Zabavení celé mzdy – může si to zaměstnavatel dovolit?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.

Můj přítel má exekuci na alimenty, pracuje u autodopravy, a je placen od kilometru. Jelikož v měsíci má 14 dni odježděno a pak omarodil.

A zaměstnavatel mu nedal ani korunu z výplaty vše poslal na exekuci.

Tak jsem se chtěla zeptat, zda si to může dovolit mu vzít úplně vše i tak by mu měli přece nechávat nějakou korunu.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka K., 18.12.2016 14:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jsou prováděny exekuční srážky z platu, tak platí, že povinnému (tedy vašemu příteli) vždy zůstává minimálně část platu. Tomu se říká tzv. nezabavitelná částka, a tuto částku zaměstnavatel pochopitelně nesmí zabavit.

To, jaká je nezabavitelná částka při exekuci na mzdu, je upraveno nařízením vlády číslo 595/2005 Sb.:

§ 1

(1) Základní částka, která nesmí být podle § 278 občanského soudního řádu sražena povinnému z měsíční mzdy, je rovna úhrnu dvou třetin součtu částky životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu podle zvláštního právního předpisu (dále jen "nezabavitelná částka") na osobu povinného, a jedné čtvrtiny nezabavitelné částky na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné. Částka normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu se stanoví pro byt užívaný na základě nájemní smlouvy v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel. 

(2) Na manžela povinného se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky, i když má samostatný příjem. Na dítě, jež manželé společně vyživují, se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky každému manželovi zvlášť, jsou-li srážky prováděny ze mzdy obou manželů. Jedna čtvrtina nezabavitelné částky se nezapočítává na žádného z těch, v jejichž prospěch byl nařízen výkon rozhodnutí pro pohledávky výživného, jestliže výkon rozhodnutí dosud trvá.

Základní nezabavitelná částka je aktuálně 6178,67 Kč. Ale ani to není vše, co by mu mělo zůstat. Tato základní nezabavitelná částka se dále zvyšuje o 1544,67 Kč za každé vyživované dítě (s výjimkou případů, kdy je prováděna exekuce kvůli dlužnému výživnému pro toto dítě) nebo i za manželku. Pokud tedy Váš přítel má i nějaké další děti (než ty, kterým dluží výživné), pak se nezabavitelné minimum zvyšuje.

Zbytek mzdy – tedy to co zůstává ze mzdy po tom co je odečtena nezabavitelná částka, se dále rozdělí na třetiny. Resp. pokud je zbytek vyšší než 9268 Kč, tak cokoliv nad 9268 Kč se může zabavit bez omezení.

Zbytek mzdy se tedy rozdělí na třetiny. Exekuce kvůli alimentům spadá mezi přednostní pohledávky, čili ze zbytku si jsou pak zabaveny dvě třetiny a jedna třetina zůstane vašemu příteli.

Velmi zjednodušeně, pokud by mu vycházela čistá mzda 10000 Kč, tak mu musí v případně přednostní pohledávky, zůstat nejméně 7452 Kč.

Jiná je ale situace, pokud by měl současně exekuci na mzdu a zablokovaný účet v bance, pak opravdu může nastat situace, kdy mu sice zaměstnavatel ponechá nezabavitelnou část mzdy, ale ta je odeslána na zablokovaný účet v bance, takže se k nim pak nedostane.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován […]

Zobrazit odpověď