Může mít pronajímatel trvalé bydliště v pronajímaném bytě?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda může mít pronajímatel uvedené trvalé bydliště v bytě, který pronajímá.

A jestli já jako nájemník si mohu zajít na úřad a změnit si trvalé bydliště bez jeho souhlasu.

A hrozí mi něco kromě exekuce od toho že má trval. Bydliště napsaný na tento byt?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna F., 18.06.2017 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pronajímatel pronajímá svůj vlastní byt (osobní nebo družstevní vlastnictví) nebo byt, na který on sám má uzavřenou nájemní smlouvu (i když tam už by se pak nejednalo o pronájem ale podnájem), pak není důvod, aby nemohl mít v tomto bytě i trvalé bydliště. Tím, že je to jeho byt, tak v něm pochopitelně může mít i trvalé bydliště.

Vy jako nájemník si pak v daném bytě můžete zřídit trvalý pobyt. Nepotřebujete souhlas majitele bytu. Je to spíše naopak. Majitel bytu vám nemůže bránit v tom, abyste si v bytě zařídila trvalé bydliště. Nemůže vám to ani zakázat v nájemní smlouvě. Pokud by nájemní smlouva obsahovala nějaké takové ustanovení, pak by to bylo v rozporu s občanským zákoníkem a dané ustanovení by bylo neplatné.

K vyřízení trvalého pobytu vám stačí zajíst na příslušný městský/obecní úřad. Budete potřebovat osobní doklady a také platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Na základě toho, vám pak zaevidují novou adresu trvalého pobytu. Na souhlas majitele se nikdo neptá. Z úřadu pak jenom majiteli posílají vyrozumění, že k takové změně došlo.

Co se týká toho, že by měl majitel bytu v pronajímaném bytě trvalé bydliště, tak ono ani s tou exekucí to není tak jisté. Na jednu stranu může exekutor „zabavit“ jakýkoliv majetek, o kterém se domnívá, že je majetkem dlužníka. A to v podstatě kdekoliv – nejenom v místě trvalého bydliště. Pokud by ale chtěl zabavit něco, co není majetkem dlužníka, je možné se bránit.

Je tedy dobré, aby nájemní smlouva obsahovala případně soupis vybavení bytu, které je součástí nájmu (a které je tedy majetkem pronajímatele). Na základě toho je pak možné s exekutorem případně řešit, že vše co není uvedeno v nájemní smlouvě, je vaším majetkem.

Trvalý pobyt majitele by pak případně měl vliv, pokud byste chtěla v tomto bytě žádat o sociální dávky – např. příspěvek na bydlení. U něj se totiž posuzují osoby, které mají v bytě trvalé bydliště. Pokud by tam měl trvalý pobyt i majitel bytu, spadal by do okruhu společně posuzovaných osob. Pokud by ale v bytě prokazatelně nejméně 3 měsíce nežil, bylo by možné žádat o vyloučení jeho osoby z okruhu posuzovaných osob. Takže ani zde není jeho případné trvalé bydliště nějaký nepřekonatelný problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď