Nárok na kompenzaci pro s.r.o. – uzavření kamenné prodejny, podzim 2020

Dobrý den,

Z důvodu COVID-19 mi byla uzavřena kamenná prodejna, vedená jako s.r.o.

Mohu žádat o dotaci, když mým hlavním příjmem, je internetový obchod, který nemá s kamennou prodejnou (sortiment atd.), nic společného?

Internetový obchod je veden pod jiným IČO – na fyzickou osobu.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra, 25.11.2020 18:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.11.2020 18:32 napsal/a:

Dobrý den,

Na kompenzační bonus, během podzimní epidemie koronaviru COVID, mohou mít nárok 3 okruhy příjemců:

  • OSVČ (podnikající fyzické osoby)
  • Pracovníci se smlouvou na DPP nebo DPČ
  • Společník společnosti s ručením omezeným (s.r.o.)

O kompenzační bonus je možné požádat pouze jednou. Tj. i když jste současně společníkem s.r.o. a současně i OSVČ, pak si o kompenzační bonus můžete požádat jen jednou, na základě činnosti, kde splňujete podmínky.

U vás by to tedy bylo zřejmě z pozice společníka s.r.o. (pro internetové obchody během epidemie asi žádné omezení nebylo, tam by tedy nárok na kompenzaci nevznikal).

Pro společníky s.r.o. firem platí především tyto podmínky:

  • Firma má maximálně 2 společníky, kteří jsou fyzickými osobami a jejichž podíl není představován kmenovým listem
  • Nebo se jedná o firmu, která má společníky, kteří jsou členy jedné rodiny a jejichž podíl není představován kmenovým listem
  • Firma nesmí být v úpadku, likvidaci, nebo nespolehlivým plátcem daně
  • Obrat firmy nepřekročil 180 000 Kč (za předchozí období), nebo u nových firem se předpokládá, že nepřekročí obrat 120 000 Kč (aktuální období) – viz paragraf 3:

(4) Subjektem kompenzačního bonusu podle odstavce 1 nemůže být společník společnosti s ručením omezeným, 

a) jejíž obrat podle § 1d odst. 2 zákona o účetnictví za skončené zdaňovací období daně z příjmů právnických osob bezprostředně předcházející bonusovému období nepřekročil částku 180000 Kč, nebo která předpokládá, že její obrat podle § 1d odst. 2 zákona o účetnictví za první dosud neskončené zdaňovací období daně z příjmů právnických osob, po jehož celou délku tato společnost vykonává činnost, nepřekročí částku 120000 Kč,

Dále platí společné podmínky pro kompenzační bonus – došlo k nějakému omezení podnikání z důvodu nařízení vlády (nebo jiného státního subjektu).

Tím, že vám byla uzavřena kamenná prodejna z důvodu vládního nařízení, by měla být tato podstatná podmínka splněna.

Tj. pokud splňujete podmínky z pozice společníka s.r.o. firmy (plné znění zákona např. zde), pak si o kompenzační bonus požádat můžete. To, že současně podnikáte jako OSVČ, by zde nemělo být překážkou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď