Nárok na mateřskou – výpověď během rizikového těhotenství

Dobrý den,

mám na Vás jeden dotaz, zda byste mi dokázali říct, jestli budu mít nárok na mateřskou. Má situace je taková, že jsem 8. 8. 2016 šla na rizikové těhotenství a 1. 12. mi přišla výpověď z práce. Smlouvu jsem měla na dobu určitou nejdéle do května 2016 za mateřskou, kdy ta paní nyní v září nastoupila. Byla jsem na OSSZ, ale bohužel se mi tam absolutně nevěnovali, jen mi řekli, že nyní mi platí nemocenskou pořád oni a s dotazem ohledně mateřské mi vůbec neporadili.

Všude se píše o ochranné lhůtě 180 dnů a mít odpracováno 270 dní za uplynulé 2 roky. Termín porodu mám ale až 4. 3. 2017. Proto nevím, jak to vypočítat a byla bych moc ráda, kdybyste mi dokázali říct, zde nárok na mateřskou mám nebo ne. Pokud ne, jak postupovat? Je to naše první miminko, proto se v tom ještě neorientuju a máme strach, abychom to finančně zvládli.

Předem Vám moc děkuji

Dotaz poslal/a: Simona O., 01.12.2016 08:34

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 03.12.2016 14:00 napsal/a:
 

Dobrý den,

Asi příliš nerozumím vašemu dotazu. Píšete, že jste byla zaměstnána na dobu určitou do konce května 2016, jako náhrada za jinou ženu na mateřské dovolené, která ale zpět do zaměstnání nenastoupila.

Pak jste i nadále byla nějakou dobu zaměstnána a nastoupila do pracovní neschopnosti. Zde je ale otázka, jak to tedy bylo s tou vaší smlouvou na dobu určitou? Jestli byla prodloužena nějakým dodatkem třeba o 3 měsíce nebo k nějakému konkrétnímu datu?

Obecně platí, že pracovní smlouva na dobu určitou, končí ke sjednanému datu. Pokud chce zaměstnavatel a zaměstnanec smlouvu na dobu určitou prodloužit, pak musí být uzavřen písmenný dodatek k této smlouvě. Pokud by nastala situace, že uplyne datum sjednané v původní smlouvě na dobu určitou, není uzavřen dodatek, ale zaměstnanec i nadále vykonává práci (s vědomím zaměstnavatele), pak se má za to, že ze smlouvy na dobu určitou, se stala smlouva na dobu neurčitou.

Jako těhotné ženě vám pak zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Tedy kromě několika málo specifických důvodů, kam spadá třeba rušení zaměstnavatele (firma zaniká) nebo jejího stěhování, nebo pokud by se jednalo třeba o nějaké vážné porušení pracovních předpisů z vaší strany. Pokud to není ani jeden z těchto případů, pak výpověď není možná.

Tedy buď jste měli sjednán prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou do konce listopadu, pak je vše v pořádku a nejednalo se o výpověď, ale váš pracovní poměr prostě jen zanikl uplynutím sjednané doby. Nebo by výpověď byla neplatná.

Pokud by se tedy jednalo o ukončení pracovního poměru na dobu určitou, pak jste nyní nezaměstnaná, byť můžete být i nadále v pracovní neschopnosti (na rizikovém těhotenství) a máte nárok na nemocenské dávky.

Co se týká nároku na PPM – pokud by k zahájení PPM došlo do 180 dní od skončení posledního zaměstnání, pak jste v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Resp., pro přesnost – nepíšete, jak dlouho jste v tomto zaměstnání pracovala. S ochrannou lhůtou je to tak, že může být „až“ 180 dní, její délka musí být ale v souladu s délkou zaměstnání. Pokud například poslední zaměstnání trvá jen 3 měsíce, pak je i ochranná lhůta jen 3 měsíce. Maximum je pak těch 180 dní.

Do lhůty 270 dní účasti na nemocenském pojištění se pak započítávají všechny kalendářní dny, kdy trval váš pracovní poměr. Tedy i včetně víkendů, státních svátků, dovolené nebo i doba, kdy jste v pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,