Zabavení celé mzdy – může si to zaměstnavatel dovolit?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.

Můj přítel má exekuci na alimenty, pracuje u autodopravy, a je placen od kilometru. Jelikož v měsíci má 14 dni odježděno a pak omarodil.

A zaměstnavatel mu nedal ani korunu z výplaty vše poslal na exekuci.

Tak jsem se chtěla zeptat, zda si to může dovolit mu vzít úplně vše i tak by mu měli přece nechávat nějakou korunu.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka K., 18.12.2016 14:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:59 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jsou prováděny exekuční srážky z platu, tak platí, že povinnému (tedy vašemu příteli) vždy zůstává minimálně část platu. Tomu se říká tzv. nezabavitelná částka, a tuto částku zaměstnavatel pochopitelně nesmí zabavit.

To, jaká je nezabavitelná částka při exekuci na mzdu, je upraveno nařízením vlády číslo 595/2005 Sb.:

§ 1

(1) Základní částka, která nesmí být podle § 278 občanského soudního řádu sražena povinnému z měsíční mzdy, je rovna úhrnu dvou třetin součtu částky životního minima jednotlivce a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu podle zvláštního právního předpisu (dále jen "nezabavitelná částka") na osobu povinného, a jedné čtvrtiny nezabavitelné částky na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné. Částka normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu se stanoví pro byt užívaný na základě nájemní smlouvy v obci od 50 000 do 99 999 obyvatel. 

(2) Na manžela povinného se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky, i když má samostatný příjem. Na dítě, jež manželé společně vyživují, se započítává jedna čtvrtina nezabavitelné částky každému manželovi zvlášť, jsou-li srážky prováděny ze mzdy obou manželů. Jedna čtvrtina nezabavitelné částky se nezapočítává na žádného z těch, v jejichž prospěch byl nařízen výkon rozhodnutí pro pohledávky výživného, jestliže výkon rozhodnutí dosud trvá.

Základní nezabavitelná částka je aktuálně 6178,67 Kč. Ale ani to není vše, co by mu mělo zůstat. Tato základní nezabavitelná částka se dále zvyšuje o 1544,67 Kč za každé vyživované dítě (s výjimkou případů, kdy je prováděna exekuce kvůli dlužnému výživnému pro toto dítě) nebo i za manželku. Pokud tedy Váš přítel má i nějaké další děti (než ty, kterým dluží výživné), pak se nezabavitelné minimum zvyšuje.

Zbytek mzdy – tedy to co zůstává ze mzdy po tom co je odečtena nezabavitelná částka, se dále rozdělí na třetiny. Resp. pokud je zbytek vyšší než 9268 Kč, tak cokoliv nad 9268 Kč se může zabavit bez omezení.

Zbytek mzdy se tedy rozdělí na třetiny. Exekuce kvůli alimentům spadá mezi přednostní pohledávky, čili ze zbytku si jsou pak zabaveny dvě třetiny a jedna třetina zůstane vašemu příteli.

Velmi zjednodušeně, pokud by mu vycházela čistá mzda 10000 Kč, tak mu musí v případně přednostní pohledávky, zůstat nejméně 7452 Kč.

Jiná je ale situace, pokud by měl současně exekuci na mzdu a zablokovaný účet v bance, pak opravdu může nastat situace, kdy mu sice zaměstnavatel ponechá nezabavitelnou část mzdy, ale ta je odeslána na zablokovaný účet v bance, takže se k nim pak nedostane.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

-

Dobrý den, zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci. V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl? Děkuji

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď