Na co mám nárok při narození dítěte?

Dobrý den,

zjistila jsem, že jsem těhotná. 25. 5. 2016 jsem maturovala (za studenta jsem byla považována do 31. 8. 2016) a od 1. 9. 2016 mám práci.

Chci se zeptat jak je to v případě mateřské, rodičovského příspěvku atd.? Už jsem toho hodně načetla, ale vůbec ničemu z toho co píší na stránkách těch úřadů nerozumím.

Dočetla jsem se, že pokud student do 180 dní od úspěšného ukončení studia nastoupí na mateřskou, tak má nárok na mateřskou dovolenou. Jenže když jsem teď otěhotněla asi těžko stihnu porodit do méně než 180 dní :D.

A ještě pořád píší něco o 270 dnech nějakého nemocenského pojištění. Pokud jsem student. Tak ho za mě platí škola ne? A když mám práci, tak zaměstnavatel?

A to porodné se počítá jak? V nějaké kalkulačce mi vyšlo, že na něj budu mít nárok. Ale to se počítá až v tom čtvrtletí, kdy bude porod ne?

Poradí mi někdo, na co mám a nemám nárok a jak postupovat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Monika J., 29.09.2016 08:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.10.2016 04:37 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se postupně odpovědět na vaše dotazy.

Co se týká porodného, tak zde se posuzují příjmy v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Tedy pokud se dítě narodí třeba v červnu, pak se posuzuje příjem (otce i matky) za měsíce leden, únor, březen. Pokud se narodí třeba až v červenci, pak se posuzuje příjem za duben, květen, červen. A tak dále – vždy tedy předchozí čtvrtletí. Přičemž do příjmů se započítává jak čistá mzda, tak i případně různé dávky (pokud byly v daném období pobírány), tedy třeba nemocenská, mateřská nebo i jiné sociální dávky (s výjimkou dávek jako je třeba příspěvek na bydlení).

Co se týká nemocenského pojištění a případného nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství, tedy „mateřská“). V době kdy jste student, tak za vás stát hradí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění za vás hradí třeba zaměstnavatel, když jste zaměstnaná.

Pokud nyní pracujete, nemocenské pojištění za vás hradí zaměstnavatel, jste tedy účastníkem nemocenského pojištění.

U mateřské je podmínka, že účastníkem nemocenského pojištění musíte být nejméně po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. (jedná se opravdu o kalendářní dny, započítávají se tedy i víkendy, dovolená nebo svátky).

U studentů, kteří úspěšně dokončili studium, pak platí jedna výjimka. I když během studia nejsou účastníkem nemocenského pojištění, tak se jim i přesto doba studia může započítat do oněch 270 kalendářních dní.  Viz konkrétně paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

(3) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství zahraničního zaměstnance je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako zahraničního zaměstnance podle § 10 odst. 7 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1.

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Zmíněná lhůta 180 dní je tzv. ochranná doba. Platí, že pokud žena ukončí zaměstnání a je třeba nezaměstnaná (kdy jako nezaměstnaná opět není účastníkem nemocenského pojištění), ale k porodu u ní dojde do 180 dní od skončení posledního zaměstnání (resp. poslední pojištění činnosti), tak nárok na PPM má.

U studentů, tím že za ně nikdo nemocenské pojištění neplatí, žádná ochranná lhůta neexistuje. Informace, že pokud porodíte do 180 dní od skončení studia je tedy chybná (takto tomu bylo cca do roku 2009, ale od té doby se podmínky značně změnily).

Souhrnně k mateřské, pokud jste nyní zaměstnaná, a budete zaměstnaná i v době 6 – 8 týdnů před porodem nebo pokud v této době budete v ochranné době po skončení posledního zaměstnání, tak byste na PPM nárok mít měla.

Na rodičovský příspěvek pak máte nárok „automaticky“ i bez ohledu na to, jestli jste před porodem pracovala, byla studentka nebo nezaměstnaná. Nárok na něj máte k datu narození dítěte, nebo pokud budete dostávat „mateřskou“ tak po jejím skončení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď