Možnost brigády při neschopence

Dobrý den,

jsem ve 2. měsíci těhotenství a mám neschopenku (3 směnný provoz a občas stavy, že se necítím dobře po jídle).

Moje současná práce byla ve skladu. Měla jsem brigádu (300hodin ročně), jedná se o klidnou práci v malém obchůdku, kde jen sedím a markuji.

Chci se zeptat, zda mohu chodit na tuto brigádu dále (samozřejmě v době vycházek) nebo nesmím?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavlína H., 11.07.2017 13:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.07.2017 14:45 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že během pracovní neschopnosti (čerpání nemocenských dávek) nesmíte vykonávat především činnost, na základě které jste v pracovní neschopnosti a dostáváte nemocenské dávky. Konkrétně se jedná o ustanovení paragraf 16, zákona o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Vzhledem k tomu, že ale můžete vykonávat více zaměstnání současně, nebo třeba být zaměstnaná na HPP a současně mít jako vedlejší činnost podnikání (výkon samostatně výdělečné činnosti), pak platí, že zatímco v jednom zaměstnání máte „neschopenku“, v jiném můžete dále pracovat. Nebo případně můžete mít více neschopenek současně (pro všechna zaměstnání).

Platí ale určitá omezení, pro možnost práce během pracovní neschopnosti. Musíte především dodržovat léčebný režim a také dobu povolených vycházek.

Spíše obecný příklad – pokud by vám například lékař přikázal klid na lůžku, pak je tím možnost jakékoliv práce během pracovní neschopnosti vyloučena. Nebo jiný příklad – pokud byste například měla zákaz manipulace s těžšími předměty a vy během výkonu zmíněné brigády toto porušovala, pak je to také špatně.

Pokud ale lékař neustanovil nějaká omezení pro vaši pracovní neschopnost (což je vzhledem k vámi udávaným důvodům neschopenky poměrně pravděpodobné), pak můžete zmiňovanou brigádu v době pracovní neschopnosti dále vykonávat – resp. v době, kdy máte povoleny vycházky.

Pokud byste si nebyla jistá, zda je daná výkon práce v rámci zmiňované brigády v souladu s vaším zdravotním stavem, pak se případně poraďte se svým lékařem. Jinak ale to, že v době pracovní neschopnosti budete chodit na brigádu, není potřeba dále nikam hlásit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď