Budu mít nárok na mateřskou dovolenou v roce 2018?

Dobrý den, mám takový dotaz.

Jsem zaměstnaná od srpna 2017 (první zaměstnání), nyní je duben 2018.

Zjistila jsem, že jsem těhotná a určitě v práci nevydržím až do plánovaného nástupu na mateřskou (tj. 8 – 6 týdnů před porodem).

Mám v plánu jít na neschopenku dříve (asi červen), jak budu zvládat, mám náročnou práci.

Budu mít i přesto nárok na mateřskou dovolenou, když nebudu mít odpracovaný celý rok?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Renata K., 8.04.2018 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.04.2018 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na „mateřskou“ (resp. tedy přesněji u nároku na peněžitou pomoc v mateřství), není podstatné, abyste měla odpracován celý rok. Podmínka mít odpracováno minimálně 12 kalendářních měsíců se týká podpory v nezaměstnanosti.

U mateřské je požadováno, abyste měla „odpracováno“ nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Nejde ani tak o samotný výkon zaměstnání, jako spíše o nemocenské pojištění. To za vás platí zaměstnavatel během vašeho pracovního poměru. Proto se do oněch 270 kalendářních dní započítávají všechny kalendářní dny (včetně víkendů, svátků, dovolené, pracovní neschopnosti apod.), od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení.

Druhá podmínka je pak to, že v době zahájení mateřské (6-8 týdnů před porodem), byste měla být zaměstnána (pracovní neschopnost nevadí), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 od ukončení posledního zaměstnání (pojištěné činnosti), během které bylo zahájeno těhotenství.

Ve vašem případě  - řekněme, že pracujete od 1. 8. 2017. V takovém případě máte k dnešnímu dni (9. 4. 2018) splněno 251 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Abyste měla nárok na mateřskou, musí jich být 270. Vzhledem k tomu, že jste ale nyní zaměstnaná, pak byste s touto podmínkou neměla mít problém.

To, že byste případně v červnu nastoupila do pracovní neschopnosti, by také ničemu nevadilo. Je „jedno“, jestli pracujete nebo ještě v pracovní neschopnosti.

Takže tedy to, že nemáte odpracován celý rok, nehraje žádnou roli. Podstatné je pro vás oněch 270 kalendářních dní nemocenského pojištění, což byste měla bezproblémově splňovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď