Můžu udat zaměstnavatele / zaměstnance?

Dobrý večer, chci se zeptat, zda se dá dělat něco s tím, že v jedné nejmenované firmě zaměstnávají lidi na dohodu o pracovní činnosti s výkonem max. 300 h ročně za 60,- na hodinu. Ale jejich skutečná mzda je 10. 000,- čistého a pro ty, co jsou vedeni na ÚP dávají doklad o příjmu kolem 1600,-. Sama jsem tam 3 měsíce pracovala a odešla, měla bych za to postih i já? Šla jsem tam s tím, že mi řekli, že dostanu normální smlouvu. Děkuji.

Dotaz poslal/a: Verča, 22.09.2014 20:35

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.09.2014 09:03 napsal/a:
 

Dobrý den,

V případě podezření z porušování pracovněprávních předpisů zaměstnavatelem mohou fyzické i právnické osoby podat podnět k provedení kontroly přímo na příslušném oblastním inspektorátu práce nebo prostřednictvím Státního úřadu inspekce práce. Místní příslušnost oblastního inspektorátu práce k výkonu kontroly se řídí místem, kde dochází k výkonu práce.

K podnětu je vhodné přiložit kopie dokumentů dokládajících popisované skutečnosti (např. pracovní smlouva, mzdový výměr, potvrzení o zaměstnání, výplatní lístky apod.). Důležité je řádné označení zaměstnavatele, proti kterému podnět směřuje, to znamená jeho název, sídlo, IČ, místo výkonu práce, pokud je jiné než sídlo.

Podnět je možno podat písemně poštou nebo elektronicky, osobně nebo telefonicky (kontaktní údaje). Pro případ nutnosti doplnění podnětu a zaslání informace o výsledku provedené kontroly je důležité uvést jméno podatele, doručovací adresu, telefon či jiný kontakt na podatele podnětu.

Orgány inspekce práce jsou ze zákona povinny zachovávat mlčenlivost o totožnosti toho, kdo podnět podal, stejně jako chránit jeho osobní údaje. Na jeho písemnou žádost mohou inspektora provádějícího kontrolu této mlčenlivosti zbavit.

Případně další informace viz: Státní úřad inspekce práce

Kontakty pak najdete zde: Kontakty SUIP

Co se týká případného postihu – to si netroufám relevantně posoudit, protože k tomu opravdu nemá dost informací. Pokud byste například pracovala na dohodu za oněch oficiálních 1600 Kč a současně pobírala podporu v nezaměstnanosti, pak byste z toho mohla mít problémy a Úřad práce by po vás mohl požadovat vrácení podpory v nezaměstnanosti, která vám byla neoprávněně vyplacena. Ale toto je pouhá spekulace – záleží, jak to konkrétně ve vašem případě bylo a pochopitelně také na tom, jak se k tomu následně postaví kontrolní orgány.

Pokud by na základě vašeho podnětu bylo zjištěno pochybení u zaměstnavatele, je značná pravděpodobnost, že by k tomu bylo u vás přihlédnuto. Záleží také na tom, jak přesně budete svůj podnět formulovat, při vhodně zvolené formulaci, by vám myslím nemělo hrozit žádné riziko.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,