Mimořádná prémie během pracovní neschopnosti

Dobrý den, od půlky září jsem na PN (rizikové těhotenství). V současné době jsem zaměstnaná jako obchodní zástupce na dobu neurčitou, do práce se ale nejspíš už do porodu nevrátím.

Jako obchodní zástupce dostávám mimořádné prémie za své kmenové zákazníky a zisky, které z nich firma má. Ředitel by mi rád vyplatil tyto mimořádné prémie i v dalším kvartále, jako mimořádné prémie za hospodářský výsledek, a i jako vánoční bonus, obávám se ale, aby to nemělo vliv na dávky v PN.

Je možné obdržet mimořádné prémie ze stejného zaměstnání, ze kterého pobírám dávky na neschopence? Pokud ano, bude se mi tato prémie započítávat do výpočtu výše mateřské? Moc děkuji za odpověď,

hezký den

Dotaz poslal/a: Mirka H., 07.11.2016 10:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.11.2016 02:00 napsal/a:

Dobrý den,

To že Vám zaměstnavatel vyplatí prémie za dosažené hospodářské výsledky, nebo vánoční bonus nebo v podstatě „jakékoliv“ jiné peníze není nijak omezeno. To je pouze mezi Vámi a zaměstnavatelem.

Během pracovní neschopnosti sice nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost, na základě které čerpáte nemocenské dávky, to že Vám ale zaměstnavatel vyplatí zpětně nějaký bonus/prémie ničemu nevadí.

Co se týká případného vlivu na výpočet výše „mateřské“ (resp. peněžité pomoci v mateřství, tj. PPM), tak tam tento příjem vliv mít bude. Vzhledem k tomu, že tyto „prémie“ nebo „bonusy“ patří mezi zdanitelné příjmy, tak by se i tento příjem počítal mezi příjmy, od nichž se odvíjí výše PPM.

Výpočet PPM se provádí tak, že v době podání žádosti se spočítá průměrný příjem za posledních 12 měsíců (pokud poslední zaměstnání trvá kratší dobu, pak je výpočet trochu odlišný, jsou zde další různé podmínky). Tento celkový dosažený příjem se pak dělí počtem dní – kalendářní dny, kdy trvá účast na nemocenském pojištění.

Do těchto dní se pak nezapočítávají tzv. „vyloučené“ dny. Mezi vyloučené dny patří například právě dny, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Ve výsledku byste tedy pravděpodobně měla mít PPM díky těmto prémiím vyšší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď