Hmotná nouze – mohou mi kontrolovat peníze na účtu v bance?

Dobrý den,

mám na Vás prosbu. Chci se zeptat, když je člověk doplácen částkou do životního minima, může si sociální odbor na hmotné nouzi vyžádat od toho dopláceného, výpis ze spořitelny, kde mu zasílají veškeré sociální dávky?

Nikdy předtím to nikdo nechtěl, teď ale jedna osoba (na hmotné nouzi), jedna jediná, ten výpis chce vidět každý měsíc. Nechápu podle čeho to je. To si tam každý dělá, jak chce, a nebo je to dané zákonem? Předem děkuji za laskavost a brzkou odpověď.

S pozdravem Radana Pikartová

Dotaz poslal/a: Radana Pikartová, 19.06.2015 16:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2015 03:55 napsal/a:

Dobrý den,

U dávek hmotné nouze – ve Vašem případě se zřejmě jedná o příspěvek na živobytí (onen „doplatek do životního minima“) – se neposuzuje pouze příjem žadatele (tedy příjmy ze zaměstnání, podnikání apod.). Ale posuzuje se celková majetková a sociální situace.

Konkrétně se jedná o zákon č. 111/2006 Sb. Zákon o pomoci v hmotné nouzi, především pak paragraf 15:

§ 15

Celkové sociální a majetkové poměry

(1) Pro účely tohoto zákona se celkovými sociálními poměry rozumí podíl rodiny na trvání stavu hmotné nouze, do kterého se osoba dostala. Při posuzování celkových sociálních poměrů příslušný orgán pomoci v hmotné nouzi posuzuje také využívání jiného než vlastního majetku, které umožňují zpravidla osoby blízké.

(2) Pro účely tohoto zákona se celkovými majetkovými poměry rozumí hodnota movitého a nemovitého majetku vycházející z jeho zjištěné ceny, kterého lze využít ihned, popřípadě po určité době, pro zvýšení příjmu, a to jak krátkodobě k překlenutí přechodného stavu hmotné nouze, tak dlouhodobě, pokud nelze využít jiné možnosti. Z movitého a nemovitého majetku, uvedeného ve větě první, je vyloučen majetek, jehož prodej nebo jeho jiné využití nelze po osobě vyžadovat. Pokud jde podle poměrů osoby o běžný nemovitý nebo movitý majetek, jehož hodnota je zjevně nízká nebo naopak tak vysoká, že nelze mít pochyby o tom, že majetkové poměry nebrání přiznání dávky nebo naopak jsou na překážku přiznání dávky, nemusí být jeho cena podle zvláštního právního předpisu zjišťována.

Typicky by se mohlo jednat o případ, kdy je někdo sice bez zaměstnání a bez jakéhokoliv příjmu, ale přitom má v bance na účtu našetřené peníze. Nebo má případně ve svém majetku nějaké cennosti, jejichž prodejem by mohl získat prostředky na živobytí. Takové osoby pak nejsou považovány za osoby ve hmotné nouzi.

Úřad práce při posuzován nároku na dávky hmotné nouze má tedy právo (a ve výsledku i povinnost) prověřovat celkovou majetkovou a sociální situaci žadatele.

Je určitě možné, že každý úředník má trochu jiný přístup. Někdo striktně trvá na dodržení všech nařízení a předpisů, jiná má zase více „lidský“ přístup.

Dle mých zkušeností ale požadavek na doložení výpisu z bankovního účtu není nijak nestandardní.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď

Konec podpory v nezaměstnanosti a delší nemocenská (operace)

-

Dobrý den, v letošním roce zažívám neuvěřitelnou souhru špatných náhod (ač vím, že asi nejsem sama). Od ledna 2020 jsem ukončila zaměstnání z důvodu neúnosného psychického tlaku a přihlásila se na ÚP a začala pobírat podporu v nezaměstnanosti. Chtěla jsem změnit pracovní obor, dohodla jsem si na ÚP neprodleně rekvalifikační kurz pracovnice v sociálních službách, který […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu? Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou […]

Zobrazit odpověď