Nájemník chce trvalý pobyt v bytě, který mu pronajímám

Dobrý den,

od 1. 1. 2017 pronajímám byt paní (s jedním dítětem a druhým na cestě), která ale pronájem chce, pouze pokud si zde může nahlásit trvalé bydliště (domnívám se, že kvůli přídavkům na děti, přídavky na bydlení?).

Co tato skutečnost, že paní bude mít trvalé bydliště v bytě, který já vlastním pro mě znamená?

Jaké jsou pro mě hrozby?

Dotaz poslal/a: Andrea K., 06.12.2016 13:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 15:46 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, je velmi pravděpodobné že váš nájemník si potřebuje zřídit trvalý pobyt v daném bytě právě z důvodu toho, že bude chtít žádat o příspěvek na bydlení. Aby bylo možné žádat o příspěvek na bydlení, musí mít nájemník v daném bytě vedený trvalý pobyt.

Tím, že bude mít váš nájemník v daném bytě trvalý pobyt, se pro vás vůbec nic nemění. Institut trvalého pobytu je poměrně hodně zastaralá věc, a z právního hlediska tak trochu „zbytečná“. Trvalý pobyt v zásadě určuje pouze místní příslušnost při jednání na různých úřadech. Jinak ale nemá žádnou „právní váhu“.

Tím, že bude mít nájemník v daném bytě vedený trvalý pobyt, se pro vás vůbec nic nemění. Neznamená to, že byste nájemníka v případě neplacení nemohl z daného bytu vystěhovat nebo cokoliv jiného. Zřízení trvalého pobytu nedává nájemníkovi žádná speciální práva k danému bytu. Z pohledu majitele bytu, to jestli nájemník má v bytě trvalý pobyt nebo ne, je vlastně stejné.

Z pohledu nájemníka je ale rozdíl právě v tom, že si může požádat třeba o příspěvek na bydlení. Nebo i s ohledem na děti, se může jednat i o to, že do školy/školky se děti přihlašují podle místa trvalého pobytu (resp. děti mohou chodit do jakékoliv školy/školky, ale pokud je velký zájem, tak mají přednost ty děti, které mají ve spádové oblasti trvalé bydliště apod., těch drobných výhod z pohledu nájemníka je více).

Trvalý pobyt je pak možné poměrně snadno zrušit. Jakmile skončí nájemníkovi smlouva (uplynutím sjednaného termínu nebo třeba i z důvodu neplacení nájemného), se pak stačí obrátit na místní úřad (oddělení, které řeší evidenci občanů, většinou je to to stejné kde se vydávají občanky) a tam požádat o zrušení trvalého pobytu pro danou osobu – doložíte skončenou nájemní smlouvu a případně to že se nájemník v daném bytě již nezdržuje, a během krátké doby pak dané osobě bude zase trvalý pobyt zrušen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Pronájem bytu – jakou povinnost má nájemník (investice do oprav bytu)?

-

Dobrý den, Pronajímám byty a chtěl jsem se zeptat, jestli nájemnici mají povinnost ročně do bytu investovat nějakou částku na opravy v bytě, atd. Vím, že já, jako pronajímatel ano, ale jestli nájemnici taky a do jaké částky, a jestli je to někde napsané v nějakém zákoně? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zrušení trvalého bydliště – byt v pečovatelském domě

-

Trvalé bydliště mám v bytě svého syna, se kterým jsem žila více než 7 let. Poté se mi podařilo získat byt v pečovatelském domě v Kladně, kde mám smlouvu na pronájem bytu už 7 let. Před dvěma roky syn tragicky zahynul a dědické řízení skončilo letos v září, kdy byt získala jeho nezletilá dcera – […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď