Nárok na kompenzaci pro s.r.o. – uzavření kamenné prodejny, podzim 2020

Dobrý den,

Z důvodu COVID-19 mi byla uzavřena kamenná prodejna, vedená jako s.r.o.

Mohu žádat o dotaci, když mým hlavním příjmem, je internetový obchod, který nemá s kamennou prodejnou (sortiment atd.), nic společného?

Internetový obchod je veden pod jiným IČO – na fyzickou osobu.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra, 25.11.2020 18:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.11.2020 18:32 napsal/a:

Dobrý den,

Na kompenzační bonus, během podzimní epidemie koronaviru COVID, mohou mít nárok 3 okruhy příjemců:

  • OSVČ (podnikající fyzické osoby)
  • Pracovníci se smlouvou na DPP nebo DPČ
  • Společník společnosti s ručením omezeným (s.r.o.)

O kompenzační bonus je možné požádat pouze jednou. Tj. i když jste současně společníkem s.r.o. a současně i OSVČ, pak si o kompenzační bonus můžete požádat jen jednou, na základě činnosti, kde splňujete podmínky.

U vás by to tedy bylo zřejmě z pozice společníka s.r.o. (pro internetové obchody během epidemie asi žádné omezení nebylo, tam by tedy nárok na kompenzaci nevznikal).

Pro společníky s.r.o. firem platí především tyto podmínky:

  • Firma má maximálně 2 společníky, kteří jsou fyzickými osobami a jejichž podíl není představován kmenovým listem
  • Nebo se jedná o firmu, která má společníky, kteří jsou členy jedné rodiny a jejichž podíl není představován kmenovým listem
  • Firma nesmí být v úpadku, likvidaci, nebo nespolehlivým plátcem daně
  • Obrat firmy nepřekročil 180 000 Kč (za předchozí období), nebo u nových firem se předpokládá, že nepřekročí obrat 120 000 Kč (aktuální období) – viz paragraf 3:

(4) Subjektem kompenzačního bonusu podle odstavce 1 nemůže být společník společnosti s ručením omezeným, 

a) jejíž obrat podle § 1d odst. 2 zákona o účetnictví za skončené zdaňovací období daně z příjmů právnických osob bezprostředně předcházející bonusovému období nepřekročil částku 180000 Kč, nebo která předpokládá, že její obrat podle § 1d odst. 2 zákona o účetnictví za první dosud neskončené zdaňovací období daně z příjmů právnických osob, po jehož celou délku tato společnost vykonává činnost, nepřekročí částku 120000 Kč,

Dále platí společné podmínky pro kompenzační bonus – došlo k nějakému omezení podnikání z důvodu nařízení vlády (nebo jiného státního subjektu).

Tím, že vám byla uzavřena kamenná prodejna z důvodu vládního nařízení, by měla být tato podstatná podmínka splněna.

Tj. pokud splňujete podmínky z pozice společníka s.r.o. firmy (plné znění zákona např. zde), pak si o kompenzační bonus požádat můžete. To, že současně podnikáte jako OSVČ, by zde nemělo být překážkou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď