Mimořádná prémie během pracovní neschopnosti

Dobrý den, od půlky září jsem na PN (rizikové těhotenství). V současné době jsem zaměstnaná jako obchodní zástupce na dobu neurčitou, do práce se ale nejspíš už do porodu nevrátím.

Jako obchodní zástupce dostávám mimořádné prémie za své kmenové zákazníky a zisky, které z nich firma má. Ředitel by mi rád vyplatil tyto mimořádné prémie i v dalším kvartále, jako mimořádné prémie za hospodářský výsledek, a i jako vánoční bonus, obávám se ale, aby to nemělo vliv na dávky v PN.

Je možné obdržet mimořádné prémie ze stejného zaměstnání, ze kterého pobírám dávky na neschopence? Pokud ano, bude se mi tato prémie započítávat do výpočtu výše mateřské? Moc děkuji za odpověď,

hezký den

Dotaz poslal/a: Mirka H., 07.11.2016 10:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.11.2016 02:00 napsal/a:

Dobrý den,

To že Vám zaměstnavatel vyplatí prémie za dosažené hospodářské výsledky, nebo vánoční bonus nebo v podstatě „jakékoliv“ jiné peníze není nijak omezeno. To je pouze mezi Vámi a zaměstnavatelem.

Během pracovní neschopnosti sice nesmíte vykonávat stejnou pracovní činnost, na základě které čerpáte nemocenské dávky, to že Vám ale zaměstnavatel vyplatí zpětně nějaký bonus/prémie ničemu nevadí.

Co se týká případného vlivu na výpočet výše „mateřské“ (resp. peněžité pomoci v mateřství, tj. PPM), tak tam tento příjem vliv mít bude. Vzhledem k tomu, že tyto „prémie“ nebo „bonusy“ patří mezi zdanitelné příjmy, tak by se i tento příjem počítal mezi příjmy, od nichž se odvíjí výše PPM.

Výpočet PPM se provádí tak, že v době podání žádosti se spočítá průměrný příjem za posledních 12 měsíců (pokud poslední zaměstnání trvá kratší dobu, pak je výpočet trochu odlišný, jsou zde další různé podmínky). Tento celkový dosažený příjem se pak dělí počtem dní – kalendářní dny, kdy trvá účast na nemocenském pojištění.

Do těchto dní se pak nezapočítávají tzv. „vyloučené“ dny. Mezi vyloučené dny patří například právě dny, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Ve výsledku byste tedy pravděpodobně měla mít PPM díky těmto prémiím vyšší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď