Nárok na kompenzační bonus 2021 pro společníka malé s.r.o.

Dobrý den, prosím o informaci, zda má nárok osoba (můj otec), která vede malé s.r.o., ve které je veden jako jednatel a zároveň zaměstnanec své firmy.

Jiná osoba ve firmě není, pouze můj otec, který je od února na nemocenské (nařízena karanténa) a nyní se léčí z prodělaného COVID?

Všude se uvádí pouze o společnících, ale otec má s.r.o a je sám.

Předem děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Kateřina P., 15.03.2021 10:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.03.2021 20:02 napsal/a:

Dobrý den,

Společnost s ručením omezeným, má vždy alespoň jednoho společníka. Pokud je váš otec jediným společníkem, pak na něj připadá 100% podíl společnosti. Tj. váš otec je společníkem s.r.o. a vztahují se na něj pravidla pro nárok na kompenzační bonus, která platí obecně pro společníky sro.

Ve vašem dotazu je ale uvedeno jen málo informací, abych vám mohla říci, zda nárok na kompenzační bonus má nebo nemá. Mohu vám odpovědět jen v obecné rovině.

Nárok na kompenzační bonus může být ze dvou hlavních důvodů:

  • Jsou splněny základní podmínky pro nárok na kompenzační bonus = pak může být nárok až na 1000 Kč za den
  • Nejsou splněny základní podmínky pro nárok na kompenzační bonus, pak může být nárok na kompenzaci 500 Kč za den (maximálně 14 dní) na základě nařízené karantény

Mezi hlavní podmínky pro nárok na kompenzační bonus, patří posouzení převažujícího (majoritního) příjmu a dále pokles příjmu alespoň o 50%.

U kompenzačního bonusu pro společníky, se posuzuje majoritní příjem samotné společnosti a současně i majoritní příjem společníka.

Příjem z činnosti (která je v souvislosti s epidemií nějak omezena – možné důvody viz paragraf 6, zákon číslo 95/2021, odstavec 1), musí být ve srovnávacím nebo případně v rozhodném období, převažujícím příjmem společnosti.

Alternativně je možné namísto převažující části příjmu, použít převažující část přidané hodnoty.

Tuto podmínku musí splňovat jak společnost, tak i společník. Posuzují se příjmy podle paragrafu 6, 7 nebo 9 zákona o daních z příjmů.

Kromě této podmínky, je i další podstatná podmínka. A to, že došlo k poklesu příjmu (faktor významně dotčené činnosti), alespoň o 50%.

Posuzuje se vždy předchozí měsíc (u kompenzace za únor je to leden 2021, u kompenzace za březen je to únor 2021), ve srovnání s průměrnou výší příjmu ve srovnávacím období (pro únor je srovnávacím obdobím listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020, pro březen je to o měsíc posunuté).

Pokud by nebyly splněny hlavní podmínky pro kompenzační bonus, může být nárok jen na kompenzační bonus 500 Kč, na základě karantény. U této nižší částky není potřeba pokles příjmu o 50%.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď