Mateřská s druhým dítětem, když budu mít smlouvu na dobu určitou/neurčitou

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to funguje s mateřskou u druhého dítěte. Pokud bych měla dvě děti hned po sobě a smlouvu na dobu neurčitou, na mateřskou mám nárok i u druhého ve stejné výši?

A spíše mně zajímá, když budu mít smlouvu na dobu určitou, která skončí v době mateřské nebo rodičovské u prvního dítěte, a poté bych hned měla druhé dítě, mám nárok na mateřskou i u druhého dítěte nebo ne?

Pokud bych mezi tím nepracovala. Nebo bych čerpala hned pouze rodičovské příspěvky a na mateřskou bych neměla nárok?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Barbora N., 28.06.2017 05:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 12:20 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitou pomoc mateřství máte, pokud jste v době jejího zahájení (6-8 týdnů před porodem) zaměstnaná (nemocenské pojištění platí zaměstnavatel), nebo pokud si nemocenské pojištění platíte jako OSVČ. To jestli jste tou dobou na mateřské/rodičovské/v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství ničemu nevadí.

Pokud nejste zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění), pak musíte být alespoň v ochranné době, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání, podnikání).

V době zahájení „mateřské“ (PPM), také musí být splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Tam se počítá buď doba od zahájení do ukončení pracovního poměru, nebo doba, kdy si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění.

Co se týká pracovního poměru na dobu neurčitou a dvou po sobě následujících mateřských/rodičovských:

Pokud vám mateřská dovolená na druhé dítě plynule naváže na rodičovskou dovolenou na první dítě, a pracovní poměr po celou dobu mateřské/rodičovské s prvním dítětem trval, pak máte určitě nárok na PPM.

To samé platí i v případě, že po skončení rodičovské nějakou dobu pracujete v původním zaměstnání, nebo i když jste pak po skončení rodičovské třeba na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti.

Pokud máte stále stejného zaměstnavatele, a druhé dítě se narodí do 4 roků toho prvního (resp. do 4 roků toho prvního je zahájena mateřská dovolená s druhým dítětem), pak máte i PPM minimálně stejně vysokou, jako u prvního dítěte. Může být ale případně i vyšší.

Co se týká pracovního poměru na dobu určitou, který zanikne během mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené:

Tím, že skončí pracovní poměr na dobu neurčitou, tak jste fakticky nezaměstnaná. Skončí vám tím doba účasti na nemocenském pojištění.

To, jestli byste měla nárok na PPM u druhého dítěte, by se odvíjelo od toho, kdy by pracovní poměr skončil. Pokud by byla mateřská na druhé dítě zahájena ještě během ochranné doby 180 dní od skončení zaměstnání, pak by nárok byl.

Pokud by to bylo později, a vy jste mezi ukončením pracovního poměru a zahájením mateřské na druhé dítě již nepracovala, tak by nárok nebyl, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození druhého dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď