Budu mít nárok na mateřskou dovolenou v roce 2018?

Dobrý den, mám takový dotaz.

Jsem zaměstnaná od srpna 2017 (první zaměstnání), nyní je duben 2018.

Zjistila jsem, že jsem těhotná a určitě v práci nevydržím až do plánovaného nástupu na mateřskou (tj. 8 – 6 týdnů před porodem).

Mám v plánu jít na neschopenku dříve (asi červen), jak budu zvládat, mám náročnou práci.

Budu mít i přesto nárok na mateřskou dovolenou, když nebudu mít odpracovaný celý rok?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Renata K., 8.04.2018 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.04.2018 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na „mateřskou“ (resp. tedy přesněji u nároku na peněžitou pomoc v mateřství), není podstatné, abyste měla odpracován celý rok. Podmínka mít odpracováno minimálně 12 kalendářních měsíců se týká podpory v nezaměstnanosti.

U mateřské je požadováno, abyste měla „odpracováno“ nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Nejde ani tak o samotný výkon zaměstnání, jako spíše o nemocenské pojištění. To za vás platí zaměstnavatel během vašeho pracovního poměru. Proto se do oněch 270 kalendářních dní započítávají všechny kalendářní dny (včetně víkendů, svátků, dovolené, pracovní neschopnosti apod.), od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení.

Druhá podmínka je pak to, že v době zahájení mateřské (6-8 týdnů před porodem), byste měla být zaměstnána (pracovní neschopnost nevadí), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 od ukončení posledního zaměstnání (pojištěné činnosti), během které bylo zahájeno těhotenství.

Ve vašem případě  - řekněme, že pracujete od 1. 8. 2017. V takovém případě máte k dnešnímu dni (9. 4. 2018) splněno 251 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Abyste měla nárok na mateřskou, musí jich být 270. Vzhledem k tomu, že jste ale nyní zaměstnaná, pak byste s touto podmínkou neměla mít problém.

To, že byste případně v červnu nastoupila do pracovní neschopnosti, by také ničemu nevadilo. Je „jedno“, jestli pracujete nebo ještě v pracovní neschopnosti.

Takže tedy to, že nemáte odpracován celý rok, nehraje žádnou roli. Podstatné je pro vás oněch 270 kalendářních dní nemocenského pojištění, což byste měla bezproblémově splňovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď