Na jaké sociální dávky mám nárok jako samoživitelka?

Dobrý den,

jsem po rozchodu s přítelem a bydlím u babičky a mamky v rodinném domě 2+1.

Mám roční dceru a v červnu čekám druhé dítě. Vím, že tady zůstat nemůžu a tak si chci hledat byt k pronájmu.

Mamka je ochotná jít bydlet semnou. Ale i tak jsme ve finanční tísni.

Mamka je na nemocenské (dostává kolem 7000tis./měsíčně). Hrozí jí, ale částečný invalidní důchod.

Já jsem nyní na rodičovské dovolené a můj měsíční příspěvek je 7600,- (po narození druhého dítěte bude tento příspěvek činit jen 6100,-).

Má otázka zní na jaké příspěvky (krom rodičovského příspěvku a porodného) mám nárok? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jitka H., 23.03.2017 11:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.03.2018 11:52 napsal/a:

Dobrý den,

V souvislosti s narozením druhého dítěte je otázka, zda byste případně měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Píšete, že nyní jste na rodičovské dovolené a dostáváte rodičovský příspěvek. Pokud to znamená, že jste opravdu na rodičovské dovolené – tedy, že jste zaměstnána a pouze čerpáte rodičovskou dovolenou, tak byste v době před porodem a po narození dítěte měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, „mateřská“). Na tu vzniká nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem a dostáváte ji po dobu 28 týdnů.

Pokud ale nyní nejste zaměstnána – nebyla jste třeba zaměstnána ani před narozením prvního dítěte, nebo váš pracovní poměr byl na dobu určitou a zanikl během rodičovské dovolené, pak na PPM nárok není.

V souvislosti s narozením druhého dítěte je zde možnost získat porodné. Na druhé dítě je to jednorázová částka 10000 Kč. Nárok na porodné je, pokud průměrný měsíční příjem rodiny v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte, nepřevýší 2,7 násobek životního minima.

Mezi další sociální dávky, na které byste mohla mít nárok, patří přídavky na dítě. Na ty je také nárok v případě, že průměrný měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí nepřevýšil 2,7 násobek životního minima. Příspěvek na dítě se vyplácí měsíčně, na dítě do 6 roků je to 800 Kč měsíčně.

Pokud byste bydlela v pronajatém bytě a měla v tomto bytě vedené trvalé bydliště, pak si můžete požádat o příspěvek na bydlení (musí se ale jednat o nájemní smlouvu, pokud by to byl podnájem tak nárok na příspěvek na bydlení není).

U příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí a současně i příjmy všech osob, které mají v bytě trvalé bydliště. Podle výše doložených nákladů (nájem, poplatky za vodu, elektřinu, plyn a tak podobně), podle výše doložených příjmů, počtu osob, které mají v bytě trvalé bydliště nebo i podle velikosti města/obce, se pak vypočítává výše přídavku.

Z jiných sociálních dávek mě už nic moc nenapadá. Jsou zde ještě dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. U nich pak hodně záleží na počtu osob ve společné domácnosti (zde už je jedno, kde mají osoby trvalé bydliště), a na tom jaké jsou celkové příjmy rodiny/všech společně posuzovaných osob.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce – výše příjmů

-

Dobrý den chtěl bych se zeptat, zda se započítává 100% důchodu jako rozhodný příjem při žádosti příspěvků na bydlení. Dříve se vždy započítávalo pouze 80% důchodu, bylo mi řečeno na Úřadě, že se to od 1. 7. 2021 změnilo a že se započítává 100 % důchodu jako rozhodný příjem.

Zobrazit odpověď

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď