Mohu si sama platit nemocenské pojištění, abych měla nárok na mateřskou?

Dobrý den,

ráda bych se zorientovala v problematice nároku na peněžitou pomoc v mateřství.

Za prvé bych ráda zjistila, zda se i doba pracovní neschopnosti započítává do těch 270 dnů nemocenského pojištění, které jsou nutné pro výplatu „mateřské“? Myslím tím, když marodím měsíc, či dva.

Dále by mě zajímalo, pokud budu mít jen brigády na DPP či DPČ, mohu si sama dobrovolně platit nemocenské pojištění, abych na „mateřskou“ potom nárok měla, pokud třeba za rok dítě plánuji?

Kdybych se rozhodla být OSVČ, nemocenské pojištění si platila, tak se tam započítá potom i předešlý rok, kdy jsem byla zaměstnaná?

Předem mockrát děkuji!

Dotaz poslal/a: Šárka S., 18.11.2016 10:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.11.2016 13:00 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), máte při splnění zákonných podmínek. Ty hlavní jsou minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Druhá pak je, že v době nástupu na PPM jste zaměstnána (resp. účastníkem nemocenského pojištění) nebo v ochranné době (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Pokud budete zaměstnaná na HPP v „klasickém“ zaměstnání, a současně v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství), pak platí, že i tato doba se započítává do oněch 270 dní. Zjednodušeně platí, že se do oněch 270 dní počítají všechny kalendářní dny mezi zahájením a ukončení pracovního poměru. Tedy i víkendy, státní svátky, dny pracovního klidu, řádná dovolená nebo pracovní neschopnost, kdy dostáváte nemocenské dávky.

Pokud byste pracovala jen na DPP (dohoda o provedení práce), tak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění jen za ty měsíce, ve kterých váš příjem přesáhne 10 tisíc korun měsíčně.

Pokud byste pracovala jen na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tak za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění jen v případě, že je sjednán příjem na částku vyšší než 2500 Kč. Pokud je sjednán nižší příjem, nebo není sjednán žádný příjem, nemocenské pojištění zaměstnavatel neplatí.

Ani zaměstnanec, ani ten kdo pracuje na DPP či DPČ, si nemůže platit sám nemocenské pojištění. Není žádné dobrovolné nemocenské pojištění pro zaměstnance. Z práce na DPP či DPČ také nevyplývá žádná ochranná lhůta (u zaměstnanců je to až 180 dní, pokud tedy těhotná žena přijde o práci, pak může mít nárok na PPM, pokud na ni nastoupí do 180 dní od konce zaměstnání, pro DPP či DPČ toto neplatí).

Dobrovolné nemocenské pojištění se týká pouze OSVČ. Ti musí platit povinné sociální a zdravotní pojištění a mohou si platit dobrovolné nemocenské pojištění

U OSVČ je to ale s nárokem na PPM složitější. Nestačí u nich podmínka 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, současně si musí platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 180 kalendářních dní v posledním roce (měsíc kdy je zahájeno čerpání PPM se pak již nezapočítává). A nakonec, v době, kdy OSVČ dostává PPM, nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Pokud tedy OSVČ nemá zaměstnance anebo podnikání neukončí nebo nepřeruší, pak na PPM nárok také nemá.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď