Nárok na řádnou dovolenou po skončení PPM

Dobrý den,

od 1. 1. 2017 jsem na PPM. Syn se narodil 24. 2. 2017 a PPM budu čerpat až skoro do poloviny července. Od 1. 8. 17 bych mela nastoupit na rodičovskou dovolenou.

Chtěla jsem se zeptat, zda mám u zaměstnavatele nárokovat dovolenou za rok 2017 a v jaké výši (kolik dni) a popřípadě do kdy aby mi nebyla krácena.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Věra V., 16.06.2017 12:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:32 napsal/a:

Dobrý den,

Doba, kdy jste byla na mateřské dovolené a dostávala PPM, se na rozdíl od rodičovské dovolené (která bude nyní následovat), považuje za „výkon“ zaměstnání. Za dobu na mateřské dovolené vám tedy vzniká standardní nárok na řádnou dovolenou, stejně jako kdybyste „normálně“ chodila do zaměstnání.

Pro čerpání řádné dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené také platí trochu jiné podmínky. Zatímco u běžné dovolené zaměstnanec žádá o nějaký termín a zaměstnavatel mu jej schvaluje. O dovolenou po skončení mateřské se „nežádá“, ta se jen oznamuje – není potřeba předchozí souhlas zaměstnavatele.

Stačí tedy, když s dostatečným předstihem (stačí pár dní) zaměstnavateli oznámíte, že po skočení mateřské dovolené budete čerpat řádnou dovolenou, a následně rodičovskou dovolenou. Za dobu řádné dovolené potom budete dostávat standardní náhradu mzdy za dovolenou, tak jako kdybyste chodila do zaměstnání.

Platí zde, že pokud jste zaměstnána v zaměstnání nejméně po dobu 60 dnů v jednom kalendářním roce, pak vám vzniká nárok na dovolenou za celý kalendářní rok. Co se týká délky dovolené, tak byste měla mít nárok na „celou“ dovolenou, tedy nejméně 4 týdny (a případně více, podle toho co máte dojednáno se zaměstnavatelem). I když pak po zbytek roku již nebudete pracovat (rodičovská se už nepovažuje za výkon zaměstnání), tak se dovolená nekrátí – viz zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce, paragraf 223:

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Aby dovolená nebyla krácena, pak je podstatné, aby navazovala bezprostředně na ukončení mateřské dovolené, před zahájením rodičovské dovolené.

Případné čerpání rodičovského příspěvku je pak něco jiného. O ten si můžete požádat bezprostředně po skončení vyplácení PPM a můžete jej začít dostávat už v době, kdy budete čerpat v zaměstnání dovolenou a dostávat příslušnou náhradu mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď