Mohu mít přivýdělek na smlouvu DPP na Úřadu práce

Dobrý den,

jsem vedena na ÚP a zároveň pobírám příspěvky z hmotné nouze.

Dostala jsem nabídku přivydělat si na DPP s danou měsíční částkou 2.200 Kč.

Má otázka zní, zda můžu mít vůbec tuhle smlouvu, když jsem v evidenci?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Žaneta, 08.06.2022 9:20

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.06.2022 13:57 napsal/a:
 

Dobrý den,

Možnost nějakého přivýdělku nebo brigády, v době kdy jste vedená v evidenci na Úřadu práce (jako uchazeč o zaměstnání), jsou poměrně omezené.

V době, kdy máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, nesmíte mít vůbec žádný příjem. Pokud by byl nějaký příjem (je jedno jak vysoký), pak by se přerušila výplata podpory v nezaměstnanosti. To ale není váš případ.

Pokud jste vedená v evidenci na ÚP, a nepobíráte podporu v nezaměstnanosti, pak je sice možné mít nějaký přivýdělek. Jsou ale určité limity.

Prvním omezením je to, že maximální částka, kterou si takto na Úřadu práce můžete přivydělat, je maximálně 8 100 Kč měsíčně (jedna polovina minimální mzdy v roce 2022). Jedná se o hrubý příjem.  S tímto omezením byste tedy nebyla v rozporu.

Je zde ale i další omezení. A to, že jako nezaměstnaná na Úřadu práce, můžete pracovat jen pracovním poměru (například na nějaký zkrácený úvazek) nebo na dohodu o pracovní činnosti.

Viz paragraf 25, odstavec 3, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.

Jiné formy práce (brigády či nějakého přivýdělku) už dovolené nejsou. Jako nezaměstnaná, vedená v evidenci Úřadu práce, nesmíte pracovat na dohodu o provedení práce (DPP). Nesmíte ani podnikat jako OSVČ, nebo vykonávat i další výdělečné činnosti (přesný výčet viz paragraf 25, odstavec 1).

Pokud byste začala pracovat na dohodu o provedení práce (DPP), pak máte povinnost tuto skutečnost oznámit na Úřadu práce, ihned při zahájení dané činnosti. A Úřad práce by vás vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání.

To by pro vás mimo jiné znamenalo, že byste si musela začít sama platit zdravotní pojištění (nyní ho platí Úřad práce).

Minimální zdravotní pojištění je v roce 2022, ve výši 2187 Kč. Tedy v podstatě to samé, co byste si vydělala na DPP. Pokud byste si zdravotní pojištění neplatila, tak by vám vznikal dluh, který má poměrně vysoké penále, a ve finále by mohl skončit exekucí.

Pokud byste začala pracovat na DPP a neoznámila to na Úřadu práce, pak vám hrozí sankční vyřazení z evidence ÚP. A pak by vás Úřad práce minimálně 6 měsíců, nezařadil do evidence uchazečů o zaměstnání vůbec.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,