Budu mít nárok na mateřskou dovolenou v roce 2018?

Dobrý den, mám takový dotaz.

Jsem zaměstnaná od srpna 2017 (první zaměstnání), nyní je duben 2018.

Zjistila jsem, že jsem těhotná a určitě v práci nevydržím až do plánovaného nástupu na mateřskou (tj. 8 – 6 týdnů před porodem).

Mám v plánu jít na neschopenku dříve (asi červen), jak budu zvládat, mám náročnou práci.

Budu mít i přesto nárok na mateřskou dovolenou, když nebudu mít odpracovaný celý rok?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Renata K., 8.04.2018 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.04.2018 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na „mateřskou“ (resp. tedy přesněji u nároku na peněžitou pomoc v mateřství), není podstatné, abyste měla odpracován celý rok. Podmínka mít odpracováno minimálně 12 kalendářních měsíců se týká podpory v nezaměstnanosti.

U mateřské je požadováno, abyste měla „odpracováno“ nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Nejde ani tak o samotný výkon zaměstnání, jako spíše o nemocenské pojištění. To za vás platí zaměstnavatel během vašeho pracovního poměru. Proto se do oněch 270 kalendářních dní započítávají všechny kalendářní dny (včetně víkendů, svátků, dovolené, pracovní neschopnosti apod.), od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení.

Druhá podmínka je pak to, že v době zahájení mateřské (6-8 týdnů před porodem), byste měla být zaměstnána (pracovní neschopnost nevadí), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 od ukončení posledního zaměstnání (pojištěné činnosti), během které bylo zahájeno těhotenství.

Ve vašem případě  - řekněme, že pracujete od 1. 8. 2017. V takovém případě máte k dnešnímu dni (9. 4. 2018) splněno 251 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Abyste měla nárok na mateřskou, musí jich být 270. Vzhledem k tomu, že jste ale nyní zaměstnaná, pak byste s touto podmínkou neměla mít problém.

To, že byste případně v červnu nastoupila do pracovní neschopnosti, by také ničemu nevadilo. Je „jedno“, jestli pracujete nebo ještě v pracovní neschopnosti.

Takže tedy to, že nemáte odpracován celý rok, nehraje žádnou roli. Podstatné je pro vás oněch 270 kalendářních dní nemocenského pojištění, což byste měla bezproblémově splňovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď