Nájemník chce trvalý pobyt v bytě, který mu pronajímám

Dobrý den,

od 1. 1. 2017 pronajímám byt paní (s jedním dítětem a druhým na cestě), která ale pronájem chce, pouze pokud si zde může nahlásit trvalé bydliště (domnívám se, že kvůli přídavkům na děti, přídavky na bydlení?).

Co tato skutečnost, že paní bude mít trvalé bydliště v bytě, který já vlastním pro mě znamená?

Jaké jsou pro mě hrozby?

Dotaz poslal/a: Andrea K., 06.12.2016 13:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 15:46 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, je velmi pravděpodobné že váš nájemník si potřebuje zřídit trvalý pobyt v daném bytě právě z důvodu toho, že bude chtít žádat o příspěvek na bydlení. Aby bylo možné žádat o příspěvek na bydlení, musí mít nájemník v daném bytě vedený trvalý pobyt.

Tím, že bude mít váš nájemník v daném bytě trvalý pobyt, se pro vás vůbec nic nemění. Institut trvalého pobytu je poměrně hodně zastaralá věc, a z právního hlediska tak trochu „zbytečná“. Trvalý pobyt v zásadě určuje pouze místní příslušnost při jednání na různých úřadech. Jinak ale nemá žádnou „právní váhu“.

Tím, že bude mít nájemník v daném bytě vedený trvalý pobyt, se pro vás vůbec nic nemění. Neznamená to, že byste nájemníka v případě neplacení nemohl z daného bytu vystěhovat nebo cokoliv jiného. Zřízení trvalého pobytu nedává nájemníkovi žádná speciální práva k danému bytu. Z pohledu majitele bytu, to jestli nájemník má v bytě trvalý pobyt nebo ne, je vlastně stejné.

Z pohledu nájemníka je ale rozdíl právě v tom, že si může požádat třeba o příspěvek na bydlení. Nebo i s ohledem na děti, se může jednat i o to, že do školy/školky se děti přihlašují podle místa trvalého pobytu (resp. děti mohou chodit do jakékoliv školy/školky, ale pokud je velký zájem, tak mají přednost ty děti, které mají ve spádové oblasti trvalé bydliště apod., těch drobných výhod z pohledu nájemníka je více).

Trvalý pobyt je pak možné poměrně snadno zrušit. Jakmile skončí nájemníkovi smlouva (uplynutím sjednaného termínu nebo třeba i z důvodu neplacení nájemného), se pak stačí obrátit na místní úřad (oddělení, které řeší evidenci občanů, většinou je to to stejné kde se vydávají občanky) a tam požádat o zrušení trvalého pobytu pro danou osobu – doložíte skončenou nájemní smlouvu a případně to že se nájemník v daném bytě již nezdržuje, a během krátké doby pak dané osobě bude zase trvalý pobyt zrušen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – příjem z brigády

-

Dobrý den, mám dotaz: Pobírám příspěvek na bydlení a mezi posuzované osoby patří i moje dcera, která se mnou bydlí. Ale až teď nedávno jsem si uvědomila, že jsem do 2. čtvrtletí nezahrnula její příjem z brigády, vůbec jsem si to neuvědomila. Nevíte prosím, jak se to řeší, nerada bych o příspěvek přišla, díky tomuto […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

-

Dobrý den, chci se zeptat: Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď