Náhrada výdělku po skončení pracovní neschopnosti (pracovmní úraz)

Dobrý den,

stal se mi vážný pracovní úraz, který si vyžádá převedení na jinou pracovní pozici, než jsem vykonával před pracovním úrazem. Tak se chci zeptat, jak je to s náhradou výdělku po skončení pracovní neschopnosti.

Z Vašich příspěvků jsem se dozvěděl, že pokud mě zaměstnavatel převede na méně placenou práci, je povinen rozdíl mezi méně placenou prací a výdělkem před pracovním úrazem dorovnávat.

Ale nedozvěděl jsem se, jak je to v případě, když mi zaměstnavatel nabídne lépe placenou práci, tím pádem nemusí nic dorovnávat a například po půl roce po převedení, se mnou ukončí pracovní poměr. Jedná se mi o to, abych nebyl bez práce a nezůstalo mi jen podlomené zdraví.

O náhradách za bolestné, stížení společenského uplatnění, trvalých následcích a náhradách spojených s léčením jsem informován.

Dotaz poslal/a: XX, 20.11.2016 15:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.11.2016 17:49 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte pravdu v tom, že pokud se vám stane pracovní úraz, a vy po skončení pracovní neschopnosti nastoupíte zpět do zaměstnání, pak má zaměstnavatel povinnost převést Vás na jinou práci, kterou vám váš zdravotní stav umožňuje vykonávat.

Pokud tímto převedením na jinou práci, dochází ke „ztrátě výdělku“ (tedy váš příjem je nižší než na pozici, kde jste pracoval před pracovním úrazem), máte nárok na náhradu mzdy za ztrátu na výdělku – viz paragraf 271b, zákoník práce:

(1) Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu. Ke snížení invalidního důchodu pro souběh s jiným důchodem podle právních předpisů o důchodovém pojištění, ani k výdělku zaměstnance, kterého dosáhl zvýšeným pracovním úsilím, se nepřihlíží.

Také platí, že na tuto náhradu mzdy máte pak nárok po celou dobu, kdy budete zaměstnán u daného zaměstnavatele, nebo i následně, v době kdy budete vedený v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaný:

(3) Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity podle odstavce 1 přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání; za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy. Pobíral-li zaměstnanec před tím, než se stal uchazečem o zaměstnání, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, přísluší mu tato náhrada v takové výši, ve které mu na ni vzniklo právo za trvání pracovního poměru nebo právních vztahů založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Pokud vám tedy po skončení pracovní neschopnosti zaměstnavatel přidělí jinou práci (převede vás na jinou pracovní pozici), kde bude Váš výdělek vyšší než před pracovním úrazem, tak náhradu mzdy za ztrátu výdělku v tu danou chvíli platit nemusí.

Pokud by vás ale po půl roce propustil, tak po dobu, kdy budete v evidenci úřadu práce, vám musí vyplácet náhradu mzdy za ztrátu výdělku. A to do výše minimální mzdy. To je aktuálně 9900 Kč (v roce 2017 to bud 11000 Kč.) Nárok na tuto náhradu pak máte po celou dobu, co budete vedený v evidenci UP (resp. maximálně do doby, než vám bude 65 roků), nebo do doby než si najdete nové zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď