Nárok na mateřskou dovolenou po úspěšném ukončení studia VŠ

Dobrý den,

úspěšně jsem absolvovala VŠ a ihned poté jsem začala pracovat.

Po jaké době budu mít nárok na čerpání mateřské dovolené? Je možné po 3 měsících mít na ni už nárok?

Děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Martina N., 17.06.2017 16:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ (ve smyslu mateřskou dovolenou) máte, pokud jste zaměstnána. Nárok na tuto dovolenou vyplývá ze zákoníku práce, a není u ní žádná podmínka nějaké minimální doby v zaměstnání nebo něco podobného. Zaměstnavatel má povinnost umožnit vám čerpat tuto dovolenou v délce 28 týdnů (pokud se vám narodí jedno dítě). K zahájení mateřské dochází 6 – 8 týdnů před porodem – viz paragraf 195, zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce:

§ 195 Mateřská dovolená
(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.
(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.
(4) Jestliže se dítě narodilo mrtvé, přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.
(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Něco trochu jiného je pak nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitá pomoc v mateřství (PPM), což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění (zaměstnanců nebo OSVČ). Abyste na ni měla nárok, musí být splněny dvě podmínky.

První podmínkou je to, že v době zahájení PPM (shoduje se se zahájením mateřské dovolené, tedy opět 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (přesněji jste účastníkem nemocenského pojištění). Nebo jste v ochranné době 180 dní od skočení posledního zaměstnání.

Pokud po ukončení studia VŠ pracujete, pak je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM, splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky. To pak znamená, že běžně musíte být zaměstnána nejméně po tuto dobu (účast na nemocenském pojištění vzniká zahájením zaměstnání a trvá po celou jeho dobu, nebo případně vzniká tím, že si nemocenské pojištění platíte jako OSVČ).

Běžně tedy na PPM vzniká nárok až po „odpracování“ určité minimální doby. Pro studentky je zde ale jedna výjimka. Během studia VŠ za vás stát neplatí nemocenské pojištění (nevzniká tedy účast na nemocenském pojištění). Pokud je ale studium VŠ úspěšně dokončeno, pak se může doba studia započítat do zmíněné lhůty 270 dní – viz paragraf 32, zákon 1787/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též 

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Pokud tedy bylo studium VŠ úspěšně ukončeno, pak se vám doba studia započítá do minimální doby nemocenského pojištění (270 dní), a vy tak budete splňovat i druhou podmínku, i když budete mít „odpracovány“ třeba jen zmíněné 3 měsíce. Měla byste tedy mít nárok i na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď