Matka v domácnosti – péče o dítě do 7 let, jaké dávky?

Dobrý den, synovy budou za dva měsíce 4 roky a mě bude končit rodičovská dovolená. Chtěla bych ale zůstat dále doma. Někde jsem četla, že pokud zůstanu s dítětem doma, tak až do jeho 7 roků budu dostávat nějaké další dávky? Můžete mi k tomu prosím napsat něco víc? Nyní dostávám jen přídavky na dítě a také mi má ještě dvakrát přijít rodičovská což je 3800 Kč. Co budu dostávat potom? Děkuji

Dotaz poslal/a: Helena P., 12.2.2014 17:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.2.2014 17:01 napsal/a:

Dobrý den paní Heleno, asi vás zklamu, ale jakmile vyčerpáte rodičovský příspěvek – což bude za dva měsíce, jak sama uvádíte, pak již na další dávky nárok nemáte.

Nic vám nebrání, abyste zůstala doma s dítětem. V tom vám určitě nikdo nebrání. Ale rodičovský příspěvek, který jste až do teď dostávala, se vyplácí jen maximálně do věku 4 roků dítěte (nebo dokud není vyčerpána jeho celková výše, což je aktuálně 220 tisíc korun).

Jediné na co máte jako matka v domácnosti nárok jeto, že až do doby, než bude mít syn 7 roků, tak za vás stát bude platit zdravotní pojištění. To platí podle § 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. V případě že dospělý pečuje alespoň o jedno dítě do jeho 7 roků nebo pokud pečuje o dvě děti, pak do 15 roků, tak stát hradí zdravotní pojištění.

Na další dávky máte nárok pouze za specifických podmínek. V případě že nebudete mít žádný jiný příjem, pak byste mohla mít nárok na dávky hmotné nouze. U nich ale záleží nejenom na vašem příjmu, ale případě i dalších společně posuzovaných osob. Pokud například žijete s manželem a ten má příjem ze zaměstnání, pak podmínky hmotné nouze splňovat nemusíte.

Něco jiného je také sociální dávka – příspěvek na péči. Na tu vzniká nárok, pokud se staráte o dítě (/nebo i o dospělého), který se není schopen postarat sám o sebe. Pokud je klasifikován některý ze stupňů závislosti (I – IV), pak vzniká nárok na tento příspěvek, ale to zřejmě také nebude váš případ.

A žádné jiné dávky kromě běžných sociálních dávek už nejsou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď