Jaká je minimální výše rodičovského příspěvku?

Dobrý den,

budu si muset prodloužit rodičovskou dovolenou, protože se mi nedaří znovu otěhotnět.

Chtěla jsem se zeptat, jestli je nějaká minimální výše rodičovského příspěvku, nebo ne.

Jestli si třeba mohu nechat posílat poslední měsíce třeba jen 500 Kč.

Moc Vám děkuji.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 12.06.2017 20:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 14:58 napsal/a:

Dobrý den,

U rodičovského příspěvku je aktuálně stanovena pouze maximální výše, která je 11500 Kč měsíčně. Minimální výše rodičovského příspěvku přímo stanovena není. Ale nepřímo vyplývá z několika různých skutečností.

Zaprvé se jedná o to, že celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč a ta musí být vyčerpána nejpozději do 4 let věku dítěte (nebo do narození dalšího dítěte, nebo do zahájení PPM na další dítě). Takže již z toho vyplývá, že při rovnoměrném čerpání rodičovského příspěvku (tj. každý měsíc stejná částka) by musel být RP minimálně ve výši 4583 Kč. Běžnější je ale varianta na 4 roky, kdy prvních 9 měsíců je vypláceno 7600 Kč a zbytek doby 3800 Kč.

Výše měsíční platby RP ale může být i mnohem nižší. Pokud byste například první rok (12 měsíců) čerpala nejvyšší možnou částku, tedy 12 x 11500 Kč a pak se rozhodla pro změnu výše RP tak aby vám vydržel až do 4 roků dítěte (tedy další cca 2,5 roku), pak by výše RP byla 3500 Kč měsíčně.

Změnu výše RP je možné provést jednou za 3 měsíce. Pokud si chcete prodloužit dobu vyplácení této dávky, pak si spočítejte, kolik jste již vyčerpala a toto číslo vydělte počtem měsíců, po které byste ho chtěla ještě dostávat. A nezapomeňte na maximální věkový limit 4 roky.

Pro minimální výši rodičovského příspěvku platí ještě obecné ustanovení zákona o státní sociální podpoře – zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 57:

(1) Dávky uvedené v § 2 písm. a) bodech 1 a 2, § 2 písm. b) bodu 1 se vyplácejí měsíčně, a to po uplynutí kalendářního měsíce, za který náležely, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto měsíci. Nedosahuje-li dávka částky 100 Kč měsíčně, vyplácí se po uplynutí kalendářního čtvrtletí, za které dávka náležela, a to nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto kalendářním čtvrtletí. Krajská pobočka Úřadu práce se může dohodnout s příjemcem dávky, že bude dávku, která nedosahuje částky 100 Kč měsíčně, vyplácet za delší období, než je uvedeno v předchozí větě; sjednané delší období nesmí přesáhnout dobu jednoho roku a dávka se v takovém případě vyplatí nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po tomto období.

(2) Dávky uvedené v § 2 písm. a) bodu 3, a § 2 písm. b) bodu 2 se vyplácejí nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla dávka přiznána.

(4) Výše dávky se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.

A dále pak paragraf 53:

(5) Nedosahují-li dávky za kalendářní měsíc částky 50 Kč, náležejí v této částce.

Takže určité minimum je 100 Kč, resp. pokud by měsíční výše dávka byla nižší než 100 Kč, pak by vám ji nevypláceli měsíčně ale čtvrtletně.

A pokud by pak měla být výše rodičovského příspěvku nižší než 50 Kč, pak by se „automaticky“ výše zaokrouhlila na 50 Kč.

Myslím ale, že zrovna v případě rodičovského příspěvku jsou tyto minimální hranice jen hodně teoretické, reálně nikdo nikdy takto nízký příspěvek nepožadoval.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru po mateřské

-

Dobrý den, Moc prosím o radu, zda mám nárok na odstupné v případě ukončení pracovního poměru nebo nějakou podporu. Jedná se o toto: Mám smlouvu na dobu neurčitou na úvazek 0,75. Rodičovskou dovolenou mám do 11/2021, do 3 let dítěte. Dítě mi do školky bohužel nevzali z důvodu nedostačující kapacity školek. V práci jsem dostala […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti a mateřský příspěvek

-

Dobrý den, jsem v současné době v pracovní neschopnosti v 3. měsíci těhotenství. Současná pracovní smlouva na dobu určitou, mi končí 30. 9. 2021 a nebude vzhledem k mému stavu prodloužena. V předchozích 4 letech jsem byla stále zaměstnána, pouze od 1. 6. 2020 do 31. 10. 2020 jsem byla registrována na úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená po ukončení střední školy

-

Dobrý den. Chci se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou, když mám termín porodu začátkem prosince 2021 a status studenta skončil 31. 8. 2021, po úspěšném ukončení studia na střední škole. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní poměr na dobu určitou a proplacení nevyčerpané dovolené

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Pracovní smlouva mi končí 30. 9. 2021. Minulý měsíc – 5. 8. 2021, jsem nastoupila na mateřskou. Mám v práci nevyčerpanou 7 dní dovolené, tudíž jsem se chtěla zeptat, zda mi ji zaměstnavatel proplatí nebo ne? A také, zda mám nějakou ochrannou lhůtu na mateřské a budu dál zaměstnaná, […]

Zobrazit odpověď