Může mít pronajímatel trvalé bydliště v pronajímaném bytě?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda může mít pronajímatel uvedené trvalé bydliště v bytě, který pronajímá.

A jestli já jako nájemník si mohu zajít na úřad a změnit si trvalé bydliště bez jeho souhlasu.

A hrozí mi něco kromě exekuce od toho že má trval. Bydliště napsaný na tento byt?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna F., 18.06.2017 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pronajímatel pronajímá svůj vlastní byt (osobní nebo družstevní vlastnictví) nebo byt, na který on sám má uzavřenou nájemní smlouvu (i když tam už by se pak nejednalo o pronájem ale podnájem), pak není důvod, aby nemohl mít v tomto bytě i trvalé bydliště. Tím, že je to jeho byt, tak v něm pochopitelně může mít i trvalé bydliště.

Vy jako nájemník si pak v daném bytě můžete zřídit trvalý pobyt. Nepotřebujete souhlas majitele bytu. Je to spíše naopak. Majitel bytu vám nemůže bránit v tom, abyste si v bytě zařídila trvalé bydliště. Nemůže vám to ani zakázat v nájemní smlouvě. Pokud by nájemní smlouva obsahovala nějaké takové ustanovení, pak by to bylo v rozporu s občanským zákoníkem a dané ustanovení by bylo neplatné.

K vyřízení trvalého pobytu vám stačí zajíst na příslušný městský/obecní úřad. Budete potřebovat osobní doklady a také platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Na základě toho, vám pak zaevidují novou adresu trvalého pobytu. Na souhlas majitele se nikdo neptá. Z úřadu pak jenom majiteli posílají vyrozumění, že k takové změně došlo.

Co se týká toho, že by měl majitel bytu v pronajímaném bytě trvalé bydliště, tak ono ani s tou exekucí to není tak jisté. Na jednu stranu může exekutor „zabavit“ jakýkoliv majetek, o kterém se domnívá, že je majetkem dlužníka. A to v podstatě kdekoliv – nejenom v místě trvalého bydliště. Pokud by ale chtěl zabavit něco, co není majetkem dlužníka, je možné se bránit.

Je tedy dobré, aby nájemní smlouva obsahovala případně soupis vybavení bytu, které je součástí nájmu (a které je tedy majetkem pronajímatele). Na základě toho je pak možné s exekutorem případně řešit, že vše co není uvedeno v nájemní smlouvě, je vaším majetkem.

Trvalý pobyt majitele by pak případně měl vliv, pokud byste chtěla v tomto bytě žádat o sociální dávky – např. příspěvek na bydlení. U něj se totiž posuzují osoby, které mají v bytě trvalé bydliště. Pokud by tam měl trvalý pobyt i majitel bytu, spadal by do okruhu společně posuzovaných osob. Pokud by ale v bytě prokazatelně nejméně 3 měsíce nežil, bylo by možné žádat o vyloučení jeho osoby z okruhu posuzovaných osob. Takže ani zde není jeho případné trvalé bydliště nějaký nepřekonatelný problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – příjem z brigády

-

Dobrý den, mám dotaz: Pobírám příspěvek na bydlení a mezi posuzované osoby patří i moje dcera, která se mnou bydlí. Ale až teď nedávno jsem si uvědomila, že jsem do 2. čtvrtletí nezahrnula její příjem z brigády, vůbec jsem si to neuvědomila. Nevíte prosím, jak se to řeší, nerada bych o příspěvek přišla, díky tomuto […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

-

Dobrý den, chci se zeptat: Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď