Mateřská u 2. dítěte – výpověď ve zkušební době

Dcera je na rodičovské dovolené, která jí končí v říjnu. Dostala možnost nastoupit do zaměstnání blíže bydliště, ale už v červnu.

Dala proto výpověď v původním zaměstnání s tím, že ihned další den nastoupí v novém.

Mezitím však zjistila, že je těhotná.

Předpokládám, že nová firma po zjištění jejího těhotenství (bývá ji zle), jí ve zkušební době smlouvu zruší. Bude mít nárok na mateřskou?

Z nového zaměstnání ji totiž neplyne ochranná lhůta ve výši 180 dní a předpokládaný termín porodu je v lednu 2018.

Nebo se těch 180 dni ochranné lhůty počítá z bývalého zaměstnání, když otěhotněla ještě v době, kdy byla zaměstnána tam?

Dotaz poslal/a: Kristina P., 9.06.2017 10:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že pokud bude dcera ve zkušební době v nové firmě, tak s ní zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr „ze dne na den“, bez udání důvodu. Během zkušební doby tak může zaměstnání skončit, i když je dcera již těhotná (po zkušební době se na ni už vztahuje ochranné v podobě zákazu výpovědi pro těhotnou ženu).

Co se týká ochranné doby – pokud bylo těhotenství zahájeno ještě v době trvání předchozího zaměstnání (to, že v té době byla na rodičovské dovolené, ničemu nevadí), pak po skončení tohoto zaměstnání, běží ochranná doba 180 dní. Tím, že dcera ihned nastupuje do nového zaměstnání, pak se z této ochranné doby nevyčerpá ani jeden den, a ochranná doba se „pozastaví“.

Pokud by následně, třeba po 3 týdnech nový zaměstnavatel ukončil dceři pracovní poměr ve zkušební době, pak jí z tohoto nového zaměstnání bude plynout ochranná doba 21 dní. K ní se pak připočítá dalších 159 dní z ochranné doby, z předchozího zaměstnání, a bude tak mít celkový součet 180 dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

To, jestli tedy bude mít nárok na PPM i u 2 dítěte tedy bude záviset na tom, na kdy jí vychází termín porodu, resp. termín zahájení PPM na druhé dítě (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem). Pokud by v té době byla ještě v rámci ochranné lhůty, pak by nárok mít měla.

Zmiňujte termín porodu v lednu 2018, což by znamenalo zahájení PPM již někdy v prosinci 2017, nebo možná už na konci listopadu 2017. Což by teoreticky ještě mělo vyjít v rámci ochranné doby.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď