Nárok na mateřskou dovolenou po skončení rodičovské

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou ohledně nároku na mateřskou dovolenou.

Na konci února 2017 bude mít dcera 3 roky a já bych měla nastoupit do zaměstnání. Nyní jsem otěhotněla a termín porodu mám v květnu 2017, tudíž do února nestihnu porodit. Jak mám dále postupovat?

Prodloužit si nynější rodičovskou dovolenou? Bude mi zaměstnavatel i tak povinen držet místo? Mám strach, že když v únoru nenastoupím, že se mnou rozváže pracovní poměr a já pak nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou. Smlouvu mám na dobu neurčitou.

Nebo mám jít po skončení RD (v únoru) na pracovní neschopenku?

Děkuji Vám za případnou odpověď a přeji hezké slunečné dny.

Dotaz poslal/a: Hana P., 09.12.2016 13:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.12.2016 13:29 napsal/a:

Dobrý den,

Prodloužení rodičovské dovolené v zásadě není možné, ta je dle zákona do 3 let dítěte. Můžete se ale se zaměstnavatelem domluvit na to, že by vám poskytl neplacené volno. To je ale již pouze na jeho rozhodnutí.

Také, již pro vás nebude platit ochrana ve smyslu, že by vám zaměstnavatel musel „držet“ místo. Na druhou stranu, pokud zaměstnavateli oznámíte, že jste těhotná tak vás pak nemůže „jednoduše“ propustit – viz paragraf 53, zákoník práce

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou,

Zaměstnavatel vám sice nemusí poskytnout neplacené volno až do dalšího porodu, ale současně vás ani nebude moci propustit. Může vám sice nabízet nějakou dohodu o ukončení pracovního poměru, ale ta by pro vás zřejmě nebyla nijak výhodná.

Pokud by vám neposkytl neplacené volno, pak se můžete jedině „domluvit“ se svou lékařkou/lékařem a být až do porodu v pracovní neschopnosti třeba na nějakém „rizikovém“ těhotenství.

Pokud byste přistoupila na nějakou dohodu se zaměstnavatelem a ukončila pracovní poměr, tak o PPM zřejmě nepřijdete. Pro tu platí ochranná lhůta až 180 dní od skončení posledního zaměstnání. Pokud byste pracovní poměr ukončovala v únoru, tak na PPM vám bude nárok vznikat už někdy v dubnu (je to 6 – 8 týdnů před porodem, záleží tedy na tom, kdy přesně máte očekávaný datum porodu), a to je ještě v ochranné době konce zaměstnání.

Trochu jiné by to bylo s rodičovskou. Tam máte možnost volby výše RP pokud je u vás možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ. Možnost volby RP by ale byla případně na základě příjmu vašeho muže. Stačí, když je možné vyměřovací základ stanovit alespoň u jednoho u rodičů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď