Nárok na mateřskou dovolenou – OBZP

Dobrý den,

skončila jsem pracovní poměr v Čechách 15. 7. 2017, od září 2017 žijeme přechodně v USA. v ČR mám trvalý pobyt a platím si zdravotní pojištění i dobrovolné důchodové.

Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, pokud je porod plánován na polovinu října 2018? Případně, mám nárok alespoň na rodičovskou dovolenou?

Hraje roli, že porod by proběhl v zahraničí?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Zuzana H., 19.03.2018 15:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 17:15 napsal/a:

Dobrý den,

O mateřské dovolené se ve vašem případě vůbec nedá hovořit. Mateřská dovolená je volno (dovolená), kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pokud nejste v ČR zaměstnána, vám logicky nemá kdo poskytnout dovolenou.

Podobné je to pak s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství – PPM. To je dávka, která se vyplácí v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel (nebo si jej jako OSVČ můžete platit sama). Nemocenské pojištění je tedy něco jiného než zdravotní pojištění nebo důchodové pojištění, které si nyní sama platíte.

Abyste měla nárok na PPM, pak musíte být v době (poslední dva roky) před porodem nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána (resp. musí za vás být placeno nemocenské pojištění). A kromě toho musíte být účastníkem nemocenského pojištění i v době zahájení PPM, nebo v té době musíte být v ochranné době 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Ve vašem případě, pokud v ČR více než rok před porodem nepracujete, a nejste tedy ani účastníkem nemocenského pojištění nárok na PPM vznikat nebude.

S nárokem na rodičovský příspěvek to může být jiné. Zde bude mimo jiné hrát roli i to, zda bude mít dítě český rodný list (a tím i trvalý pobyt v ČR). U rodičovského příspěvku není žádná podmínka, že byste před porodem musela pracovat nebo tak něco. Na rodičovský příspěvek je nárok z titulu péče o nejmladší dítě v rodině do jeho maximálně 4 roků. Nárok na RP tedy má i žena, která byla před porodem nezaměstnaná, studentka atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď