Mohu bezplatně pomáhat osobě blízké v podnikání, když jsem na podpoře?

Dobrý den,

rád bych zjistil, jestli mohu bezplatně a z vlastní vůle, pomáhat osobě blízké při podnikání. Třeba roznos letáků, když chodím po pohovorech, pomoc při prodejní akci (doplnění materiálu nebo jeho zabalení), ústní rady jeho klientům atd.

Nejedná se o práci, ale vyplnění časových prostor, kdy nemám co dělat a doma bych se zbláznil.

Zároveň jsem veden na ÚP a pobírám podporu.

Je tedy možné pomáhat, nic z toho nemít? Jak vše mám případně prokázat kontrole?

Je to vůbec možné?

Jak případně mohu beztrestně pomáhat, když z toho nic nemám? Nechci přijít do křížku s kontrolou a následně o podporu. Stejně tak nechci uvést do problému osobu blízkou.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karel R., 24.05.2017 15:05

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.05.2017 14:26 napsal/a:
 

Dobrý den,

V době, kdy jste vedený v evidenci úřadu práce, a současně pobíráte podporu v nezaměstnanosti, tak nesmíte vykonávat žádnou výdělečnou činnost. Pokud byste ji vykonával, tak to musíte neprodleně oznámit na ÚP a je ukončena/pozastavena výplata podpory.

Po ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti, pokud jste i nadále vedený v evidenci úřadu práce, již můžete pracovat a mít příjem. Například formou DPP (dohoda o provedení práce), pokud tento příjem nepřesáhne jednu polovinu minimální mzdy. To je aktuálně 5500 Kč měsíčně.

Co se týká bezplatné pomoci nějaké blízké osobě, tak to je poněkud složitější. Na jednu stranu vám žádný zákon nezakazuje, abyste si se svým časem nakládal podle svého uvážení. Na druhou stranu, pokud by podobnou dobrovolnou pomoc s podnikáním měl řešit úřad na základě kontroly u daného zaměstnavatele, nebo na základě oznámení („udání“), pak je otázka, zda by taková dobrovolná výpomoc nebyla hodnocena jako nelegální zaměstnání a práce „načerno“.

Podobné záležitosti se již mnohokrát řešili u soudu. I když je každý podobný případ do značné míry individuální, dá se to trochu zobecnit.

Aby podobná dobrovolná činnost nebyla považována za nelegální zaměstnání, pak se nesmí jednat o nějakou pravidelnou činnost. Pokud je to nějaká jednorázová výpomoc, pak je vše v pořádku. Pokud se naopak jedná soustavnou práci, pak se již jedná o nelegální zaměstnání. O práci načerno jde tehdy, pokud člověk osobně a soustavně vykonává práci jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů, přičemž se vůči zaměstnavateli nachází v podřízeném vztahu.

„Bezplatnou“ práci příbuzných nebo známých u živnostníků nebo firem tak lze podle výkladů Nejvyššího správního soudu trestat v případě, kdy tito lidé sice nemají smlouvu, ale vystupují stejně jako klasičtí zaměstnanci – tedy plní příkazy nadřízených a nejde jenom o náhodnou, jednorázovou výpomoc.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,