Mohu na během pracovní neschopnosti pracovat?

Dobrý den, jsem momentálně v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Měl jsem úraz na lyžích, zlomil jsem si nohu a nějaká žebra. Vzhledem k tomu že pracuji ve stavebnictví, kde se se zlomenou nohou moc neuplatním, tak to vypadá, že budu doma nejméně dva nebo možná i tři měsíce. Zajímalo by mě, jestli mohu mít během neschopenky nějaký jiný výdělek. Třeba kdybych pracoval doma, nebo tak něco. Je to nějak omezené? Někde jsem četl, že pokud si vydělám do 10000 Kč za měsíc tak se neplatí ani zdravotní a sociální pojištění? Platí to, i když pracuji během pracovní neschopnosti na nemocenské?

Děkuji vám za rady Josef V.

Dotaz poslal/a: Josef V., 07.02.2014 16:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 8.2.2014 8:47 napsal/a:

Dobrý den Josefe, co se týká možnosti pracovat během pracovní neschopnosti, tak ta v zásadě není omezena. Resp. musíte dodržovat léčebný režim, který vám stanovil lékař. Dokážu si tedy představit, že pokud budete mít nějakou práci – čistě teoreticky – třeba překládat z jiného jazyka, pak vám nic nebrání, abyste tuto činnost vykonával i během pracovní neschopnosti.

Platí také, že pokud byste například měl několik různých zaměstnání, tak pracovní neschopnost se stanovuje pro každé z těchto zaměstnání samostatně – viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf § 55 Dočasná pracovní neschopnost:

(3) Dočasnou pracovní neschopnost pojištěnce, který vykonává několik pojištěných činností, posuzuje ošetřující lékař pro každou pojištěnou činnost samostatně.

Platí tedy pouze to, že nemůžete vykonávat tu stejnou činnost, na základě které je vám vyplácena nemocenská. Pokud tedy například pracujete jako dělník na stavbě, tak není možné být v pracovní neschopnosti, pobírat nemocenskou a zároveň pro stejného zaměstnavatele pracovat jako dělník na stavbě.

Mohl byste se ale klidně i se stejným zaměstnavatelem (nebo s jiným zaměstnavatelem) domluvit, že pro něj budete dělat nějakou jinou práci (kterou vám umožní váš zdravotní stav a léčebné pokyny lékaře), Můžete uzavřít buď dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti nebo jiný typ úvazku. Stejně tak jako můžete během nemocenské podnikat atd.

Co se týká výdělku během nemocenské, tak ten není nijak omezen. Můžete si vydělat, kolik chcete a na nemocenskou budete mít stále nárok. Nemocenská se vyplácí jako náhrada ušlé mzdy.

To co zmiňujete vy – oněch 10 tisíc korun, to je trochu něco jiného. Zřejmě jste někde četl o práci na dohodě o provedení práce. Tam opravdu platí, že pokud si v jednom měsíci vyděláte do 10tisíck korun, tak se z dohody o provedení práce neplatí sociální a zdravotní pojištění. To je ale něco trochu jiného a s nemocenskou to nemá nic společného, platí to obecně pro jakoukoliv práci na DPČ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď