Mateřská u 2. dítěte – výpověď ve zkušební době

Dcera je na rodičovské dovolené, která jí končí v říjnu. Dostala možnost nastoupit do zaměstnání blíže bydliště, ale už v červnu.

Dala proto výpověď v původním zaměstnání s tím, že ihned další den nastoupí v novém.

Mezitím však zjistila, že je těhotná.

Předpokládám, že nová firma po zjištění jejího těhotenství (bývá ji zle), jí ve zkušební době smlouvu zruší. Bude mít nárok na mateřskou?

Z nového zaměstnání ji totiž neplyne ochranná lhůta ve výši 180 dní a předpokládaný termín porodu je v lednu 2018.

Nebo se těch 180 dni ochranné lhůty počítá z bývalého zaměstnání, když otěhotněla ještě v době, kdy byla zaměstnána tam?

Dotaz poslal/a: Kristina P., 9.06.2017 10:27

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2017 14:46 napsal/a:
 

Dobrý den,

Máte pravdu v tom, že pokud bude dcera ve zkušební době v nové firmě, tak s ní zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr „ze dne na den“, bez udání důvodu. Během zkušební doby tak může zaměstnání skončit, i když je dcera již těhotná (po zkušební době se na ni už vztahuje ochranné v podobě zákazu výpovědi pro těhotnou ženu).

Co se týká ochranné doby – pokud bylo těhotenství zahájeno ještě v době trvání předchozího zaměstnání (to, že v té době byla na rodičovské dovolené, ničemu nevadí), pak po skončení tohoto zaměstnání, běží ochranná doba 180 dní. Tím, že dcera ihned nastupuje do nového zaměstnání, pak se z této ochranné doby nevyčerpá ani jeden den, a ochranná doba se „pozastaví“.

Pokud by následně, třeba po 3 týdnech nový zaměstnavatel ukončil dceři pracovní poměr ve zkušební době, pak jí z tohoto nového zaměstnání bude plynout ochranná doba 21 dní. K ní se pak připočítá dalších 159 dní z ochranné doby, z předchozího zaměstnání, a bude tak mít celkový součet 180 dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

To, jestli tedy bude mít nárok na PPM i u 2 dítěte tedy bude záviset na tom, na kdy jí vychází termín porodu, resp. termín zahájení PPM na druhé dítě (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem). Pokud by v té době byla ještě v rámci ochranné lhůty, pak by nárok mít měla.

Zmiňujte termín porodu v lednu 2018, což by znamenalo zahájení PPM již někdy v prosinci 2017, nebo možná už na konci listopadu 2017. Což by teoreticky ještě mělo vyjít v rámci ochranné doby.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,