Můžu brát ošetřovný, když je manželka na rodičovské?

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli mám nárok na ošetřovný, i když je manželka doma s dítětem na rodičovské? Pokud bude dítě nemocné, mohu jít na paragraf s dítětem a brát nemocenskou? Nebo ne? Díky moc za objasnění jak je to v tomhle případě s ošetřovným Luboš.

Dotaz poslal/a: Luboš, 5.3.2014 7:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 5.3.2014 17:22 napsal/a:

Dobrý den Luboši,

Pokud je vaše manželka doma s dítětem na které pobírá rodičovský příspěvek a dítě bude nemocné, tak nárok na ošetřovné mít nebudete. Tohle je přímo zakotveno v zákonu o nemocenském pojištění – konkrétně se jedná o zákon číslo 187/2006 sb., zákon o nemocenském pojištění – paragraf 39:

§ 39 Podmínky nároku na ošetřovné

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu31); to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

V praxi to tedy znamená, že pokud má manželka nárok na rodičovský příspěvek nebo pobírá PPM (mateřskou) a sama je zdravá, pak vy nemůžete pobírat ošetřovné.

Jiná situace by ale byla v případě, že by manželka byla nemocná tak, že by se nebyla schopný start o dítě, nebo kdyby měla nějaký úraz, nebo kdyby třeba šla do porodnice s dalším dítětem. V tom případě, byste nárok na ošetřovné měl.

V takovém případě byste mohl zůstat doma s dítětem maximálně po dobu 9 kalendářních dní. Výše ošetřovného, je stanovena obdobně jako nemocenská. Vypočítává se na základě denního vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění. Zjednodušeně si to můžete sám spočítat tak, že svoji průměrnou hrubou mzdu vydělíte počtem kalendářní dní (tj. vyměřovací základ odpovídá: hrubá mzda za posledních 12 měsíců děleno 365). Tento vyměřovací základ se pak dále redukuje- jsou tři redukční hranice – do 865 Kč se započítává 90%, do 1298 se započítává 60% a do 2595 se započítává 30%. Ošetřovné je pak 60% z takto stanoveného redukovaného základu.

Nárok na ošetřovné byste pak měl podobně jako na nemocenskou – zaměstnavatel vám nemůže bránit, abyste se staral o dítě. Výplata dávky se pak řeší stejně jako při neschopence z důvodu nemoci nebo úrazu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď