Mateřská u 2. dítěte – výpověď ve zkušební době

Dcera je na rodičovské dovolené, která jí končí v říjnu. Dostala možnost nastoupit do zaměstnání blíže bydliště, ale už v červnu.

Dala proto výpověď v původním zaměstnání s tím, že ihned další den nastoupí v novém.

Mezitím však zjistila, že je těhotná.

Předpokládám, že nová firma po zjištění jejího těhotenství (bývá ji zle), jí ve zkušební době smlouvu zruší. Bude mít nárok na mateřskou?

Z nového zaměstnání ji totiž neplyne ochranná lhůta ve výši 180 dní a předpokládaný termín porodu je v lednu 2018.

Nebo se těch 180 dni ochranné lhůty počítá z bývalého zaměstnání, když otěhotněla ještě v době, kdy byla zaměstnána tam?

Dotaz poslal/a: Kristina P., 9.06.2017 10:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že pokud bude dcera ve zkušební době v nové firmě, tak s ní zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr „ze dne na den“, bez udání důvodu. Během zkušební doby tak může zaměstnání skončit, i když je dcera již těhotná (po zkušební době se na ni už vztahuje ochranné v podobě zákazu výpovědi pro těhotnou ženu).

Co se týká ochranné doby – pokud bylo těhotenství zahájeno ještě v době trvání předchozího zaměstnání (to, že v té době byla na rodičovské dovolené, ničemu nevadí), pak po skončení tohoto zaměstnání, běží ochranná doba 180 dní. Tím, že dcera ihned nastupuje do nového zaměstnání, pak se z této ochranné doby nevyčerpá ani jeden den, a ochranná doba se „pozastaví“.

Pokud by následně, třeba po 3 týdnech nový zaměstnavatel ukončil dceři pracovní poměr ve zkušební době, pak jí z tohoto nového zaměstnání bude plynout ochranná doba 21 dní. K ní se pak připočítá dalších 159 dní z ochranné doby, z předchozího zaměstnání, a bude tak mít celkový součet 180 dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

To, jestli tedy bude mít nárok na PPM i u 2 dítěte tedy bude záviset na tom, na kdy jí vychází termín porodu, resp. termín zahájení PPM na druhé dítě (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem). Pokud by v té době byla ještě v rámci ochranné lhůty, pak by nárok mít měla.

Zmiňujte termín porodu v lednu 2018, což by znamenalo zahájení PPM již někdy v prosinci 2017, nebo možná už na konci listopadu 2017. Což by teoreticky ještě mělo vyjít v rámci ochranné doby.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď