Mzdová účetní mi špatně spočítala daně, mohu se nějak bránit?

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně toho, jak postupovat, pokud mám podezření, že mi naše mzdová účetní špatně spočítala daně. Zajímalo by mě, jak se mohu bránit? Mám podezření, že naše účetní špatně započítává daňové slevy a já tak musím platit na dani mnohem více než bych měl. Zkoušel jsem si vypočítat vše na internetu a vyšla mi jiná částka. Naše mzdová účetní mi ale nechce ukázat podklady a výpočty. Mohu se nějak k těmto údajům dostat, nebo na koho se mohu obrátit a podat nějaké odvolání?

Moc vám děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Petr, 18.9.2014 20:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.9.2014 10:34 napsal/a:

Dobrý den pane Petře,

Pokud nesouhlasíte s postupem, který váš zaměstnavatel – resp. mzdová účetní – zvolil při zdaňování vaší mzdy, pak máte možnost podat stížnost. Konkrétně se jedná o ustanovení v daňovém řádu – tedy zákon č. 280/2009 Sb., Zákon daňový řád, konkrétně pak paragraf 237:

§ 237 Stížnost na postup plátce daně

(1) Má-li poplatník pochyby o správnosti sražené nebo vybrané daně, může nejpozději do 60 dnů ode dne, kdy se o výši sražené nebo vybrané daně dozvěděl, požádat plátce daně o vysvětlení. V žádosti uvede důvody svých pochybností.

(2) Plátce daně je povinen podat poplatníkovi písemné vysvětlení do 30 dnů ode dne, kdy žádost obdržel, a v téže lhůtě případnou chybu opravit a současně podat následné hlášení nebo dodatečné vyúčtování správci daně.

(3) Nesouhlasí-li poplatník s postupem plátce daně, může podat stížnost na postup plátce daně správci daně, který je tomuto plátci daně místně příslušný, a to do 30 dnů ode dne, kdy poplatník obdržel od plátce daně vysvětlení. Nesplní-li plátce daně svoji povinnost podle odstavce 2, je poplatník oprávněn podat takovou stížnost správci daně do 60 dnů ode dne, kdy měl plátce daně podat poplatníkovi vysvětlení.

(4) V řízení o stížnosti na postup plátce daně se použije obdobně § 111 odst. 5 a § 112. Správce daně o stížnosti rozhodne tak, že stížnosti vyhoví nebo částečně vyhoví a současně uloží plátci daně zjednat nápravu ve stanovené lhůtě anebo stížnost zamítne. Rozhodnutí o stížnosti se oznamuje poplatníkovi i plátci daně.

V praxi byste se tedy měl obrátit na svého zaměstnavatele a požadovat po něm vysvětlení toho jak je proveden výpočet. Zaměstnavatel má povinnost vám do 30 dnů podat písemné vysvětlení. Pokud tak neučiní, pak vy můžete podat stížnost na finanční úřad (lhůta je 60 dní, od chvíle kdy vám zaměstnavatel neposkytnul požadované informace).

Pokud vám zaměstnavatel písemné vysvětlení poskytne a vy nesouhlasíte s tím, co je tam uvedeno, pak se opět můžete obrátit na finanční úřad (resp. místně příslušného správce daně) a podat stížnost. Lhůta pro podání této stížnosti je 30 dní ode dne, kdy vám zaměstnavatel poskytnul písemné vysvětlení.

Pokud byste následně nebyl spokojen s rozhodnutím správce daně, jemuž budete adresovat svou stížnost, pak se dále postupuje podle platných zákonů a můžete podávat odvolání, popř. se v krajním případě obrátit i na soud.

Na závěr jen drobné upozornění. Pokud vycházíte pouze z informací, které jste našel někde na internetu, pak vám doporučuji konzultovat celou otázku s někým, kdo se v dané problematice orientuje. Některé údaje, které jsou běžně k dispozici na různých internetových stránkách, jsou často zastaralé nebo nepřesné. To samé pak platí i pro nejrůznější daňové kalkulačky na internetu. Netvrdím, že pro všechny – ale některé z nich mohou poskytovat nepřesné nebo dokonce chybné výsledky. Nemáte u nich (až na výjimky) nikdy garanci 100% správnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď