Může si otec při pobírání PPM přivydělat jako OSVČ

Dobrý den,

pokud je otec dítěte zaměstnaný a z tohoto zaměstnání by čerpal PPM, může si přivydělat jako OSVČ?

A další otázka zní, pokud by ho v průběhu pobírání PPM zaměstnavatel propustil nebo případně otec dítěte dal výpověď, bude PPM pobírat dál i po skončení pracovního poměru?

Předem Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Magda M., 03.05.2017 09:22
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Otec dítěte může mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), za obdobných podmínek, jako matka dítěte. V zásadě jediný podstatný rozdíl je v tom, že zatímco žena má na PPM nárok již před porodem (zahájení je 6 – 8 týdnů před porodem), otec dítěte si o PPM může žádat až po skončení prvních 6 týdnů po narození dítěte. Tím pak má i o něco kratší délku PPM. U ženy je to při narození jednoho dítěte 28 týdnů, otec dítěte pak může mít PPM o 6 týdnů kratší, tedy 22 týdnů.

V době, kdy otec dítěte čerpá PPM, tak má zároveň v zaměstnání mateřskou dovolenou. To prakticky znamená, že v době čerpání PPM nemůže vykonávat stejnou pracovní činnost, pro stejného zaměstnavatele. Toto omezení se ale vztahuje pouze na zaměstnání – resp. na pojištěnou činnost, na jejímž základě je čerpána PPM.

Není tedy žádné omezení v tom, že by během mateřské dovolené (a pobírání PPM), nemohl otec dítěte pracovat třeba v jiném zaměstnání. Dokonce je možné pracovat i pro stejného zaměstnavatele, jen by musel mít na tuto dobu uzavřenou jinou smlouvu (například DPP nebo DPČ), na jinou pracovní činnost. Stejně tak není omezeno, aby během čerpání PPM byl OSVČ a měl příjem z toho podnikání. To na nárok a čerpání PPM nemá žádný vliv.

Co se týká ukončení pracovního poměru v době, kdy by byl otec dítěte na mateřské dovolené a dostával PPM, pak platí, že v této době jej zaměstnavatel nemůže propustit. To zákon zakazuje. Stejně tak, jako nemůžete dostat výpověď v době, kdy jste v pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu, nebo v době, kdy jste na rodičovské dovolené, tak nemůžete dostat výpověď ani v době kdy jste na mateřské dovolené.

Naopak zaměstnanec může i v této době dát výpověď nebo uzavřít se zaměstnavatelem dohodou o ukončení pracovního poměru. To ale nemá žádný vliv na nárok na PPM. Zde je rozhodující to, že v době podání žádosti je otec dítěte zaměstnaný (účastníkem nemocenského pojištění), nebo je alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď