Nárok na mateřskou dovolenou – OBZP

Dobrý den,

skončila jsem pracovní poměr v Čechách 15. 7. 2017, od září 2017 žijeme přechodně v USA. v ČR mám trvalý pobyt a platím si zdravotní pojištění i dobrovolné důchodové.

Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, pokud je porod plánován na polovinu října 2018? Případně, mám nárok alespoň na rodičovskou dovolenou?

Hraje roli, že porod by proběhl v zahraničí?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Zuzana H., 19.03.2018 15:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 17:15 napsal/a:

Dobrý den,

O mateřské dovolené se ve vašem případě vůbec nedá hovořit. Mateřská dovolená je volno (dovolená), kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pokud nejste v ČR zaměstnána, vám logicky nemá kdo poskytnout dovolenou.

Podobné je to pak s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství – PPM. To je dávka, která se vyplácí v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel (nebo si jej jako OSVČ můžete platit sama). Nemocenské pojištění je tedy něco jiného než zdravotní pojištění nebo důchodové pojištění, které si nyní sama platíte.

Abyste měla nárok na PPM, pak musíte být v době (poslední dva roky) před porodem nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána (resp. musí za vás být placeno nemocenské pojištění). A kromě toho musíte být účastníkem nemocenského pojištění i v době zahájení PPM, nebo v té době musíte být v ochranné době 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Ve vašem případě, pokud v ČR více než rok před porodem nepracujete, a nejste tedy ani účastníkem nemocenského pojištění nárok na PPM vznikat nebude.

S nárokem na rodičovský příspěvek to může být jiné. Zde bude mimo jiné hrát roli i to, zda bude mít dítě český rodný list (a tím i trvalý pobyt v ČR). U rodičovského příspěvku není žádná podmínka, že byste před porodem musela pracovat nebo tak něco. Na rodičovský příspěvek je nárok z titulu péče o nejmladší dítě v rodině do jeho maximálně 4 roků. Nárok na RP tedy má i žena, která byla před porodem nezaměstnaná, studentka atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď