný již několik let ve stejné firmě, má kolem 26.000,-Kč čistého. Slyšela sem, že pro OSVČ není finančně tak výhodný příspěvek jak u zaměstnanců.? Proto sem se chtěla zeptat na radu, zda není nějaká výhodnější varianta. Třeba čerpání od manžela??

Moc děkuji pěkný den

Dotaz poslal/a: Zuzana , 08.12.2016 13:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.12.2016 13:51 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok a výpočet výše PPM (peněžité pomoci v mateřství) jsou pro zaměstnance i OSVČ v zásadě stejné. Co se týká podmínek, tak jak OSVČ, tak i zaměstnanci musí splňovat podmínku minimální doby nemocenského pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. U OSVČ je tam jedna podmínka navíc že nejméně 180 dní účasti na nemocenském pojištění musí být v posledním roce, před zahájením čerpání PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem).

Myslím, že se nedá hovořit přím o „finanční nevýhodnosti“ výše PPM u OSVČ. Je tam ale pravda zpravidla velký rozdíl, což je dáno ale především tím, jaké příjmy přiznává/daní zaměstnanec a jaké OSVČ. A tedy tím jaké nemocenské pojištění si platí OSVČ a jaké platí za zaměstnance zaměstnavatel.

Pokud si platíte nemocenské pojištění ve výši 168 Kč měsíčně, tak to odpovídá měsíčnímu vyměřovacímu základu 7 304 Kč. Tedy na základě nemocenského pojištění ve výši 168 Kč měsíčně se vám vypočítá stejně vysoká mateřská, jakou by měl zaměstnanec se stejně vysokou hrubou mzdou (7 304 Kč měsíčně).

Ve vašem případě by tedy výše PPM vycházela na 169 Kč na jeden kalendářní den, tedy cca 5070 Kč měsíčně (za 30 dní) a 33 124 Kč za celou dobu (196 dní, tj. 28 týdnů – pokud se vám narodí jedno dítě).

Přesnou výši PPM u vašeho manžela vám neřeknu. Výše PPM se počítá z hrubé mzdy, kterou já u vašeho manžela neznám (nevím jaké všechny daňové slevy apod., si uplatňuje, takže se z čisté mzdy k té hrubé nedopočítám), takže jen pro orientační výpočet řekněme, že jeho hrubá mzda je 30 tisíc korun měsíčně (v tom případě za manžela zaměstnavatel platí nemocenské pojištění cca 690 Kč měsíčně).

Pokud by se počítala PPM z příjmu vašeho manžela, pak by to při hrubé mzdě 30000 Kč byla PPM na jeden den ve výši 679 Kč, tj. za měsíc 20 370 Kč (za 30 dní) a celkem 104 566 (za 154 dní, tj. 22 týdnů).

Z uvedeného příkladu je vidět velký rozdíl mezi výší PPM u Vás a u manžela. To je dáno tím, že v přehledu o příjmech OSVČ který dáváte ČSSZ, vykazujete jen nízké příjmy, resp. vysoké náklady. Pokud byste přiznávala vyšší příjem, pak byste sice platila vyšší daně, sociální a zdravotní pojištění, ale současně byste měla nárok i na vyšší mateřskou apod.

Takže samozřejmě je možné, aby PPM čerpal váš manžel. Ten si ale o PPM může požádat až od začátku 7 týdne po porodu (vy na PPM máte nárok už 6 – 8 týdnů před porodem). Pak je nutné, abyste spolu uzavřeli písemnou dohodu o svěření dítěte do péče. Na základě toho si manžel u zaměstnavatele vyřídí mateřskou dovolenou a na ČSSZ pak i PPM. V době, kdy bude manžel čerpat PPM, ale nesmí vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele – tam musí čerpat mateřskou dovolenou. Může teoreticky pracovat – třeba formou DPP nebo DPČ, ale buď pro jiného zaměstnavatele, nebo musí mít s tím stávajícím uzavřenu jinou smlouvu, která musí být na jinou pracovní činnost (nestačí jen jiná smlouva na stejnou pracovní činnost, to by „neprošlo“).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď