Budu mít nárok na mateřskou dovolenou v roce 2018?

Dobrý den, mám takový dotaz.

Jsem zaměstnaná od srpna 2017 (první zaměstnání), nyní je duben 2018.

Zjistila jsem, že jsem těhotná a určitě v práci nevydržím až do plánovaného nástupu na mateřskou (tj. 8 – 6 týdnů před porodem).

Mám v plánu jít na neschopenku dříve (asi červen), jak budu zvládat, mám náročnou práci.

Budu mít i přesto nárok na mateřskou dovolenou, když nebudu mít odpracovaný celý rok?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Renata K., 8.04.2018 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.04.2018 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na „mateřskou“ (resp. tedy přesněji u nároku na peněžitou pomoc v mateřství), není podstatné, abyste měla odpracován celý rok. Podmínka mít odpracováno minimálně 12 kalendářních měsíců se týká podpory v nezaměstnanosti.

U mateřské je požadováno, abyste měla „odpracováno“ nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Nejde ani tak o samotný výkon zaměstnání, jako spíše o nemocenské pojištění. To za vás platí zaměstnavatel během vašeho pracovního poměru. Proto se do oněch 270 kalendářních dní započítávají všechny kalendářní dny (včetně víkendů, svátků, dovolené, pracovní neschopnosti apod.), od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení.

Druhá podmínka je pak to, že v době zahájení mateřské (6-8 týdnů před porodem), byste měla být zaměstnána (pracovní neschopnost nevadí), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 od ukončení posledního zaměstnání (pojištěné činnosti), během které bylo zahájeno těhotenství.

Ve vašem případě  - řekněme, že pracujete od 1. 8. 2017. V takovém případě máte k dnešnímu dni (9. 4. 2018) splněno 251 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Abyste měla nárok na mateřskou, musí jich být 270. Vzhledem k tomu, že jste ale nyní zaměstnaná, pak byste s touto podmínkou neměla mít problém.

To, že byste případně v červnu nastoupila do pracovní neschopnosti, by také ničemu nevadilo. Je „jedno“, jestli pracujete nebo ještě v pracovní neschopnosti.

Takže tedy to, že nemáte odpracován celý rok, nehraje žádnou roli. Podstatné je pro vás oněch 270 kalendářních dní nemocenského pojištění, což byste měla bezproblémově splňovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď