Mateřská pro otce OSVČ/zaměstnance

Dobrý den,

Jsem dlouhodobě zaměstnán, a zároveň jsem OSVČ, od 1. 6. 2016. Zálohy si neplatím, jde to přes zaměstnavatele.

V lednu očekáváme potomka, a rád bych znal možnosti ohledně mateřské, pro mou osobu. Z čeho bude počítán základ, na jak dlouho, apod.

Mohu při mateřské vykonávat svou živnost, když MD nastoupím u svého zaměstnavatele?

Děkuji za zodpovězení mého dotazu. Přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Tomáš K., 2.12.2016 13:22
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 13:49 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji PPM, peněžitá pomoc v mateřství), pro otce dítěte, jsou podobné jako pro ženu, matku dítěte. I vy musíte splňovat dvě hlavní podmínky. A to, že musíte být účastníkem nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A současně, v době vzniku nároku na PPM (u vás od 7 týdne po narození dítěte), musíte být účastníkem nemocenského pojištění.

V případě, že vykonáváte dvě různé činnosti, tedy třeba máte dvě zaměstnání, nebo jako u vás, máte zaměstnání a současně podnikáte jako OSVČ, pak platí, že každé z těchto zaměstnání se posuzuje samostatně.

V zaměstnání za vás nemocenské pojištění hradí zaměstnavatel v rámci povinných odvodů. Pokud pro tohoto zaměstnavatele (nebo obecně pro jakéhokoliv) budete v době vzniku nároku na PPM pracovat onu požadovanou minimální dobu 270 kalendářních dní, pak byste nárok na PPM mít měl.

Jako OSVČ podle všeho nárok na PPM mít nebudete. Abyste jako OSVČ měl nárok na PPM, musel byste si platit dobrovolné nemocenské pojištění. Píšete, že žádné zálohy na pojištění neplatíte, jako OSVČ pak tedy nejste účastníkem nemocenského pojištění (i zde je požadováno minimálně 270 kalendářních dní a pro OSVČ současně musí být 180 dní v posledním roce před zahájením PPM).

Pokud byste si platil nemocenské pojištění a splňoval podmínku minimální doby, pak by se vám „mateřská“ vypočítala jak z příjmu od zaměstnavatele, tak i ze samostatně výdělečné činnosti, a měl byste nárok na celkový součet obou částek. To ale ve vašem případě neplatí.

Jako otec dítěte pak můžete o PPM žádat až od ukončeného 6 týdne po narození dítěte (žena může už 6 – 8 týdnů před porodem) a na PPM pak máte nárok po dobu 22 týdnů.

Na začátku 7 týdne po narození dítěte musíte s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu o svěření dítěte do péče a na základě toho pak oznámit zaměstnavateli že nastupujete na mateřskou dovolenou a současně si na ČSSZ vyřídit PPM.

V době, kdy vám bude vplácena PPM, nesmíte vykonávat stejné zaměstnání. Tedy nesmíte pro stejného zaměstnavatele vykonávat stejnou pracovní činnost. Vzhledem k tomu, že na základě podnikání jako OSVČ nebudete mít nárok na PPM, pak toto podnikání můžete bez omezení vykonávat i během čerpání PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nastoupím na rizikové těhotenství, teda nemocenskou, můj pracovní poměr skončí, jsem v zkušební době, budu mít nárok cca po 7 měsících neschopenky (rizikové těhotenství) na mateřskou? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď