Na jaké sociální dávky mám nárok jako samoživitelka?

Dobrý den,

jsem po rozchodu s přítelem a bydlím u babičky a mamky v rodinném domě 2+1.

Mám roční dceru a v červnu čekám druhé dítě. Vím, že tady zůstat nemůžu a tak si chci hledat byt k pronájmu.

Mamka je ochotná jít bydlet semnou. Ale i tak jsme ve finanční tísni.

Mamka je na nemocenské (dostává kolem 7000tis./měsíčně). Hrozí jí, ale částečný invalidní důchod.

Já jsem nyní na rodičovské dovolené a můj měsíční příspěvek je 7600,- (po narození druhého dítěte bude tento příspěvek činit jen 6100,-).

Má otázka zní na jaké příspěvky (krom rodičovského příspěvku a porodného) mám nárok? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jitka H., 23.03.2017 11:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.03.2018 11:52 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s narozením druhého dítěte je otázka, zda byste případně měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Píšete, že nyní jste na rodičovské dovolené a dostáváte rodičovský příspěvek. Pokud to znamená, že jste opravdu na rodičovské dovolené – tedy, že jste zaměstnána a pouze čerpáte rodičovskou dovolenou, tak byste v době před porodem a po narození dítěte měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, „mateřská“). Na tu vzniká nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem a dostáváte ji po dobu 28 týdnů.

Pokud ale nyní nejste zaměstnána – nebyla jste třeba zaměstnána ani před narozením prvního dítěte, nebo váš pracovní poměr byl na dobu určitou a zanikl během rodičovské dovolené, pak na PPM nárok není.

V souvislosti s narozením druhého dítěte je zde možnost získat porodné. Na druhé dítě je to jednorázová částka 10000 Kč. Nárok na porodné je, pokud průměrný měsíční příjem rodiny v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte, nepřevýší 2,7 násobek životního minima.

Mezi další sociální dávky, na které byste mohla mít nárok, patří přídavky na dítě. Na ty je také nárok v případě, že průměrný měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí nepřevýšil 2,7 násobek životního minima. Příspěvek na dítě se vyplácí měsíčně, na dítě do 6 roků je to 800 Kč měsíčně.

Pokud byste bydlela v pronajatém bytě a měla v tomto bytě vedené trvalé bydliště, pak si můžete požádat o příspěvek na bydlení (musí se ale jednat o nájemní smlouvu, pokud by to byl podnájem tak nárok na příspěvek na bydlení není).

U příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí a současně i příjmy všech osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Podle výše doložených nákladů (nájem, poplatky za vodu, elektřinu, plyn a tak podobně), podle výše doložených příjmů, počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště nebo i podle velikosti města/obce, se pak vypočítává výše přídavku.

Z jiných sociálních dávek mě už nic moc nenapadá. Jsou zde ještě dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. U nich pak hodně záleží na počtu osob ve společné domácnosti (zde už je jedno, kde mají osoby trvalé bydliště), a na tom jaké jsou celkové příjmy rodiny/všech společně posuzovaných osob.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď