Mateřská u 2 dítěte

Dobrý den, mám dotaz.

V roce 2014 sem porodila syna, a v listopadu 2015 sem si našla přivýdělek.

Pracuji tam na smlouvu a maj ji na neurčito. Ale mám zkrácený úvazek na 10h týdně. Ale neberu hodně. Pracuji jako pokladní.

V srpnu 2016 sem otěhotněla a v květnu 2017 mám termín porodu. Z čeho se mi bude počítat mateřská?

Žiju s přítelem.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Pavlína Š., 31.12.2016 13:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.01.2017 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše „mateřské“ (tedy přesněji peněžité pomoci v mateřství, PPM), bývají zpravidla rozhodující příjmy za posledních 12 měsíců před zahájením PPM (to je obvykle v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu). Současně také platí, že výpočet se obvykle provádí na základě příjmů dosahovaných v posledním zaměstnání (resp. z poslední činnosti, na základě které vám plynulo nemocenské pojištění).

Ve svém dotazu to přímo neuvádíte, ale předpokládám, že se jedná o běžný pracovní poměr, jen na zkrácený úvazek. Tedy nejedná se o práci na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti). U nich by to bylo trochu jinak.

Pokud se tedy jedná o zaměstnání, u kterého za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění, pak byste měla mít nárok na „mateřskou“. S tím, že její výše by se počítala z dosahovaného příjmu.

Trochu jiná situace by to byla, pokud byste u tohoto zaměstnavatele pracovala i před narozením prvního dítěte. Pak by se totiž – pokud by se druhé dítě narodilo do 4 roků toho prvního – mohla PPM odvíjet od příjmů, které jste dosahovala před prvním porodem – viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Vzhledem k tomu, že ve svém dotazu píšete o tom, že jste si našla „přivýdělek“, pak mám za to, že tento „přivýdělek“ je nové zaměstnání, pak by se na vás toto ustanovení nevztahovalo.

Pokud nyní máte nízký příjem a tím pak bude i vaše „mateřská“ nízká, pak máte možnost po narození dítěte požádat o rodičovský příspěvek. Pak by vám současně byla vyplácena PPM a i rodičovský příspěvek – resp. jeho část. Pokud byste například měla mít nárok na RP ve výši 7600 Kč měsíčně a vaše PPM byla třeba 3000 Kč, pak byste mohla dostávat RP ve výši 4600 Kč. Viz paragraf 30b, zákon o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.):

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď