Mohu si sama platit nemocenské pojištění, abych měla nárok na mateřskou?

Dobrý den,

ráda bych se zorientovala v problematice nároku na peněžitou pomoc v mateřství.

Za prvé bych ráda zjistila, zda se i doba pracovní neschopnosti započítává do těch 270 dnů nemocenského pojištění, které jsou nutné pro výplatu „mateřské“? Myslím tím, když marodím měsíc, či dva.

Dále by mě zajímalo, pokud budu mít jen brigády na DPP či DPČ, mohu si sama dobrovolně platit nemocenské pojištění, abych na „mateřskou“ potom nárok měla, pokud třeba za rok dítě plánuji?

Kdybych se rozhodla být OSVČ, nemocenské pojištění si platila, tak se tam započítá potom i předešlý rok, kdy jsem byla zaměstnaná?

Předem mockrát děkuji!

Dotaz poslal/a: Šárka S., 18.11.2016 10:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2016 13:00 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), máte při splnění zákonných podmínek. Ty hlavní jsou minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Druhá pak je, že v době nástupu na PPM jste zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné době (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Pokud budete zaměstnaná na HPP v „klasickém“ zaměstnání, a současně v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství), pak platí, že i tato doba se započítává do oněch 270 dní. Zjednodušeně platí, že se do oněch 270 dní počítají všechny kalendářní dny mezi zahájením a ukončení pracovního poměru. Tedy i víkendy, státní svátky, dny pracovního klidu, řádná dovolená nebo pracovní neschopnost, kdy dostáváte nemocenské dávky.

Pokud byste pracovala jen na DPP (dohoda o provedení práce), tak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění jen za ty měsíce, ve kterých váš příjem přesáhne 10 tisíc korun měsíčně.

Pokud byste pracovala jen na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění jen v případě, že je sjednán příjem na částku vyšší než 2500 Kč. Pokud je sjednán nižší příjem, nebo není sjednán žádný příjem, nemocenské pojištění zaměstnavatel neplatí.

Ani zaměstnanec, ani ten kdo pracuje na DPP či DPČ, si nemůže platit sám nemocenské pojištění. Není žádné dobrovolné nemocenské pojištění pro zaměstnance. Z práce na DPP či DPČ také nevyplývá žádná ochranná lhůta (u zaměstnanců je to až 180 dní, pokud tedy těhotná žena přijde o práci, pak může mít nárok na PPM, pokud na ni nastoupí do 180 dní od konce zaměstnání, pro DPP či DPČ toto neplatí).

Dobrovolné nemocenské pojištění se týká pouze OSVČ. Ti musí platit povinné sociální a zdravotní pojištění a mohou si platit dobrovolné nemocenské pojištění

U OSVČ je to ale s nárokem na PPM složitější. Nestačí u nich podmínka 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, současně si musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 180 kalendářních dní v posledním roce (měsíc kdy je zahájeno čerpání PPM se pak již nezapočítává). A nakonec, v době, kdy OSVČ dostává PPM, nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Pokud tedy OSVČ nemá zaměstnance anebo podnikání neukončí nebo nepřeruší, pak na PPM nárok také nemá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď