Nájemník chce trvalý pobyt v bytě, který mu pronajímám

Dobrý den,

od 1. 1. 2017 pronajímám byt paní (s jedním dítětem a druhým na cestě), která ale pronájem chce, pouze pokud si zde může nahlásit trvalé bydliště (domnívám se, že kvůli přídavkům na děti, přídavky na bydlení?).

Co tato skutečnost, že paní bude mít trvalé bydliště v bytě, který já vlastním pro mě znamená?

Jaké jsou pro mě hrozby?

Dotaz poslal/a: Andrea K., 06.12.2016 13:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 15:46 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, je velmi pravděpodobné že váš nájemník si potřebuje zřídit trvalý pobyt v daném bytě právě z důvodu toho, že bude chtít žádat o příspěvek na bydlení. Aby bylo možné žádat o příspěvek na bydlení, musí mít nájemník v daném bytě vedený trvalý pobyt.

Tím, že bude mít váš nájemník v daném bytě trvalý pobyt, se pro vás vůbec nic nemění. Institut trvalého pobytu je poměrně hodně zastaralá věc, a z právního hlediska tak trochu „zbytečná“. Trvalý pobyt v zásadě určuje pouze místní příslušnost při jednání na různých úřadech. Jinak ale nemá žádnou „právní váhu“.

Tím, že bude mít nájemník v daném bytě vedený trvalý pobyt, se pro vás vůbec nic nemění. Neznamená to, že byste nájemníka v případě neplacení nemohl z daného bytu vystěhovat nebo cokoliv jiného. Zřízení trvalého pobytu nedává nájemníkovi žádná speciální práva k danému bytu. Z pohledu majitele bytu, to jestli nájemník má v bytě trvalý pobyt nebo ne, je vlastně stejné.

Z pohledu nájemníka je ale rozdíl právě v tom, že si může požádat třeba o příspěvek na bydlení. Nebo i s ohledem na děti, se může jednat i o to, že do školy/školky se děti přihlašují podle místa trvalého pobytu (resp. děti mohou chodit do jakékoliv školy/školky, ale pokud je velký zájem, tak mají přednost ty děti, které mají ve spádové oblasti trvalé bydliště apod., těch drobných výhod z pohledu nájemníka je více).

Trvalý pobyt je pak možné poměrně snadno zrušit. Jakmile skončí nájemníkovi smlouva (uplynutím sjednaného termínu nebo třeba i z důvodu neplacení nájemného), se pak stačí obrátit na místní úřad (oddělení, které řeší evidenci občanů, většinou je to to stejné kde se vydávají občanky) a tam požádat o zrušení trvalého pobytu pro danou osobu – doložíte skončenou nájemní smlouvu a případně to že se nájemník v daném bytě již nezdržuje, a během krátké doby pak dané osobě bude zase trvalý pobyt zrušen.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Vlastním nemovitost, kde nebydlím – musím platit poplatek za popelnici?

-

Dobrý den, nedávno jsem koupila nemovitost, kterou opravuji a ještě v ní nebydlím, tudíž trvalý pobyt mám stále jinde. Jaké povinnosti mám vůči MÚ/Obecnímu Úřadu? Popelnici zatím nepotřebuji, musím ji i tak přihlásit?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď