Mateřská s druhým dítětem, když budu mít smlouvu na dobu určitou/neurčitou

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to funguje s mateřskou u druhého dítěte. Pokud bych měla dvě děti hned po sobě a smlouvu na dobu neurčitou, na mateřskou mám nárok i u druhého ve stejné výši?

A spíše mně zajímá, když budu mít smlouvu na dobu určitou, která skončí v době mateřské nebo rodičovské u prvního dítěte, a poté bych hned měla druhé dítě, mám nárok na mateřskou i u druhého dítěte nebo ne?

Pokud bych mezi tím nepracovala. Nebo bych čerpala hned pouze rodičovské příspěvky a na mateřskou bych neměla nárok?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Barbora N., 28.06.2017 05:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 12:20 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitou pomoc mateřství máte, pokud jste v době jejího zahájení (6-8 týdnů před porodem) zaměstnaná (nemocenské pojištění platí zaměstnavatel), nebo pokud si nemocenské pojištění platíte jako OSVČ. To jestli jste tou dobou na mateřské/rodičovské/v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství ničemu nevadí.

Pokud nejste zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění), pak musíte být alespoň v ochranné době, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání, podnikání).

V době zahájení „mateřské“ (PPM), také musí být splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Tam se počítá buď doba od zahájení do ukončení pracovního poměru, nebo doba, kdy si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění.

Co se týká pracovního poměru na dobu neurčitou a dvou po sobě následujících mateřských/rodičovských:

Pokud vám mateřská dovolená na druhé dítě plynule naváže na rodičovskou dovolenou na první dítě, a pracovní poměr po celou dobu mateřské/rodičovské s prvním dítětem trval, pak máte určitě nárok na PPM.

To samé platí i v případě, že po skončení rodičovské nějakou dobu pracujete v původním zaměstnání, nebo i když jste pak po skončení rodičovské třeba na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti.

Pokud máte stále stejného zaměstnavatele, a druhé dítě se narodí do 4 roků toho prvního (resp. do 4 roků toho prvního je zahájena mateřská dovolená s druhým dítětem), pak máte i PPM minimálně stejně vysokou, jako u prvního dítěte. Může být ale případně i vyšší.

Co se týká pracovního poměru na dobu určitou, který zanikne během mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené:

Tím, že skončí pracovní poměr na dobu neurčitou, tak jste fakticky nezaměstnaná. Skončí vám tím doba účasti na nemocenském pojištění.

To, jestli byste měla nárok na PPM u druhého dítěte, by se odvíjelo od toho, kdy by pracovní poměr skončil. Pokud by byla mateřská na druhé dítě zahájena ještě během ochranné doby 180 dní od skončení zaměstnání, pak by nárok byl.

Pokud by to bylo později, a vy jste mezi ukončením pracovního poměru a zahájením mateřské na druhé dítě již nepracovala, tak by nárok nebyl, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození druhého dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď