Mohu si vydělat nějaké peníze, když jsem nezaměstnaný?

Dobrý den, už dva měsíce jsem bez práce. Poslední zaměstnavatel zkrachoval a já jsme už dva měsíce na Úřadu práce. U nás je velká nezaměstnanost a zatím se mi nedaří najít nějakou novou práci. Mám podporu a měl bych ji mít ještě další 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli když si najdu nějakou krátkodobou práci, tak jestli to ničemu nevadí? Známý hledá lidi, co by mu pomohli se dřevem v lese, bylo by to jen na pár dní za pár tisíc korun, ale docela by se mi to hodilo. Tak bych chtěl vědět, jestli to něčemu nevadí? Někde jsem četl, že si na podpoře mohu vydělat 4000 Kč? Je to pravda? Můžete mi prosím poradit jak je to s možností práce nebo brigády pro nezaměstnané? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Petr H., 27.2.2014 15:51
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.2.2014 21:44 napsal/a:

Dobrý den Petře, co se týká možností práce během doby, kdy jste vedený na úřadu práce, tak je to trochu složitější. Pokud jste nyní v evidenci úřadu práce a pobíráte podporu v nezaměstnanosti, pak si podle zákona nemůžete vydělávat jiným způsobem.

Je to tak že v době, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, nemůžete mít jiný příjem ze zaměstnání. Ať už by se jednalo o regulérní pracovní poměr nebo i kdyby to byla jen nějaká krátkodobá brigáda – práce na dohodu o provedení práce (DPP) nebo o práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Pokud byste sice byl vedený v evidenci úřadu práce, ale neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti – třeba z důvodu že nesplňujete podmínky pro nárok na podporu nebo protože vám už podpora skončila, pak sice můžete pracovat, ale s velkými omezeními. V takovém případ totiž můžete vykonávat jen takzvané nekolidující zaměstnání. To je jakákoliv práce, při které váš příjem nepřesáhne jednu polovinu minimální mzdy za měsíc, tedy 4250 Kč hrubého za měsíc. Pokud by váš příjem tuto částku přesáhl, došlo by k vyřazení z evidence na Úřadu práce. Také platí, že vykonávání tohoto nekolidujícího zaměstnání také nesmí nijak omezit vaši spolupráci s Úřadem práce – tj. musíte i nadále chodit na dohodnuté schůzky apod.

Takže pokud jste nyní nezaměstnaný a pobíráte podporu, tak buď nemůžete pracovat vůbec, nebo byste musel na Úřadu práce požádat o přerušení výplaty podpory v nezaměstnanosti. Pak byste mohl vzít práci pro toho vašeho známého, ale váš příjem by nesměl přesáhnout 4250 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď