Nájemník chce trvalý pobyt v bytě, který mu pronajímám

Dobrý den,

od 1. 1. 2017 pronajímám byt paní (s jedním dítětem a druhým na cestě), která ale pronájem chce, pouze pokud si zde může nahlásit trvalé bydliště (domnívám se, že kvůli přídavkům na děti, přídavky na bydlení?).

Co tato skutečnost, že paní bude mít trvalé bydliště v bytě, který já vlastním pro mě znamená?

Jaké jsou pro mě hrozby?

Dotaz poslal/a: Andrea K., 06.12.2016 13:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 15:46 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, je velmi pravděpodobné že váš nájemník si potřebuje zřídit trvalý pobyt v daném bytě právě z důvodu toho, že bude chtít žádat o příspěvek na bydlení. Aby bylo možné žádat o příspěvek na bydlení, musí mít nájemník v daném bytě vedený trvalý pobyt.

Tím, že bude mít váš nájemník v daném bytě trvalý pobyt, se pro vás vůbec nic nemění. Institut trvalého pobytu je poměrně hodně zastaralá věc, a z právního hlediska tak trochu „zbytečná“. Trvalý pobyt v zásadě určuje pouze místní příslušnost při jednání na různých úřadech. Jinak ale nemá žádnou „právní váhu“.

Tím, že bude mít nájemník v daném bytě vedený trvalý pobyt, se pro vás vůbec nic nemění. Neznamená to, že byste nájemníka v případě neplacení nemohl z daného bytu vystěhovat nebo cokoliv jiného. Zřízení trvalého pobytu nedává nájemníkovi žádná speciální práva k danému bytu. Z pohledu majitele bytu, to jestli nájemník má v bytě trvalý pobyt nebo ne, je vlastně stejné.

Z pohledu nájemníka je ale rozdíl právě v tom, že si může požádat třeba o příspěvek na bydlení. Nebo i s ohledem na děti, se může jednat i o to, že do školy/školky se děti přihlašují podle místa trvalého pobytu (resp. děti mohou chodit do jakékoliv školy/školky, ale pokud je velký zájem, tak mají přednost ty děti, které mají ve spádové oblasti trvalé bydliště apod., těch drobných výhod z pohledu nájemníka je více).

Trvalý pobyt je pak možné poměrně snadno zrušit. Jakmile skončí nájemníkovi smlouva (uplynutím sjednaného termínu nebo třeba i z důvodu neplacení nájemného), se pak stačí obrátit na místní úřad (oddělení, které řeší evidenci občanů, většinou je to to stejné kde se vydávají občanky) a tam požádat o zrušení trvalého pobytu pro danou osobu – doložíte skončenou nájemní smlouvu a případně to že se nájemník v daném bytě již nezdržuje, a během krátké doby pak dané osobě bude zase trvalý pobyt zrušen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď