Jaká je minimální výše rodičovského příspěvku?

Dobrý den,

budu si muset prodloužit rodičovskou dovolenou, protože se mi nedaří znovu otěhotnět.

Chtěla jsem se zeptat, jestli je nějaká minimální výše rodičovského příspěvku, nebo ne.

Jestli si třeba mohu nechat posílat poslední měsíce třeba jen 500 Kč.

Moc Vám děkuji.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 12.06.2017 20:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 14:58 napsal/a:

Dobrý den,

U rodičovského příspěvku je aktuálně stanovena pouze maximální výše, která je 11500 Kč měsíčně. Minimální výše rodičovského příspěvku přímo stanovena není. Ale nepřímo vyplývá z několika různých skutečností.

Zaprvé se jedná o to, že celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč a ta musí být vyčerpána nejpozději do 4 let věku dítěte (nebo do narození dalšího dítěte, nebo do zahájení PPM na další dítě). Takže již z toho vyplývá, že při rovnoměrném čerpání rodičovského příspěvku (tj. každý měsíc stejná částka) by musel být RP minimálně ve výši 4583 Kč. Běžnější je ale varianta na 4 roky, kdy prvních 9 měsíců je vypláceno 7600 Kč a zbytek doby 3800 Kč.

Výše měsíční platby RP ale může být i mnohem nižší. Pokud byste například první rok (12 měsíců) čerpala nejvyšší možnou částku, tedy 12 x 11500 Kč a pak se rozhodla pro změnu výše RP tak aby vám vydržel až do 4 roků dítěte (tedy další cca 2,5 roku), pak by výše RP byla 3500 Kč měsíčně.

Změnu výše RP je možné provést jednou za 3 měsíce. Pokud si chcete prodloužit dobu vyplácení této dávky, pak si spočítejte, kolik jste již vyčerpala a toto číslo vydělte počtem měsíců, po které byste ho chtěla ještě dostávat. A nezapomeňte na maximální věkový limit 4 roky.

Pro minimální výši rodičovského příspěvku platí ještě obecné ustanovení zákona o státní sociální podpoře – zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 57:

(1) Dávky uvedené v § 2 písm. a) bodech 1 a 2, § 2 písm. b) bodu 1 se vyplácejí měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který náležely, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto měsíci. Nedosahuje-li dávka částky 100 Kč měsíčně, vyplácí se po uplynutí kalendářního čtvrtletí, za které dávka náležela, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto kalendářním čtvrtletí. Krajská pobočka Úřadu práce se může dohodnout s příjemcem dávky, že bude dávku, která nedosahuje částky 100 Kč měsíčně, vyplácet za delší období, než je uvedeno v předchozí větě; sjednané delší období nesmí přesáhnout dobu jednoho roku a dávka se v takovém případě vyplatí nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto období.

(2) Dávky uvedené v § 2 písm. a) bodu 3, a § 2 písm. b) bodu 2 se vyplácejí nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla dávka přiznána.

(4) Výše dávky se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.

A dále pak paragraf 53:

(5) Nedosahují-li dávky za kalendářní měsíc částky 50 Kč, náležejí v této částce.

Takže určité minimum je 100 Kč, resp. pokud by měsíční výše dávka byla nižší než 100 Kč, pak by vám ji nevypláceli měsíčně ale čtvrtletně.

A pokud by pak měla být výše rodičovského příspěvku nižší než 50 Kč, pak by se „automaticky“ výše zaokrouhlila na 50 Kč.

Myslím ale, že zrovna v případě rodičovského příspěvku jsou tyto minimální hranice jen hodně teoretické, reálně nikdo nikdy takto nízký příspěvek nepožadoval.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Předčasný návrat do zaměstnání z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, prosím o informaci: Paní, která si písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku 2. dítěte tj. do 24. 5. 2024, se chce najednou od 1. 6. 2022 vrátit zpět do nepřetržitého provozu 12-ti hodinových směn, včetně nočních, jako pracovnice v sociálních službách (pro těžce zdravotně postižené). Na můj dotaz, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě v roce 2022 a dočerpání rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. První dítě se mi narodilo v srpnu 2020. Nárok na mateřskou jsem měla jen díky tomu, že jsem v únoru 2020, úspěšně absolvovala vysokou školu a v březnu hned nastoupila do práce. Druhé dítě čekám na konec července 2022. A můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou nebo […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky). Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď