Nárok na mateřskou při ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, prosím potřebuji poradit.

Rok a čtvrt jsem pracovala u jedné firmy na HPP, pracovní poměr jsem ukončila ke dni 18. 9. 2016 a k 19. 9. jsem nastoupila do nového zaměstnání. To jsem už byla těhotná, ale nevěděla jsem o tom.

Zkušebku mám do 19. 12. a termín porodu 18. 5. 2017. V práci o tom zatím nikdo neví, mám klidné zaměstnání, v kanceláři, ale jelikož mě zapsali na dobrovolnou inventuru, tak zvažuji, zda jim to neřeknu rovnou, protože můj dr. mi inventuru zakázal.

Má otázka zní, kdyby mě vyhodili ve zkušební době, budu v ochranné lhůtě 180 dnů, nebo pouze tolik dnů, kolik jsem byla v posledním zaměstnání? Budu mít nárok na mateřskou?

Moc Vám děkuji za případnou odpověď.

Dotaz poslal/a: Julie M., 13.12.2016 06:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 14:01 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká ukončeného pracovního poměru ve zkušební době. Obecně platí, že jako těhotnou vás zaměstnavatele nemůže jen tak „jednoduše“ propustit. Podle zákoníku práce můžete jako těhotná dostat výpověď ze zaměstnání jen ve zcela konkrétních případech (jako je například rušení zaměstnavatele nebo jeho části, případně stěhování firmy nebo její části, pak také pochopitelně pro nějaké hrubé porušení povinností zaměstnance apod.).

To se ale netýká zrušení pracovního poměru ve zkušební doby. Zde by se totiž nejednalo o výpověď, ale pouze o zrušení pracovního poměru, pro které platí jiná pravidla.

Co se týká ochranné doby, tak ta je skutečně „až“ 180 dní. Tedy pokud pojištěná činnost (zaměstnání) trvá kratší dobu než 180 dní, pak délka ochranné lhůty odpovídá počtu dní (kalendářních dní), kolik trvala tato poslední pojištěná činnost (zaměstnání).

Pokud ale vaše těhotenství vzniklo již v předchozím zaměstnání, měla by vám ochranná lhůta plynout i z tohoto předchozího zaměstnání. Tedy měla byste pak mít nárok i na „část“ ochranné lhůty z předchozího zaměstnání, tak že by celkový součet činil oněch 180 dní – viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Podle všeho byste tedy nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství, PPM) mít měla.

Obecně v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů před porodem) musíte splňovat dvě podmínky. A to účast na nemocenském pojištění v trvání nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.  Tuto podmínku byste vzhledem k udávanému předchozímu zaměstnání zřejmě měla bezproblémově splňovat.

A dále pak musíte být v době zahájení PPM zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě, což je oněch až 180 dní. Zde záleží na tom, jestli budete zaměstnána nebo jestli budete ještě v ochranné lhůtě, v obou případech byste ale nárok na PPM mít měla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď