Nárok na mateřskou dovolenou – OBZP

Dobrý den,

skončila jsem pracovní poměr v Čechách 15. 7. 2017, od září 2017 žijeme přechodně v USA. v ČR mám trvalý pobyt a platím si zdravotní pojištění i dobrovolné důchodové.

Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, pokud je porod plánován na polovinu října 2018? Případně, mám nárok alespoň na rodičovskou dovolenou?

Hraje roli, že porod by proběhl v zahraničí?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Zuzana H., 19.03.2018 15:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 17:15 napsal/a:

Dobrý den,

O mateřské dovolené se ve vašem případě vůbec nedá hovořit. Mateřská dovolená je volno (dovolená), kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pokud nejste v ČR zaměstnána, vám logicky nemá kdo poskytnout dovolenou.

Podobné je to pak s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství – PPM. To je dávka, která se vyplácí v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel (nebo si jej jako OSVČ můžete platit sama). Nemocenské pojištění je tedy něco jiného než zdravotní pojištění nebo důchodové pojištění, které si nyní sama platíte.

Abyste měla nárok na PPM, pak musíte být v době (poslední dva roky) před porodem nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána (resp. musí za vás být placeno nemocenské pojištění). A kromě toho musíte být účastníkem nemocenského pojištění i v době zahájení PPM, nebo v té době musíte být v ochranné době 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Ve vašem případě, pokud v ČR více než rok před porodem nepracujete, a nejste tedy ani účastníkem nemocenského pojištění nárok na PPM vznikat nebude.

S nárokem na rodičovský příspěvek to může být jiné. Zde bude mimo jiné hrát roli i to, zda bude mít dítě český rodný list (a tím i trvalý pobyt v ČR). U rodičovského příspěvku není žádná podmínka, že byste před porodem musela pracovat nebo tak něco. Na rodičovský příspěvek je nárok z titulu péče o nejmladší dítě v rodině do jeho maximálně 4 roků. Nárok na RP tedy má i žena, která byla před porodem nezaměstnaná, studentka atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď