Mateřská s druhým dítětem, když budu mít smlouvu na dobu určitou/neurčitou

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to funguje s mateřskou u druhého dítěte. Pokud bych měla dvě děti hned po sobě a smlouvu na dobu neurčitou, na mateřskou mám nárok i u druhého ve stejné výši?

A spíše mně zajímá, když budu mít smlouvu na dobu určitou, která skončí v době mateřské nebo rodičovské u prvního dítěte, a poté bych hned měla druhé dítě, mám nárok na mateřskou i u druhého dítěte nebo ne?

Pokud bych mezi tím nepracovala. Nebo bych čerpala hned pouze rodičovské příspěvky a na mateřskou bych neměla nárok?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Barbora N., 28.06.2017 05:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 12:20 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitou pomoc mateřství máte, pokud jste v době jejího zahájení (6-8 týdnů před porodem) zaměstnaná (nemocenské pojištění platí zaměstnavatel), nebo pokud si nemocenské pojištění platíte jako OSVČ. To jestli jste tou dobou na mateřské/rodičovské/v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství ničemu nevadí.

Pokud nejste zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění), pak musíte být alespoň v ochranné době, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání, podnikání).

V době zahájení „mateřské“ (PPM), také musí být splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Tam se počítá buď doba od zahájení do ukončení pracovního poměru, nebo doba, kdy si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění.

Co se týká pracovního poměru na dobu neurčitou a dvou po sobě následujících mateřských/rodičovských:

Pokud vám mateřská dovolená na druhé dítě plynule naváže na rodičovskou dovolenou na první dítě, a pracovní poměr po celou dobu mateřské/rodičovské s prvním dítětem trval, pak máte určitě nárok na PPM.

To samé platí i v případě, že po skončení rodičovské nějakou dobu pracujete v původním zaměstnání, nebo i když jste pak po skončení rodičovské třeba na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti.

Pokud máte stále stejného zaměstnavatele, a druhé dítě se narodí do 4 roků toho prvního (resp. do 4 roků toho prvního je zahájena mateřská dovolená s druhým dítětem), pak máte i PPM minimálně stejně vysokou, jako u prvního dítěte. Může být ale případně i vyšší.

Co se týká pracovního poměru na dobu určitou, který zanikne během mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené:

Tím, že skončí pracovní poměr na dobu neurčitou, tak jste fakticky nezaměstnaná. Skončí vám tím doba účasti na nemocenském pojištění.

To, jestli byste měla nárok na PPM u druhého dítěte, by se odvíjelo od toho, kdy by pracovní poměr skončil. Pokud by byla mateřská na druhé dítě zahájena ještě během ochranné doby 180 dní od skončení zaměstnání, pak by nárok byl.

Pokud by to bylo později, a vy jste mezi ukončením pracovního poměru a zahájením mateřské na druhé dítě již nepracovala, tak by nárok nebyl, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození druhého dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď