Matka v domácnosti – péče o dítě do 7 let, jaké dávky?

Dobrý den, synovy budou za dva měsíce 4 roky a mě bude končit rodičovská dovolená. Chtěla bych ale zůstat dále doma. Někde jsem četla, že pokud zůstanu s dítětem doma, tak až do jeho 7 roků budu dostávat nějaké další dávky? Můžete mi k tomu prosím napsat něco víc? Nyní dostávám jen přídavky na dítě a také mi má ještě dvakrát přijít rodičovská což je 3800 Kč. Co budu dostávat potom? Děkuji

Dotaz poslal/a: Helena P., 12.2.2014 17:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.2.2014 17:01 napsal/a:

Dobrý den paní Heleno, asi vás zklamu, ale jakmile vyčerpáte rodičovský příspěvek – což bude za dva měsíce, jak sama uvádíte, pak již na další dávky nárok nemáte.

Nic vám nebrání, abyste zůstala doma s dítětem. V tom vám určitě nikdo nebrání. Ale rodičovský příspěvek, který jste až do teď dostávala, se vyplácí jen maximálně do věku 4 roků dítěte (nebo dokud není vyčerpána jeho celková výše, což je aktuálně 220 tisíc korun).

Jediné na co máte jako matka v domácnosti nárok jeto, že až do doby, než bude mít syn 7 roků, tak za vás stát bude platit zdravotní pojištění. To platí podle § 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. V případě že dospělý pečuje alespoň o jedno dítě do jeho 7 roků nebo pokud pečuje o dvě děti, pak do 15 roků, tak stát hradí zdravotní pojištění.

Na další dávky máte nárok pouze za specifických podmínek. V případě že nebudete mít žádný jiný příjem, pak byste mohla mít nárok na dávky hmotné nouze. U nich ale záleží nejenom na vašem příjmu, ale případě i dalších společně posuzovaných osob. Pokud například žijete s manželem a ten má příjem ze zaměstnání, pak podmínky hmotné nouze splňovat nemusíte.

Něco jiného je také sociální dávka – příspěvek na péči. Na tu vzniká nárok, pokud se staráte o dítě (/nebo i o dospělého), který se není schopen postarat sám o sebe. Pokud je klasifikován některý ze stupňů závislosti (I – IV), pak vzniká nárok na tento příspěvek, ale to zřejmě také nebude váš případ.

A žádné jiné dávky kromě běžných sociálních dávek už nejsou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, dcera měla 9.6.2020 3 roky. Rodičovskou dovolenou jsem si prodloužila do konce roku 2020. V zaměstnání mám pracovní poměr na dobu neurčitou, nepodepsala jsem v zaměstnání žádný formulář ohledně trvání délky rodičovské dovolené (ale myslím, že ze zákona drží zaměstnavatel místo 3 roky). Zaměstnavatel se zatím nijak nevyjádřil, jestli mě dále chce? Na […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí

-

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze země EU. A pokud ano, jaké dokumenty budu potřebovat k vyřízení. Mám dvou a půl letého syna, který se narodil v zahraničí ale již od narození má i české občanství a rodný list. V zahraničí nepobírám žádné příspěvky na dítě. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po rodičovské

-

Dobrý den. Jsem na rodičovské dovolené, která mi končí letošní rok 2020 v měsíci květen. Rodičovská byla do 4 let věku dítěte. V loni jsem dala výpověď ze zaměstnání, jelikož jsem se na pozici nechtěla vracet. Po skončení rodičovské se budu hlásit na Úřad práce. Můj dotaz zní. Budu mít nárok na nějakou podporu, dávky, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď