Nárok na mateřskou dovolenou po úspěšném ukončení studia VŠ

Dobrý den,

úspěšně jsem absolvovala VŠ a ihned poté jsem začala pracovat.

Po jaké době budu mít nárok na čerpání mateřské dovolené? Je možné po 3 měsících mít na ni už nárok?

Děkuji za Vaši odpověď

Dotaz poslal/a: Martina N., 17.06.2017 16:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.06.2017 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ (ve smyslu mateřskou dovolenou) máte, pokud jste zaměstnána. Nárok na tuto dovolenou vyplývá ze zákoníku práce, a není u ní žádná podmínka nějaké minimální doby v zaměstnání nebo něco podobného. Zaměstnavatel má povinnost umožnit vám čerpat tuto dovolenou v délce 28 týdnů (pokud se vám narodí jedno dítě). K zahájení mateřské dochází 6 – 8 týdnů před porodem – viz paragraf 195, zákon číslo 262/2006 Sb., Zákoník práce:

§ 195 Mateřská dovolená
(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
(2) Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.
(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, přísluší jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň 2 nebo více dětí.
(4) Jestliže se dítě narodilo mrtvé, přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.
(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Něco trochu jiného je pak nárok na „mateřskou“ ve smyslu peněžitá pomoc v mateřství (PPM), což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění (zaměstnanců nebo OSVČ). Abyste na ni měla nárok, musí být splněny dvě podmínky.

První podmínkou je to, že v době zahájení PPM (shoduje se se zahájením mateřské dovolené, tedy opět 6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnána (přesněji jste účastníkem nemocenského pojištění). Nebo jste v ochranné době 180 dní od skočení posledního zaměstnání.

Pokud po ukončení studia VŠ pracujete, pak je tato podmínka splněna.

Druhou podmínkou je pak to, že v době zahájení PPM, splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky. To pak znamená, že běžně musíte být zaměstnána nejméně po tuto dobu (účast na nemocenském pojištění vzniká zahájením zaměstnání a trvá po celou jeho dobu, nebo případně vzniká tím, že si nemocenské pojištění platíte jako OSVČ).

Běžně tedy na PPM vzniká nárok až po „odpracování“ určité minimální doby. Pro studentky je zde ale jedna výjimka. Během studia VŠ za vás stát neplatí nemocenské pojištění (nevzniká tedy účast na nemocenském pojištění). Pokud je ale studium VŠ úspěšně dokončeno, pak se může doba studia započítat do zmíněné lhůty 270 dní – viz paragraf 32, zákon 1787/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též 

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Pokud tedy bylo studium VŠ úspěšně ukončeno, pak se vám doba studia započítá do minimální doby nemocenského pojištění (270 dní), a vy tak budete splňovat i druhou podmínku, i když budete mít „odpracovány“ třeba jen zmíněné 3 měsíce. Měla byste tedy mít nárok i na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď