Mateřská s druhým dítětem, když budu mít smlouvu na dobu určitou/neurčitou

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to funguje s mateřskou u druhého dítěte. Pokud bych měla dvě děti hned po sobě a smlouvu na dobu neurčitou, na mateřskou mám nárok i u druhého ve stejné výši?

A spíše mně zajímá, když budu mít smlouvu na dobu určitou, která skončí v době mateřské nebo rodičovské u prvního dítěte, a poté bych hned měla druhé dítě, mám nárok na mateřskou i u druhého dítěte nebo ne?

Pokud bych mezi tím nepracovala. Nebo bych čerpala hned pouze rodičovské příspěvky a na mateřskou bych neměla nárok?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Barbora N., 28.06.2017 05:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 12:20 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitou pomoc mateřství máte, pokud jste v době jejího zahájení (6-8 týdnů před porodem) zaměstnaná (nemocenské pojištění platí zaměstnavatel), nebo pokud si nemocenské pojištění platíte jako OSVČ. To jestli jste tou dobou na mateřské/rodičovské/v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství ničemu nevadí.

Pokud nejste zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění), pak musíte být alespoň v ochranné době, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání, podnikání).

V době zahájení „mateřské“ (PPM), také musí být splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Tam se počítá buď doba od zahájení do ukončení pracovního poměru, nebo doba, kdy si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění.

Co se týká pracovního poměru na dobu neurčitou a dvou po sobě následujících mateřských/rodičovských:

Pokud vám mateřská dovolená na druhé dítě plynule naváže na rodičovskou dovolenou na první dítě, a pracovní poměr po celou dobu mateřské/rodičovské s prvním dítětem trval, pak máte určitě nárok na PPM.

To samé platí i v případě, že po skončení rodičovské nějakou dobu pracujete v původním zaměstnání, nebo i když jste pak po skončení rodičovské třeba na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti.

Pokud máte stále stejného zaměstnavatele, a druhé dítě se narodí do 4 roků toho prvního (resp. do 4 roků toho prvního je zahájena mateřská dovolená s druhým dítětem), pak máte i PPM minimálně stejně vysokou, jako u prvního dítěte. Může být ale případně i vyšší.

Co se týká pracovního poměru na dobu určitou, který zanikne během mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené:

Tím, že skončí pracovní poměr na dobu neurčitou, tak jste fakticky nezaměstnaná. Skončí vám tím doba účasti na nemocenském pojištění.

To, jestli byste měla nárok na PPM u druhého dítěte, by se odvíjelo od toho, kdy by pracovní poměr skončil. Pokud by byla mateřská na druhé dítě zahájena ještě během ochranné doby 180 dní od skončení zaměstnání, pak by nárok byl.

Pokud by to bylo později, a vy jste mezi ukončením pracovního poměru a zahájením mateřské na druhé dítě již nepracovala, tak by nárok nebyl, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození druhého dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď