Mohu si sama platit nemocenské pojištění, abych měla nárok na mateřskou?

Dobrý den,

ráda bych se zorientovala v problematice nároku na peněžitou pomoc v mateřství.

Za prvé bych ráda zjistila, zda se i doba pracovní neschopnosti započítává do těch 270 dnů nemocenského pojištění, které jsou nutné pro výplatu „mateřské“? Myslím tím, když marodím měsíc, či dva.

Dále by mě zajímalo, pokud budu mít jen brigády na DPP či DPČ, mohu si sama dobrovolně platit nemocenské pojištění, abych na „mateřskou“ potom nárok měla, pokud třeba za rok dítě plánuji?

Kdybych se rozhodla být OSVČ, nemocenské pojištění si platila, tak se tam započítá potom i předešlý rok, kdy jsem byla zaměstnaná?

Předem mockrát děkuji!

Dotaz poslal/a: Šárka S., 18.11.2016 10:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2016 13:00 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), máte při splnění zákonných podmínek. Ty hlavní jsou minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Druhá pak je, že v době nástupu na PPM jste zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné době (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Pokud budete zaměstnaná na HPP v „klasickém“ zaměstnání, a současně v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství), pak platí, že i tato doba se započítává do oněch 270 dní. Zjednodušeně platí, že se do oněch 270 dní počítají všechny kalendářní dny mezi zahájením a ukončení pracovního poměru. Tedy i víkendy, státní svátky, dny pracovního klidu, řádná dovolená nebo pracovní neschopnost, kdy dostáváte nemocenské dávky.

Pokud byste pracovala jen na DPP (dohoda o provedení práce), tak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění jen za ty měsíce, ve kterých váš příjem přesáhne 10 tisíc korun měsíčně.

Pokud byste pracovala jen na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění jen v případě, že je sjednán příjem na částku vyšší než 2500 Kč. Pokud je sjednán nižší příjem, nebo není sjednán žádný příjem, nemocenské pojištění zaměstnavatel neplatí.

Ani zaměstnanec, ani ten kdo pracuje na DPP či DPČ, si nemůže platit sám nemocenské pojištění. Není žádné dobrovolné nemocenské pojištění pro zaměstnance. Z práce na DPP či DPČ také nevyplývá žádná ochranná lhůta (u zaměstnanců je to až 180 dní, pokud tedy těhotná žena přijde o práci, pak může mít nárok na PPM, pokud na ni nastoupí do 180 dní od konce zaměstnání, pro DPP či DPČ toto neplatí).

Dobrovolné nemocenské pojištění se týká pouze OSVČ. Ti musí platit povinné sociální a zdravotní pojištění a mohou si platit dobrovolné nemocenské pojištění

U OSVČ je to ale s nárokem na PPM složitější. Nestačí u nich podmínka 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, současně si musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 180 kalendářních dní v posledním roce (měsíc kdy je zahájeno čerpání PPM se pak již nezapočítává). A nakonec, v době, kdy OSVČ dostává PPM, nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Pokud tedy OSVČ nemá zaměstnance anebo podnikání neukončí nebo nepřeruší, pak na PPM nárok také nemá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď