Budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Dobrý den,

zajímá mě, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou, když jsem na HPP nastoupila 1. 2. 2016. Od 29. 9. 2016 jsem v pracovní neschopnosti a nástup na mateřskou mám napsaný na 17. 11. 2016.

Předem velmi děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikola H., 14.11.2016 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.11.2016 01:19 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost. Mateřská dovolená je pracovní volno, které vám poskytuje zaměstnavatel. Ten má povinnost v souvislosti s porodem a péčí o nově narozené dítě poskytnout mateřskou dovolenou po dobu 28 týdnů (pokud se narodí jedno dítě), nebo po dobu 37 týdnů (pokud se narodí dvě a více dětí). Mateřská dovolená také nikdy nesmí být kratší než 14 týdnů (8 týdnů před porodem a min. 6 týdnů po porodu).

Pokud budete v době plánovaného termínu zahájení mateřské dovolené zaměstnána, pak na mateřskou dovolenou nárok máte. Zaměstnavatel má povinnost vám ji poskytnout ze zákona. Tedy nemůže vám ji neumožnit.

Vy se ale zřejmě spíše ptáte na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), což je dávka vyplácená právě v době, kdy jste na mateřské dovolené.

Jednou z hlavních podmínek pro nárok na PPM, je to, že v době zahájení MD splňujte podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste před aktuálním zaměstnáním v posledních 2 letech nepracovala, pak se bude hodnotit pouze aktuální zaměstnání.

Do doby oněch 270 kalendářních dní se započítávají všechny kalendářní dny, kdy jste nemocensky pojištěná. Tedy dny, kdy trvá váš pracovní poměr. A to včetně víkendů, státních svátků, dní na řádné dovolené, dní kdy jste v pracovní neschopnosti, apod.

Mezi začátkem zaměstnání (1. 2. 2016), a začátkem mateřské dovolené (17. 11. 2016), je to 290 dní. Podmínku minimální doby účasti na NP tedy splňujete.

Zároveň, pokud jste stále zaměstnaná, tak splňujete i druhou podmínku. Totiž, že v době zahájení čerpání MD musíte být účastníkem NP (tedy zaměstnána, byť jste reálně v pracovní neschopnosti, váš pracovní poměr i nadále trvá).

Pro výpočet výše PPM se pak použijí vaše příjmy ze zaměstnání před začátkem pracovní neschopnosti. Nemocenské dávky, které nyní pobíráte, se pro výpočet PPM nepoužívají – výslednou výši PPM tedy neovlivňují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem. Čerpám rodičovskou dovolenou při dvojčatech, která mi končí 31. 12. 2020 (děti dovrší věku 3 let v březnu 2021). Zaměstnavatel mne informoval, že k 1. 1. 2021 není možné nastoupit zpět na původní pozici, ale nabídl možnost nastoupit na obdobnou pozici u jiné firmy, se kterou […]

Zobrazit odpověď

Má žena na rodičovské dovolené nárok na neschopenku?

-

Dobrá den, Jsem momentálně na rodičovské dovolené s dvouletým synem a jsem opět těhotná. Před narozením syna jsem byla doma na rizikovém těhotenství, a dostávala nemocenskou. Zajímalo by mě jak je to s neschopenkou, pokud jsem teď na rodičovské? Předpokládám, že by mě doktorka zase nechala na rizikovém? Nevím, ale jestli během rodičovské mohu být na neschopence? […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

-

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP? Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3 „Má-li v rodině jeden z rodičů v […]

Zobrazit odpověď