Nárok na mateřskou při neschopence

Dobrý den,

chci se zeptat, jestli budu mít nárok na podporu v mateřství??

Jsem zaměstnanec od 1. 12. 2015 nýbrž 1. 8. 2016 jsem nastoupila na neschopenku (stále trvá).

Vím, že musím mít odpracováno 270 dni za poslední dva roky a chci se zeptat, jestli se do toho počítá právě i neschopenka.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina, 12.12.2016 14:58
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.12.2016 15:42 napsal/a:

Dobrý den,

Je to tak, že abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak musí být splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní. Nejedná se tedy o to, že byste musela „fyzicky odpracovat“ 270 dní, ale aby účast na nemocenském pojištění trvala právě tuto dobu.

Účast na nemocenském pojištění u zaměstnanců vzniká ke dni zahájení pracovního poměru. U vás tedy od 1. 12. 2015. Od té doby za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění. Účast na nemocenském pojištění pak trvá po celou dobu trvání pracovního poměru (resp., jsou určitíé zákonem definované výjimky, ty se vás ale netýkají).

Tedy, i když jste od 1. 8. 2016 v pracovní neschopnosti, tak pokud vaše zaměstnání i nadále trvá, jste i nadále nemocensky pojištěna, a i doba v pracovní neschopnosti se vám započítává do této lhůty 270 kalendářních dní. Něco jiného by bylo, kdybyste měla pracovní smlouvu třeba na dobu určitou – např. do 15. 8. 2016. Pak by vám účast na nemocenském pojištění trvala jen do tohoto data.

Pokud tedy budete až do zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem) v pracovní neschopnosti a vaše zaměstnání během této doby nezanikne), tak byste neměla mít „problém“ splnit všechny podmínky pro nárok na PPM.

Platí také, že zatímco se doba v pracovní neschopnosti počítá do těchto 270 dní, tak pro výpočet výše PPM, se doba v pracovní neschopnosti zahrne mezi tzv. vyloučené dny. Výše PPM se tak bude odvíjet z příjmů, které jste měla v posledních 12 kalendářních měsících před zahájením PPM s vyloučením pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď