Nárok na řádnou dovolenou po skončení PPM

Dobrý den,

od 1. 1. 2017 jsem na PPM. Syn se narodil 24. 2. 2017 a PPM budu čerpat až skoro do poloviny července. Od 1. 8. 17 bych mela nastoupit na rodičovskou dovolenou.

Chtěla jsem se zeptat, zda mám u zaměstnavatele nárokovat dovolenou za rok 2017 a v jaké výši (kolik dni) a popřípadě do kdy aby mi nebyla krácena.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Věra V., 16.06.2017 12:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:32 napsal/a:

Dobrý den,

Doba, kdy jste byla na mateřské dovolené a dostávala PPM, se na rozdíl od rodičovské dovolené (která bude nyní následovat), považuje za „výkon“ zaměstnání. Za dobu na mateřské dovolené vám tedy vzniká standardní nárok na řádnou dovolenou, stejně jako kdybyste „normálně“ chodila do zaměstnání.

Pro čerpání řádné dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené také platí trochu jiné podmínky. Zatímco u běžné dovolené zaměstnanec žádá o nějaký termín a zaměstnavatel mu jej schvaluje. O dovolenou po skončení mateřské se „nežádá“, ta se jen oznamuje – není potřeba předchozí souhlas zaměstnavatele.

Stačí tedy, když s dostatečným předstihem (stačí pár dní) zaměstnavateli oznámíte, že po skočení mateřské dovolené budete čerpat řádnou dovolenou, a následně rodičovskou dovolenou. Za dobu řádné dovolené potom budete dostávat standardní náhradu mzdy za dovolenou, tak jako kdybyste chodila do zaměstnání.

Platí zde, že pokud jste zaměstnána v zaměstnání nejméně po dobu 60 dnů v jednom kalendářním roce, pak vám vzniká nárok na dovolenou za celý kalendářní rok. Co se týká délky dovolené, tak byste měla mít nárok na „celou“ dovolenou, tedy nejméně 4 týdny (a případně více, podle toho co máte dojednáno se zaměstnavatelem). I když pak po zbytek roku již nebudete pracovat (rodičovská se už nepovažuje za výkon zaměstnání), tak se dovolená nekrátí – viz zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce, paragraf 223:

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Aby dovolená nebyla krácena, pak je podstatné, aby navazovala bezprostředně na ukončení mateřské dovolené, před zahájením rodičovské dovolené.

Případné čerpání rodičovského příspěvku je pak něco jiného. O ten si můžete požádat bezprostředně po skončení vyplácení PPM a můžete jej začít dostávat už v době, kdy budete čerpat v zaměstnání dovolenou a dostávat příslušnou náhradu mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Předčasný návrat do zaměstnání z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, prosím o informaci: Paní, která si písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku 2. dítěte tj. do 24. 5. 2024, se chce najednou od 1. 6. 2022 vrátit zpět do nepřetržitého provozu 12-ti hodinových směn, včetně nočních, jako pracovnice v sociálních službách (pro těžce zdravotně postižené). Na můj dotaz, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě v roce 2022 a dočerpání rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. První dítě se mi narodilo v srpnu 2020. Nárok na mateřskou jsem měla jen díky tomu, že jsem v únoru 2020, úspěšně absolvovala vysokou školu a v březnu hned nastoupila do práce. Druhé dítě čekám na konec července 2022. A můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou nebo […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky). Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď