Mateřská s druhým dítětem, když budu mít smlouvu na dobu určitou/neurčitou

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak to funguje s mateřskou u druhého dítěte. Pokud bych měla dvě děti hned po sobě a smlouvu na dobu neurčitou, na mateřskou mám nárok i u druhého ve stejné výši?

A spíše mně zajímá, když budu mít smlouvu na dobu určitou, která skončí v době mateřské nebo rodičovské u prvního dítěte, a poté bych hned měla druhé dítě, mám nárok na mateřskou i u druhého dítěte nebo ne?

Pokud bych mezi tím nepracovala. Nebo bych čerpala hned pouze rodičovské příspěvky a na mateřskou bych neměla nárok?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Barbora N., 28.06.2017 05:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 12:20 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitou pomoc mateřství máte, pokud jste v době jejího zahájení (6-8 týdnů před porodem) zaměstnaná (nemocenské pojištění platí zaměstnavatel), nebo pokud si nemocenské pojištění platíte jako OSVČ. To jestli jste tou dobou na mateřské/rodičovské/v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství ničemu nevadí.

Pokud nejste zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění), pak musíte být alespoň v ochranné době, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání, podnikání).

V době zahájení „mateřské“ (PPM), také musí být splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Tam se počítá buď doba od zahájení do ukončení pracovního poměru, nebo doba, kdy si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění.

Co se týká pracovního poměru na dobu neurčitou a dvou po sobě následujících mateřských/rodičovských:

Pokud vám mateřská dovolená na druhé dítě plynule naváže na rodičovskou dovolenou na první dítě, a pracovní poměr po celou dobu mateřské/rodičovské s prvním dítětem trval, pak máte určitě nárok na PPM.

To samé platí i v případě, že po skončení rodičovské nějakou dobu pracujete v původním zaměstnání, nebo i když jste pak po skončení rodičovské třeba na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti.

Pokud máte stále stejného zaměstnavatele, a druhé dítě se narodí do 4 roků toho prvního (resp. do 4 roků toho prvního je zahájena mateřská dovolená s druhým dítětem), pak máte i PPM minimálně stejně vysokou, jako u prvního dítěte. Může být ale případně i vyšší.

Co se týká pracovního poměru na dobu určitou, který zanikne během mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené:

Tím, že skončí pracovní poměr na dobu neurčitou, tak jste fakticky nezaměstnaná. Skončí vám tím doba účasti na nemocenském pojištění.

To, jestli byste měla nárok na PPM u druhého dítěte, by se odvíjelo od toho, kdy by pracovní poměr skončil. Pokud by byla mateřská na druhé dítě zahájena ještě během ochranné doby 180 dní od skončení zaměstnání, pak by nárok byl.

Pokud by to bylo později, a vy jste mezi ukončením pracovního poměru a zahájením mateřské na druhé dítě již nepracovala, tak by nárok nebyl, a měla byste nárok až na rodičovský příspěvek po narození druhého dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď