Na co mám nárok jako samoživitelka v roce 2017?

Dobrý den,

jen jsem se chtěla zeptat, na co mám nárok, jako samoživitelka?

Budu na to úplně sama. Má se mi to narodit koncem února 2017 nebo začátkem března 2017

Děkuji za pochopení

Dotaz poslal/a: anomin, 22.12.2016 12:07
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 15:12 napsal/a:

Dobrý den,

Ve svém dotazu neuvádíte příliš mnoho podrobností, takže vám mohu odpovědět pouze ve velmi obecné rovině. V souvislosti s porodem a následnou péčí dítě je zde především „mateřská“ (tedy peněžitá pomoc v mateřství, PPM), a dále pak „rodičovská“ (rodičovský příspěvek), a případně i porodné. V návaznosti na výši vašeho příjmu a další podmínky mě pak napadají ještě sociální dávky, jako je přídavek na dítě, příspěvek na bydlení a eventuálně dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima), a doplatek na bydlení.

V dotazu nepíšete, jestli nyní, před porodem, jste zaměstnaná nebo. Takže netuším, jak to máte s nárokem na „mateřskou“. Peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena na základě nemocenského pojištění zaměstnanců (popř. dobrovolného pojištění OSVČ). Nárok vám případně vzniká 6 – 8 týdnů před porodem. Délka „mateřské“ je 28 týdnů (u jednoho dítěte) a 37 týdnů (na dvojčata). Výše PPM se pak odvíjí od vašeho příjmu ze zaměstnání.

Další dávkou je pak sociální dávka rodičovský příspěvek. Ten dostáváte buď po skončení PPM. U jednoho dítěte tedy od 20 – 22 týdne po porodu. Nebo jej dostáváte po narození dítěte (pokud nemáte nárok na PPM). Výše rodičovského příspěvek je v roce 2017 220 000 Kč. Tuto částku je pak možné čerpat v maximální variantě 11500 Kč měsíčně pod dobu cca 19 měsíců nebo v minimální variantě 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 zbytek doby do 4 let. Nebo i v jiné variantě mezi těmito dvěma.

Možnost volby maximální rodičovské nebo jiné, než té minimální, se odvíjí od toho, zda jste před porodem zaměstnána (a zda je možné určit vyměřovací základ). Pokud nemáte nárok na PPM, pak zpravidla nemáte ani možnost volby výše RP. Původně se zvažovalo, že by se v roce 2017 změnily podmínky pro možnost volby výše RP a i jiné podmínky. Ale aktuálně, od 1.1.2017 k žádné změně nedochází a pokud nějaká změna nakonec bude, pak až v průběhu roku.

Po narození dítěte pak můžete mír nárok na porodné – to je v roce 2017 ve výši 13500 Kč při narození prvního dítěte nebo 10000 Kč u druhého dítěte. Nárok na porodné máte, pokud váš příjem v předchozím kalendářním čtvrtletí nepřesáhne 2,7 násobek životního minima. Pokud se má dítě narodit únor/březen 2017, pak by se u vás posuzoval příjem za říjen – prosinec 2016. Pokud byste byla posuzována jako samoživitelka, pak průměrný měsíční příjem za 4 čtvrtletí 2016 nesmí překročit 13 176 Kč.

Po narození dítěte také můžete mír nárok na přídavek na dítě. Ten je, u dítěte do 6 roků, ve výši 500 Kč měsíčně. Pokud byste podávala žádost hned po narození dítěte, tj. někdy v březnu 2017, pak se posuzuje příjem za kalendářní rok 2015. Pokud jste v tomto roce měla příjem nižší než 2,4 násobek životního minima, tedy nižší než 11 712 Kč měsíčně, pak nárok máte.

Ostatní dávky už až tak nesouvisí s těhotenstvím a porodem, ale jedná se o obecné sociální dávky. Všechny se vyřizují na Úřadu práce. Třeba na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud máte nízké příjmy a vysoké náklady na bydlení. Musíte ale bydlet v nájmu, nebo v bytě v osobním/družstevním vlastnictví a mít v tomto bytě trvalý pobyt.

U dávek hmotné nouze se zase posuzuje celková majetková a sociální situace. Pokud byste například měla jen nízkou mateřskou/rodičovskou pak vám případně může vznikat nárok na některou z těchto dávek, zvláště v případě, že byste žila jen sama s dítětem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Jak zjistím, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak zjistím, že mám nárok na příspěvek na bydlení? Nebo mám jít rovnou na sociálku? A co všechno sebou potřebuji? A jak dlouho trvá, než se dozvím, že mi ten příspěvek dají/nedají? Jsem v bytě měsíc a platila jsem nájem a kauci, v celkové výši 18 000 Kč. Nájem z toho činí 9000 […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď