Nárok na mateřskou při ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den, prosím potřebuji poradit.

Rok a čtvrt jsem pracovala u jedné firmy na HPP, pracovní poměr jsem ukončila ke dni 18. 9. 2016 a k 19. 9. jsem nastoupila do nového zaměstnání. To jsem už byla těhotná, ale nevěděla jsem o tom.

Zkušebku mám do 19. 12. a termín porodu 18. 5. 2017. V práci o tom zatím nikdo neví, mám klidné zaměstnání, v kanceláři, ale jelikož mě zapsali na dobrovolnou inventuru, tak zvažuji, zda jim to neřeknu rovnou, protože můj dr. mi inventuru zakázal.

Má otázka zní, kdyby mě vyhodili ve zkušební době, budu v ochranné lhůtě 180 dnů, nebo pouze tolik dnů, kolik jsem byla v posledním zaměstnání? Budu mít nárok na mateřskou?

Moc Vám děkuji za případnou odpověď.

Dotaz poslal/a: Julie M., 13.12.2016 06:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 14:01 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve co se týká ukončeného pracovního poměru ve zkušební době. Obecně platí, že jako těhotnou vás zaměstnavatele nemůže jen tak „jednoduše“ propustit. Podle zákoníku práce můžete jako těhotná dostat výpověď ze zaměstnání jen ve zcela konkrétních případech (jako je například rušení zaměstnavatele nebo jeho části, případně stěhování firmy nebo její části, pak také pochopitelně pro nějaké hrubé porušení povinností zaměstnance apod.).

To se ale netýká zrušení pracovního poměru ve zkušební doby. Zde by se totiž nejednalo o výpověď, ale pouze o zrušení pracovního poměru, pro které platí jiná pravidla.

Co se týká ochranné doby, tak ta je skutečně „až“ 180 dní. Tedy pokud pojištěná činnost (zaměstnání) trvá kratší dobu než 180 dní, pak délka ochranné lhůty odpovídá počtu dní (kalendářních dní), kolik trvala tato poslední pojištěná činnost (zaměstnání).

Pokud ale vaše těhotenství vzniklo již v předchozím zaměstnání, měla by vám ochranná lhůta plynout i z tohoto předchozího zaměstnání. Tedy měla byste pak mít nárok i na „část“ ochranné lhůty z předchozího zaměstnání, tak že by celkový součet činil oněch 180 dní – viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Podle všeho byste tedy nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství, PPM) mít měla.

Obecně v době jejího zahájení (6 – 8 týdnů před porodem) musíte splňovat dvě podmínky. A to účast na nemocenském pojištění v trvání nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.  Tuto podmínku byste vzhledem k udávanému předchozímu zaměstnání zřejmě měla bezproblémově splňovat.

A dále pak musíte být v době zahájení PPM zaměstnána (účastník nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě, což je oněch až 180 dní. Zde záleží na tom, jestli budete zaměstnána nebo jestli budete ještě v ochranné lhůtě, v obou případech byste ale nárok na PPM mít měla.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď