Nárok na mateřskou – výpověď během rizikového těhotenství

Dobrý den,

mám na Vás jeden dotaz, zda byste mi dokázali říct, jestli budu mít nárok na mateřskou. Má situace je taková, že jsem 8. 8. 2016 šla na rizikové těhotenství a 1. 12. mi přišla výpověď z práce. Smlouvu jsem měla na dobu určitou nejdéle do května 2016 za mateřskou, kdy ta paní nyní v září nastoupila. Byla jsem na OSSZ, ale bohužel se mi tam absolutně nevěnovali, jen mi řekli, že nyní mi platí nemocenskou pořád oni a s dotazem ohledně mateřské mi vůbec neporadili.

Všude se píše o ochranné lhůtě 180 dnů a mít odpracováno 270 dní za uplynulé 2 roky. Termín porodu mám ale až 4. 3. 2017. Proto nevím, jak to vypočítat a byla bych moc ráda, kdybyste mi dokázali říct, zde nárok na mateřskou mám nebo ne. Pokud ne, jak postupovat? Je to naše první miminko, proto se v tom ještě neorientuju a máme strach, abychom to finančně zvládli.

Předem Vám moc děkuji

Dotaz poslal/a: Simona O., 01.12.2016 08:34
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 03.12.2016 14:00 napsal/a:

Dobrý den,

Asi příliš nerozumím vašemu dotazu. Píšete, že jste byla zaměstnána na dobu určitou do konce května 2016, jako náhrada za jinou ženu na mateřské dovolené, která ale zpět do zaměstnání nenastoupila.

Pak jste i nadále byla nějakou dobu zaměstnána a nastoupila do pracovní neschopnosti. Zde je ale otázka, jak to tedy bylo s tou vaší smlouvou na dobu určitou? Jestli byla prodloužena nějakým dodatkem třeba o 3 měsíce nebo k nějakému konkrétnímu datu?

Obecně platí, že pracovní smlouva na dobu určitou, končí ke sjednanému datu. Pokud chce zaměstnavatel a zaměstnanec smlouvu na dobu určitou prodloužit, pak musí být uzavřen písmenný dodatek k této smlouvě. Pokud by nastala situace, že uplyne datum sjednané v původní smlouvě na dobu určitou, není uzavřen dodatek, ale zaměstnanec i nadále vykonává práci (s vědomím zaměstnavatele), pak se má za to, že ze smlouvy na dobu určitou, se stala smlouva na dobu neurčitou.

Jako těhotné ženě vám pak zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Tedy kromě několika málo specifických důvodů, kam spadá třeba rušení zaměstnavatele (firma zaniká) nebo jejího stěhování, nebo pokud by se jednalo třeba o nějaké vážné porušení pracovních předpisů z vaší strany. Pokud to není ani jeden z těchto případů, pak výpověď není možná.

Tedy buď jste měli sjednán prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou do konce listopadu, pak je vše v pořádku a nejednalo se o výpověď, ale váš pracovní poměr prostě jen zanikl uplynutím sjednané doby. Nebo by výpověď byla neplatná.

Pokud by se tedy jednalo o ukončení pracovního poměru na dobu určitou, pak jste nyní nezaměstnaná, byť můžete být i nadále v pracovní neschopnosti (na rizikovém těhotenství) a máte nárok na nemocenské dávky.

Co se týká nároku na PPM – pokud by k zahájení PPM došlo do 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pak jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Resp., pro přesnost – nepíšete, jak dlouho jste v tomto zaměstnání pracovala. S ochrannou lhůtou je to tak, že může být „až“ 180 dní, její délka musí být ale v souladu s délkou zaměstnání. Pokud například poslední zaměstnání trvá jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta jen 3 měsíce. Maximum je pak těch 180 dní.

Do lhůty 270 dní účasti na nemocenském pojištění se pak započítávají všechny kalendářní dny, kdy trval váš pracovní poměr. Tedy i včetně víkendů, státních svátků, dovolené nebo i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď