Může si otec při pobírání PPM přivydělat jako OSVČ

Dobrý den,

pokud je otec dítěte zaměstnaný a z tohoto zaměstnání by čerpal PPM, může si přivydělat jako OSVČ?

A další otázka zní, pokud by ho v průběhu pobírání PPM zaměstnavatel propustil nebo případně otec dítěte dal výpověď, bude PPM pobírat dál i po skončení pracovního poměru?

Předem Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Magda M., 03.05.2017 09:22
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 12:18 napsal/a:

Dobrý den,

Otec dítěte může mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), za obdobných podmínek, jako matka dítěte. V zásadě jediný podstatný rozdíl je v tom, že zatímco žena má na PPM nárok již před porodem (zahájení je 6 – 8 týdnů před porodem), otec dítěte si o PPM může žádat až po skončení prvních 6 týdnů po narození dítěte. Tím pak má i o něco kratší délku PPM. U ženy je to při narození jednoho dítěte 28 týdnů, otec dítěte pak může mít PPM o 6 týdnů kratší, tedy 22 týdnů.

V době, kdy otec dítěte čerpá PPM, tak má zároveň v zaměstnání mateřskou dovolenou. To prakticky znamená, že v době čerpání PPM nemůže vykonávat stejnou pracovní činnost, pro stejného zaměstnavatele. Toto omezení se ale vztahuje pouze na zaměstnání – resp. na pojištěnou činnost, na jejímž základě je čerpána PPM.

Není tedy žádné omezení v tom, že by během mateřské dovolené (a pobírání PPM), nemohl otec dítěte pracovat třeba v jiném zaměstnání. Dokonce je možné pracovat i pro stejného zaměstnavatele, jen by musel mít na tuto dobu uzavřenou jinou smlouvu (například DPP nebo DPČ), na jinou pracovní činnost. Stejně tak není omezeno, aby během čerpání PPM byl OSVČ a měl příjem z toho podnikání. To na nárok a čerpání PPM nemá žádný vliv.

Co se týká ukončení pracovního poměru v době, kdy by byl otec dítěte na mateřské dovolené a dostával PPM, pak platí, že v této době jej zaměstnavatel nemůže propustit. To zákon zakazuje. Stejně tak, jako nemůžete dostat výpověď v době, kdy jste v pracovní neschopnosti z důvodu nemoci nebo úrazu, nebo v době, kdy jste na rodičovské dovolené, tak nemůžete dostat výpověď ani v době kdy jste na mateřské dovolené.

Naopak zaměstnanec může i v této době dát výpověď nebo uzavřít se zaměstnavatelem dohodou o ukončení pracovního poměru. To ale nemá žádný vliv na nárok na PPM. Zde je rozhodující to, že v době podání žádosti je otec dítěte zaměstnaný (účastníkem nemocenského pojištění), nebo je alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď