Mateřská pro otce OSVČ/zaměstnance

Dobrý den,

Jsem dlouhodobě zaměstnán, a zároveň jsem OSVČ, od 1. 6. 2016. Zálohy si neplatím, jde to přes zaměstnavatele.

V lednu očekáváme potomka, a rád bych znal možnosti ohledně mateřské, pro mou osobu. Z čeho bude počítán základ, na jak dlouho, apod.

Mohu při mateřské vykonávat svou živnost, když MD nastoupím u svého zaměstnavatele?

Děkuji za zodpovězení mého dotazu. Přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 2.12.2016 13:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 13:49 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji PPM, peněžitá pomoc v mateřství), pro otce dítěte, jsou podobné jako pro ženu, matku dítěte. I vy musíte splňovat dvě hlavní podmínky. A to, že musíte být účastníkem nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A současně, v době vzniku nároku na PPM (u vás od 7 týdne po narození dítěte), musíte být účastníkem nemocenského pojištění.

V případě, že vykonáváte dvě různé činnosti, tedy třeba máte dvě zaměstnání, nebo jako u vás, máte zaměstnání a současně podnikáte jako OSVČ, pak platí, že každé z těchto zaměstnání se posuzuje samostatně.

V zaměstnání za vás nemocenské pojištění hradí zaměstnavatel v rámci povinných odvodů. Pokud pro tohoto zaměstnavatele (nebo obecně pro jakéhokoliv) budete v době vzniku nároku na PPM pracovat onu požadovanou minimální dobu 270 kalendářních dní, pak byste nárok na PPM mít měl.

Jako OSVČ podle všeho nárok na PPM mít nebudete. Abyste jako OSVČ měl nárok na PPM, musel byste si platit dobrovolné nemocenské pojištění. Píšete, že žádné zálohy na pojištění neplatíte, jako OSVČ pak tedy nejste účastníkem nemocenského pojištění (i zde je požadováno minimálně 270 kalendářních dní a pro OSVČ současně musí být 180 dní v posledním roce před zahájením PPM).

Pokud byste si platil nemocenské pojištění a splňoval podmínku minimální doby, pak by se vám „mateřská“ vypočítala jak z příjmu od zaměstnavatele, tak i ze samostatně výdělečné činnosti, a měl byste nárok na celkový součet obou částek. To ale ve vašem případě neplatí.

Jako otec dítěte pak můžete o PPM žádat až od ukončeného 6 týdne po narození dítěte (žena může už 6 – 8 týdnů před porodem) a na PPM pak máte nárok po dobu 22 týdnů.

Na začátku 7 týdne po narození dítěte musíte s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu o svěření dítěte do péče a na základě toho pak oznámit zaměstnavateli že nastupujete na mateřskou dovolenou a současně si na ČSSZ vyřídit PPM.

V době, kdy vám bude vplácena PPM, nesmíte vykonávat stejné zaměstnání. Tedy nesmíte pro stejného zaměstnavatele vykonávat stejnou pracovní činnost. Vzhledem k tomu, že na základě podnikání jako OSVČ nebudete mít nárok na PPM, pak toto podnikání můžete bez omezení vykonávat i během čerpání PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou – těhotenství po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, k 31. 1. 2020 jsem dostala po 7 letech výpověď v zaměstnání z důvodů nadbytečnosti. Můj pracovní poměr tedy dnem 31. 3. 2020 skončil. Byla jsem zaměstnaná na HPP 3. 3. 2020 jsem onemocněla. V průběhu nemoci jsem otěhotněla a nyní jsem stále v pracovní neschopnosti již na rizikovém těhotenství. Můj dotaz zní, […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno, ukončení pobírání rodičovského příspěvku a nástup na mateřskou

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám zatím jedno dítě, kterému budou v prosinci 4 roky. Po rodičovské dovolené jsem v práci dostala neplacené volno z důvodu péče o dítě do čtyř let. Zároveň pobírám rodičovský příspěvek (do 31. 7. 2020). 27. 8. 2820 mám termín porodu druhého dítěte. 1) Chtěla […]

Zobrazit odpověď

Nárok a výpočet mateřské v ochranné době po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi vznikne nárok na mateřskou dovolenou a jak se bude počítat: V červenci 2019 jsem ukončila VŠ studium a od srpna 2019 jsem byla zaměstnána na HPP za 15000 hrubého. Od února 2020 jsem změnila zaměstnání za 30000 hrubého, ale mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna […]

Zobrazit odpověď