Nárok na mateřskou dovolenou – OBZP

Dobrý den,

skončila jsem pracovní poměr v Čechách 15. 7. 2017, od září 2017 žijeme přechodně v USA. v ČR mám trvalý pobyt a platím si zdravotní pojištění i dobrovolné důchodové.

Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, pokud je porod plánován na polovinu října 2018? Případně, mám nárok alespoň na rodičovskou dovolenou?

Hraje roli, že porod by proběhl v zahraničí?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Zuzana H., 19.03.2018 15:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 17:15 napsal/a:

Dobrý den,

O mateřské dovolené se ve vašem případě vůbec nedá hovořit. Mateřská dovolená je volno (dovolená), kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pokud nejste v ČR zaměstnána, vám logicky nemá kdo poskytnout dovolenou.

Podobné je to pak s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství – PPM. To je dávka, která se vyplácí v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel (nebo si jej jako OSVČ můžete platit sama). Nemocenské pojištění je tedy něco jiného než zdravotní pojištění nebo důchodové pojištění, které si nyní sama platíte.

Abyste měla nárok na PPM, pak musíte být v době (poslední dva roky) před porodem nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána (resp. musí za vás být placeno nemocenské pojištění). A kromě toho musíte být účastníkem nemocenského pojištění i v době zahájení PPM, nebo v té době musíte být v ochranné době 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Ve vašem případě, pokud v ČR více než rok před porodem nepracujete, a nejste tedy ani účastníkem nemocenského pojištění nárok na PPM vznikat nebude.

S nárokem na rodičovský příspěvek to může být jiné. Zde bude mimo jiné hrát roli i to, zda bude mít dítě český rodný list (a tím i trvalý pobyt v ČR). U rodičovského příspěvku není žádná podmínka, že byste před porodem musela pracovat nebo tak něco. Na rodičovský příspěvek je nárok z titulu péče o nejmladší dítě v rodině do jeho maximálně 4 roků. Nárok na RP tedy má i žena, která byla před porodem nezaměstnaná, studentka atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď