Budu mít nárok na mateřskou dovolenou v roce 2018?

Dobrý den, mám takový dotaz.

Jsem zaměstnaná od srpna 2017 (první zaměstnání), nyní je duben 2018.

Zjistila jsem, že jsem těhotná a určitě v práci nevydržím až do plánovaného nástupu na mateřskou (tj. 8 – 6 týdnů před porodem).

Mám v plánu jít na neschopenku dříve (asi červen), jak budu zvládat, mám náročnou práci.

Budu mít i přesto nárok na mateřskou dovolenou, když nebudu mít odpracovaný celý rok?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Renata K., 8.04.2018 09:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.04.2018 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na „mateřskou“ (resp. tedy přesněji u nároku na peněžitou pomoc v mateřství), není podstatné, abyste měla odpracován celý rok. Podmínka mít odpracováno minimálně 12 kalendářních měsíců se týká podpory v nezaměstnanosti.

U mateřské je požadováno, abyste měla „odpracováno“ nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Nejde ani tak o samotný výkon zaměstnání, jako spíše o nemocenské pojištění. To za vás platí zaměstnavatel během vašeho pracovního poměru. Proto se do oněch 270 kalendářních dní započítávají všechny kalendářní dny (včetně víkendů, svátků, dovolené, pracovní neschopnosti apod.), od zahájení pracovního poměru do jeho ukončení.

Druhá podmínka je pak to, že v době zahájení mateřské (6-8 týdnů před porodem), byste měla být zaměstnána (pracovní neschopnost nevadí), nebo alespoň v ochranné lhůtě, která je až 180 od ukončení posledního zaměstnání (pojištěné činnosti), během které bylo zahájeno těhotenství.

Ve vašem případě  - řekněme, že pracujete od 1. 8. 2017. V takovém případě máte k dnešnímu dni (9. 4. 2018) splněno 251 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Abyste měla nárok na mateřskou, musí jich být 270. Vzhledem k tomu, že jste ale nyní zaměstnaná, pak byste s touto podmínkou neměla mít problém.

To, že byste případně v červnu nastoupila do pracovní neschopnosti, by také ničemu nevadilo. Je „jedno“, jestli pracujete nebo ještě v pracovní neschopnosti.

Takže tedy to, že nemáte odpracován celý rok, nehraje žádnou roli. Podstatné je pro vás oněch 270 kalendářních dní nemocenského pojištění, což byste měla bezproblémově splňovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď