Nárok na mateřskou v EU (v Polsku)

Dobrý den,

rok žiji a pracuji v Polsku (hlavní pracovní poměr), nyní mám smlouvu pouze na dobu určitou do konce roku. Trvalý pobyt mam v ČR. Před odstěhováním jsem pracovala v ČR na hlavní pracovní poměr a předtím studovala VŠ.

Mám prosím 2 otázky:

1.) Pokud bych otěhotněla nyní, když mám smlouvu na dobu určitou – mám nárok na mateřskou? Případně zda se k tomu vztahuje pojištění, které jsem platila, když jsem žila v ČR.

2.) Pokud bych otěhotněla při smlouvě na dobu neurčitou – mateřská bude na základě polských zákonu, i když budu mít stále trvalý pobyt v ČR? (Vdaná nejsem)

Moc děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud tato otázka nepatří do Vašeho okruhu.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lucie H., 25.05.2017 08:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.05.2017 17:06 napsal/a:

Na váš dotaz jsem schopná odpovědět jen z části (v problematice Polských zákonů se opravdu neorientuji).

V ČR byste aktuálně na mateřskou (přesněji peněžitou pomoc v mateřství, PPM) nárok neměla. PPM se vyplácí na základě nemocenského pojištění zaměstnanců nebo dobrovolného nemocenského pojištění OSVČ (stejně jako ostatní nemocenské dávky).

Mezi podmínky nároku na PPM patří především to, že v době zahájení PPM (což je 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu) jste zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě až 180 od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). Druhá podmínka pak říká, že v době zahájení PPM musíte splňovat minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech.

Vzhledem k tomu, že nyní pracujete v Polsku, tak v ČR nejste účastníkem nemocenského pojištění. Na PPM byste tedy v ČR nárok neměla.

Co se týká nároku v Polsku – tak zde existuje obdobná dávka: Dávky v mateřství a otcovské dávky (Świadczeńia z tytułu macierzyństwa i ojcostwa). A zde již pouze cituji z https://portal.mpsv.cz/eures/podminky/polsko/

e) Dávky v mateřství a otcovské dávky (Świadczeńia z tytułu macierzyństwa i ojcostwa) Příspěvek v mateřství (zasiłek macierzyński) je vyplácen všem pojištěným osobám, které v době platnosti nemocenského pojištění nebo v době mateřské dovolené porodily dítě, převzaly do péče dítě mladší 7 let a předložily žádost o jeho osvojení, anebo převzaly do pěstounské péče dítě mladší 7 let. Nárok na příspěvek v mateřství může uplatnit i pojištěný otec dítěte s podmínkou, že si matka dítěte vzala mateřskou dovolenou v délce nejméně 14 týdnů. Příspěvek v mateřství je vyplácen po dobu trvání mateřské dovolené. Délka jeho vyplácení (20 – 37 týdnů) se odvíjí od počtu narozených dětí. Výše příspěvku v mateřství odpovídá 100 % vyměřovacího základu. U zaměstnaných osob je vyměřovacím základem průměrná základní mzda za posledních 12 kalendářních měsíců před vznikem PN. Příspěvek v mateřství vyplácí ústav ZUS (v tomto případě se používá formulář Z-3), nebo zaměstnavatel a financuje jej Fond sociálního pojištění. Přiznává se na základě potvrzení o očekávaném datu porodu na dobu před porodem a na základě rodného listu na dobu po porodu. V určitých případech mohou mít rodiče nárok ještě na dodatkový příspěvek v mateřství (Dodatkowy zasiłek macierzyński) nebo na rodičovský příspěvek (Urlop rodzicielski).

Jaké ale přesně musí být v Polsku splněny podmínky nároku na tuto dávku a jak je to ve vztahu k cizincům ze zemí EU vám ale nepovím. Tyto dávky by měl v Polsku řešit Ústav sociálního pojištění (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS). Takže se zkuste obrátit se svým dotazem přímo tam. Viz: http://www.zus.pl/, v kontaktech na webu mají i spojení na Call centrum, takže tam můžete zkusit zavolat a zjistit si více informací.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď