Mateřská po přerušení studia VŠ

Dobrý den,

byla jsem studentka VŠ, ale z důvodu těhotenství jsem musela na doporučení lékaře studium v dubnu přerušit.

Nyní jsem evidovaná na úřadu práce. Termín porodu mám na září.

Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou (popřípadě jinou peněžitou podporu) nebo pouze až po porodu na rodičovskou.

Předem velice děkuji za Vaši odpověď.

S přáním krásného dne

Dotaz poslal/a: Markéta P., 25.05.2017 08:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (přesněji tedy na peněžitou pomoc v mateřství, PPM), pak byste musela splňovat příslušné podmínky (které určuje zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.).

První podmínkou je to, že v době zahájení PPM (tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem) jste zaměstnána (kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel) nebo pracujete jako OSVČ (a hradíte si dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ). Nebo že jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od ukončení poslední pojištěné činnosti (zaměstnání, podnikání jako OSVČ).

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení „mateřské“, splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

V době, kdy studujete VŠ, nebo v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná, za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. To ale ve vztahu k nároku na PPM nemá žádný vliv. Nemocenské pojištění za studenty nebo nezaměstnané nikdo neplatí.

Čistě teoreticky byste tedy na PPM mohla mít nárok pouze v případě, že byste během studia současně pracovala v nějakém zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Tak abyste splnila, minimální dobu účasti na NP, a abyste v době zahájení byla ještě v ochranné lhůtě. Ale to zřejmě nebude váš případ?

Na PPM tedy nárok podle všeho mít nebudete. Bude vám vznikat až nárok na rodičovský příspěvek, a to po narození dítěte. U něj pak bude záležet – pokud budete v žádosti figurovat pouze vy, pak budete mít přiznánu variantu na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč, a po zbytek doby do 4 let věku dítěte 3800 Kč).

Pokud by případně doložil příjem otec dítěte a měl dostatečně vysoký vyměřovací základ, mělo by pak být možné zvolit i jinou variantu RP. Stejně tak, pokud by otec dítěte splňoval podmínky nároku na PPM, pak si o ni případně může požádat on – otec dítěte může o PPM žádat po ukončení 6 týdne po narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď