Mateřská pro otce OSVČ/zaměstnance

Dobrý den,

Jsem dlouhodobě zaměstnán, a zároveň jsem OSVČ, od 1. 6. 2016. Zálohy si neplatím, jde to přes zaměstnavatele.

V lednu očekáváme potomka, a rád bych znal možnosti ohledně mateřské, pro mou osobu. Z čeho bude počítán základ, na jak dlouho, apod.

Mohu při mateřské vykonávat svou živnost, když MD nastoupím u svého zaměstnavatele?

Děkuji za zodpovězení mého dotazu. Přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 2.12.2016 13:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 13:49 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji PPM, peněžitá pomoc v mateřství), pro otce dítěte, jsou podobné jako pro ženu, matku dítěte. I vy musíte splňovat dvě hlavní podmínky. A to, že musíte být účastníkem nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A současně, v době vzniku nároku na PPM (u vás od 7 týdne po narození dítěte), musíte být účastníkem nemocenského pojištění.

V případě, že vykonáváte dvě různé činnosti, tedy třeba máte dvě zaměstnání, nebo jako u vás, máte zaměstnání a současně podnikáte jako OSVČ, pak platí, že každé z těchto zaměstnání se posuzuje samostatně.

V zaměstnání za vás nemocenské pojištění hradí zaměstnavatel v rámci povinných odvodů. Pokud pro tohoto zaměstnavatele (nebo obecně pro jakéhokoliv) budete v době vzniku nároku na PPM pracovat onu požadovanou minimální dobu 270 kalendářních dní, pak byste nárok na PPM mít měl.

Jako OSVČ podle všeho nárok na PPM mít nebudete. Abyste jako OSVČ měl nárok na PPM, musel byste si platit dobrovolné nemocenské pojištění. Píšete, že žádné zálohy na pojištění neplatíte, jako OSVČ pak tedy nejste účastníkem nemocenského pojištění (i zde je požadováno minimálně 270 kalendářních dní a pro OSVČ současně musí být 180 dní v posledním roce před zahájením PPM).

Pokud byste si platil nemocenské pojištění a splňoval podmínku minimální doby, pak by se vám „mateřská“ vypočítala jak z příjmu od zaměstnavatele, tak i ze samostatně výdělečné činnosti, a měl byste nárok na celkový součet obou částek. To ale ve vašem případě neplatí.

Jako otec dítěte pak můžete o PPM žádat až od ukončeného 6 týdne po narození dítěte (žena může už 6 – 8 týdnů před porodem) a na PPM pak máte nárok po dobu 22 týdnů.

Na začátku 7 týdne po narození dítěte musíte s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu o svěření dítěte do péče a na základě toho pak oznámit zaměstnavateli že nastupujete na mateřskou dovolenou a současně si na ČSSZ vyřídit PPM.

V době, kdy vám bude vplácena PPM, nesmíte vykonávat stejné zaměstnání. Tedy nesmíte pro stejného zaměstnavatele vykonávat stejnou pracovní činnost. Vzhledem k tomu, že na základě podnikání jako OSVČ nebudete mít nárok na PPM, pak toto podnikání můžete bez omezení vykonávat i během čerpání PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď