Může mít pronajímatel trvalé bydliště v pronajímaném bytě?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda může mít pronajímatel uvedené trvalé bydliště v bytě, který pronajímá.

A jestli já jako nájemník si mohu zajít na úřad a změnit si trvalé bydliště bez jeho souhlasu.

A hrozí mi něco kromě exekuce od toho že má trval. Bydliště napsaný na tento byt?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna F., 18.06.2017 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pronajímatel pronajímá svůj vlastní byt (osobní nebo družstevní vlastnictví) nebo byt, na který on sám má uzavřenou nájemní smlouvu (i když tam už by se pak nejednalo o pronájem ale podnájem), pak není důvod, aby nemohl mít v tomto bytě i trvalé bydliště. Tím, že je to jeho byt, tak v něm pochopitelně může mít i trvalé bydliště.

Vy jako nájemník si pak v daném bytě můžete zřídit trvalý pobyt. Nepotřebujete souhlas majitele bytu. Je to spíše naopak. Majitel bytu vám nemůže bránit v tom, abyste si v bytě zařídila trvalé bydliště. Nemůže vám to ani zakázat v nájemní smlouvě. Pokud by nájemní smlouva obsahovala nějaké takové ustanovení, pak by to bylo v rozporu s občanským zákoníkem a dané ustanovení by bylo neplatné.

K vyřízení trvalého pobytu vám stačí zajíst na příslušný městský/obecní úřad. Budete potřebovat osobní doklady a také platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Na základě toho, vám pak zaevidují novou adresu trvalého pobytu. Na souhlas majitele se nikdo neptá. Z úřadu pak jenom majiteli posílají vyrozumění, že k takové změně došlo.

Co se týká toho, že by měl majitel bytu v pronajímaném bytě trvalé bydliště, tak ono ani s tou exekucí to není tak jisté. Na jednu stranu může exekutor „zabavit“ jakýkoliv majetek, o kterém se domnívá, že je majetkem dlužníka. A to v podstatě kdekoliv – nejenom v místě trvalého bydliště. Pokud by ale chtěl zabavit něco, co není majetkem dlužníka, je možné se bránit.

Je tedy dobré, aby nájemní smlouva obsahovala případně soupis vybavení bytu, které je součástí nájmu (a které je tedy majetkem pronajímatele). Na základě toho je pak možné s exekutorem případně řešit, že vše co není uvedeno v nájemní smlouvě, je vaším majetkem.

Trvalý pobyt majitele by pak případně měl vliv, pokud byste chtěla v tomto bytě žádat o sociální dávky – např. příspěvek na bydlení. U něj se totiž posuzují osoby, které mají v bytě trvalé bydliště. Pokud by tam měl trvalý pobyt i majitel bytu, spadal by do okruhu společně posuzovaných osob. Pokud by ale v bytě prokazatelně nejméně 3 měsíce nežil, bylo by možné žádat o vyloučení jeho osoby z okruhu posuzovaných osob. Takže ani zde není jeho případné trvalé bydliště nějaký nepřekonatelný problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Pronájem bytu – jakou povinnost má nájemník (investice do oprav bytu)?

-

Dobrý den, Pronajímám byty a chtěl jsem se zeptat, jestli nájemnici mají povinnost ročně do bytu investovat nějakou částku na opravy v bytě, atd. Vím, že já, jako pronajímatel ano, ale jestli nájemnici taky a do jaké částky, a jestli je to někde napsané v nějakém zákoně? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zrušení trvalého bydliště – byt v pečovatelském domě

-

Trvalé bydliště mám v bytě svého syna, se kterým jsem žila více než 7 let. Poté se mi podařilo získat byt v pečovatelském domě v Kladně, kde mám smlouvu na pronájem bytu už 7 let. Před dvěma roky syn tragicky zahynul a dědické řízení skončilo letos v září, kdy byt získala jeho nezletilá dcera – […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď