Budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Dobrý den,

zajímá mě, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou, když jsem na HPP nastoupila 1. 2. 2016. Od 29. 9. 2016 jsem v pracovní neschopnosti a nástup na mateřskou mám napsaný na 17. 11. 2016.

Předem velmi děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nikola H., 14.11.2016 10:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.11.2016 01:19 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost. Mateřská dovolená je pracovní volno, které vám poskytuje zaměstnavatel. Ten má povinnost v souvislosti s porodem a péčí o nově narozené dítě poskytnout mateřskou dovolenou po dobu 28 týdnů (pokud se narodí jedno dítě), nebo po dobu 37 týdnů (pokud se narodí dvě a více dětí). Mateřská dovolená také nikdy nesmí být kratší než 14 týdnů (8 týdnů před porodem a min. 6 týdnů po porodu).

Pokud budete v době plánovaného termínu zahájení mateřské dovolené zaměstnána, pak na mateřskou dovolenou nárok máte. Zaměstnavatel má povinnost vám ji poskytnout ze zákona. Tedy nemůže vám ji neumožnit.

Vy se ale zřejmě spíše ptáte na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), což je dávka vyplácená právě v době, kdy jste na mateřské dovolené.

Jednou z hlavních podmínek pro nárok na PPM, je to, že v době zahájení MD splňujte podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Pokud jste před aktuálním zaměstnáním v posledních 2 letech nepracovala, pak se bude hodnotit pouze aktuální zaměstnání.

Do doby oněch 270 kalendářních dní se započítávají všechny kalendářní dny, kdy jste nemocensky pojištěná. Tedy dny, kdy trvá váš pracovní poměr. A to včetně víkendů, státních svátků, dní na řádné dovolené, dní kdy jste v pracovní neschopnosti, apod.

Mezi začátkem zaměstnání (1. 2. 2016), a začátkem mateřské dovolené (17. 11. 2016), je to 290 dní. Podmínku minimální doby účasti na NP tedy splňujete.

Zároveň, pokud jste stále zaměstnaná, tak splňujete i druhou podmínku. Totiž, že v době zahájení čerpání MD musíte být účastníkem NP (tedy zaměstnána, byť jste reálně v pracovní neschopnosti, váš pracovní poměr i nadále trvá).

Pro výpočet výše PPM se pak použijí vaše příjmy ze zaměstnání před začátkem pracovní neschopnosti. Nemocenské dávky, které nyní pobíráte, se pro výpočet PPM nepoužívají – výslednou výši PPM tedy neovlivňují.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď