Zabavení celé mzdy – může si to zaměstnavatel dovolit?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.

Můj přítel má exekuci na alimenty, pracuje u autodopravy, a je placen od kilometru. Jelikož v měsíci má 14 dni odježděno a pak omarodil.

A zaměstnavatel mu nedal ani korunu z výplaty vše poslal na exekuci.

Tak jsem se chtěla zeptat, zda si to může dovolit mu vzít úplně vše i tak by mu měli přece nechávat nějakou korunu.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka K., 18.12.2016 14:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jsou prováděny exekuční srážky z platu, tak platí, že povinnému (tedy vašemu příteli) vždy zůstává minimálně část platu. Tomu se říká tzv. nezabavitelná částka, a tuto částku zaměstnavatel pochopitelně nesmí zabavit.

To, jaká je nezabavitelná částka při exekuci na mzdu, je upraveno nařízením vlády číslo 595/2005 Sb.:

§ 1

(1) Základní částka, která nesmí být podle § 278 občanského soudního řádu sražena povinnému z měsíční mzdy, je rovna úhrnu dvou třetin součtu částky životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu podle zvláštního právního předpisu (dále jen "nezabavitelná částka") na osobu povinného, a jedné čtvrtiny nezabavitelné částky na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné. Částka normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu se stanoví pro byt užívaný na základě nájemní smlouvy v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel. 

(2) Na manžela povinného se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky, i když má samostatný příjem. Na dítě, jež manželé společně vyživují, se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky každému manželovi zvlášť, jsou-li srážky prováděny ze mzdy obou manželů. Jedna čtvrtina nezabavitelné částky se nezapočítává na žádného z těch, v jejichž prospěch byl nařízen výkon rozhodnutí pro pohledávky výživného, jestliže výkon rozhodnutí dosud trvá.

Základní nezabavitelná částka je aktuálně 6178,67 Kč. Ale ani to není vše, co by mu mělo zůstat. Tato základní nezabavitelná částka se dále zvyšuje o 1544,67 Kč za každé vyživované dítě (s výjimkou případů, kdy je prováděna exekuce kvůli dlužnému výživnému pro toto dítě) nebo i za manželku. Pokud tedy Váš přítel má i nějaké další děti (než ty, kterým dluží výživné), pak se nezabavitelné minimum zvyšuje.

Zbytek mzdy – tedy to co zůstává ze mzdy po tom co je odečtena nezabavitelná částka, se dále rozdělí na třetiny. Resp. pokud je zbytek vyšší než 9268 Kč, tak cokoliv nad 9268 Kč se může zabavit bez omezení.

Zbytek mzdy se tedy rozdělí na třetiny. Exekuce kvůli alimentům spadá mezi přednostní pohledávky, čili ze zbytku si jsou pak zabaveny dvě třetiny a jedna třetina zůstane vašemu příteli.

Velmi zjednodušeně, pokud by mu vycházela čistá mzda 10000 Kč, tak mu musí v případně přednostní pohledávky, zůstat nejméně 7452 Kč.

Jiná je ale situace, pokud by měl současně exekuci na mzdu a zablokovaný účet v bance, pak opravdu může nastat situace, kdy mu sice zaměstnavatel ponechá nezabavitelnou část mzdy, ale ta je odeslána na zablokovaný účet v bance, takže se k nim pak nedostane.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Můžu si nechat poslat příspěvek 25 tisíc pro OSVČ na cizí účet? Nebo ho dostat v hotovosti?

-

Dobrý den, Jsem OSVČ a podnikám během rodičovské. Nemám moc velké příjmy, mám to jen jako příležitostný přivýdělek. Dočetla jsem se ale, že bych na kompenzační bonus – příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ během epidemie, měla mít nárok i já. Mám ale problém, protože mám zablokovaný účet v bance od exekutora. Normálně mi to moc […]

Zobrazit odpověď

Zastavení exekuce a insolvence během epidemie 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to během epidemie s exekucí a insolvencí? Vzhledem k tomu, že třeba mě osobně vypadly skoro všechny příjmy, tak by mě zajímalo, jak se to bude řešit. Nebude vláda rušit exekuce? Třeba alespoň na tři měsíce? Fakt by mě zajímalo, z čeho si jako myslí, že to teď budu platit. […]

Zobrazit odpověď

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď