Může mít pronajímatel trvalé bydliště v pronajímaném bytě?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda může mít pronajímatel uvedené trvalé bydliště v bytě, který pronajímá.

A jestli já jako nájemník si mohu zajít na úřad a změnit si trvalé bydliště bez jeho souhlasu.

A hrozí mi něco kromě exekuce od toho že má trval. Bydliště napsaný na tento byt?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kristýna F., 18.06.2017 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.06.2017 17:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud pronajímatel pronajímá svůj vlastní byt (osobní nebo družstevní vlastnictví) nebo byt, na který on sám má uzavřenou nájemní smlouvu (i když tam už by se pak nejednalo o pronájem ale podnájem), pak není důvod, aby nemohl mít v tomto bytě i trvalé bydliště. Tím, že je to jeho byt, tak v něm pochopitelně může mít i trvalé bydliště.

Vy jako nájemník si pak v daném bytě můžete zřídit trvalý pobyt. Nepotřebujete souhlas majitele bytu. Je to spíše naopak. Majitel bytu vám nemůže bránit v tom, abyste si v bytě zařídila trvalé bydliště. Nemůže vám to ani zakázat v nájemní smlouvě. Pokud by nájemní smlouva obsahovala nějaké takové ustanovení, pak by to bylo v rozporu s občanským zákoníkem a dané ustanovení by bylo neplatné.

K vyřízení trvalého pobytu vám stačí zajíst na příslušný městský/obecní úřad. Budete potřebovat osobní doklady a také platnou nájemní smlouvu (originál nebo úředně ověřenou kopii). Na základě toho, vám pak zaevidují novou adresu trvalého pobytu. Na souhlas majitele se nikdo neptá. Z úřadu pak jenom majiteli posílají vyrozumění, že k takové změně došlo.

Co se týká toho, že by měl majitel bytu v pronajímaném bytě trvalé bydliště, tak ono ani s tou exekucí to není tak jisté. Na jednu stranu může exekutor „zabavit“ jakýkoliv majetek, o kterém se domnívá, že je majetkem dlužníka. A to v podstatě kdekoliv – nejenom v místě trvalého bydliště. Pokud by ale chtěl zabavit něco, co není majetkem dlužníka, je možné se bránit.

Je tedy dobré, aby nájemní smlouva obsahovala případně soupis vybavení bytu, které je součástí nájmu (a které je tedy majetkem pronajímatele). Na základě toho je pak možné s exekutorem případně řešit, že vše co není uvedeno v nájemní smlouvě, je vaším majetkem.

Trvalý pobyt majitele by pak případně měl vliv, pokud byste chtěla v tomto bytě žádat o sociální dávky – např. příspěvek na bydlení. U něj se totiž posuzují osoby, které mají v bytě trvalé bydliště. Pokud by tam měl trvalý pobyt i majitel bytu, spadal by do okruhu společně posuzovaných osob. Pokud by ale v bytě prokazatelně nejméně 3 měsíce nežil, bylo by možné žádat o vyloučení jeho osoby z okruhu posuzovaných osob. Takže ani zde není jeho případné trvalé bydliště nějaký nepřekonatelný problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď