Nárok na řádnou dovolenou po skončení PPM

Dobrý den,

od 1. 1. 2017 jsem na PPM. Syn se narodil 24. 2. 2017 a PPM budu čerpat až skoro do poloviny července. Od 1. 8. 17 bych mela nastoupit na rodičovskou dovolenou.

Chtěla jsem se zeptat, zda mám u zaměstnavatele nárokovat dovolenou za rok 2017 a v jaké výši (kolik dni) a popřípadě do kdy aby mi nebyla krácena.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Věra V., 16.06.2017 12:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:32 napsal/a:

Dobrý den,

Doba, kdy jste byla na mateřské dovolené a dostávala PPM, se na rozdíl od rodičovské dovolené (která bude nyní následovat), považuje za „výkon“ zaměstnání. Za dobu na mateřské dovolené vám tedy vzniká standardní nárok na řádnou dovolenou, stejně jako kdybyste „normálně“ chodila do zaměstnání.

Pro čerpání řádné dovolené bezprostředně po skončení mateřské dovolené také platí trochu jiné podmínky. Zatímco u běžné dovolené zaměstnanec žádá o nějaký termín a zaměstnavatel mu jej schvaluje. O dovolenou po skončení mateřské se „nežádá“, ta se jen oznamuje – není potřeba předchozí souhlas zaměstnavatele.

Stačí tedy, když s dostatečným předstihem (stačí pár dní) zaměstnavateli oznámíte, že po skočení mateřské dovolené budete čerpat řádnou dovolenou, a následně rodičovskou dovolenou. Za dobu řádné dovolené potom budete dostávat standardní náhradu mzdy za dovolenou, tak jako kdybyste chodila do zaměstnání.

Platí zde, že pokud jste zaměstnána v zaměstnání nejméně po dobu 60 dnů v jednom kalendářním roce, pak vám vzniká nárok na dovolenou za celý kalendářní rok. Co se týká délky dovolené, tak byste měla mít nárok na „celou“ dovolenou, tedy nejméně 4 týdny (a případně více, podle toho co máte dojednáno se zaměstnavatelem). I když pak po zbytek roku již nebudete pracovat (rodičovská se už nepovažuje za výkon zaměstnání), tak se dovolená nekrátí – viz zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce, paragraf 223:

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Aby dovolená nebyla krácena, pak je podstatné, aby navazovala bezprostředně na ukončení mateřské dovolené, před zahájením rodičovské dovolené.

Případné čerpání rodičovského příspěvku je pak něco jiného. O ten si můžete požádat bezprostředně po skončení vyplácení PPM a můžete jej začít dostávat už v době, kdy budete čerpat v zaměstnání dovolenou a dostávat příslušnou náhradu mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď