Nárok na mateřskou dovolenou – OBZP

Dobrý den,

skončila jsem pracovní poměr v Čechách 15. 7. 2017, od září 2017 žijeme přechodně v USA. v ČR mám trvalý pobyt a platím si zdravotní pojištění i dobrovolné důchodové.

Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, pokud je porod plánován na polovinu října 2018? Případně, mám nárok alespoň na rodičovskou dovolenou?

Hraje roli, že porod by proběhl v zahraničí?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Zuzana H., 19.03.2018 15:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.03.2018 17:15 napsal/a:

Dobrý den,

O mateřské dovolené se ve vašem případě vůbec nedá hovořit. Mateřská dovolená je volno (dovolená), kterou vám poskytuje zaměstnavatel. Pokud nejste v ČR zaměstnána, vám logicky nemá kdo poskytnout dovolenou.

Podobné je to pak s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství – PPM. To je dávka, která se vyplácí v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel (nebo si jej jako OSVČ můžete platit sama). Nemocenské pojištění je tedy něco jiného než zdravotní pojištění nebo důchodové pojištění, které si nyní sama platíte.

Abyste měla nárok na PPM, pak musíte být v době (poslední dva roky) před porodem nejméně 270 kalendářních dní zaměstnána (resp. musí za vás být placeno nemocenské pojištění). A kromě toho musíte být účastníkem nemocenského pojištění i v době zahájení PPM, nebo v té době musíte být v ochranné době 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

Ve vašem případě, pokud v ČR více než rok před porodem nepracujete, a nejste tedy ani účastníkem nemocenského pojištění nárok na PPM vznikat nebude.

S nárokem na rodičovský příspěvek to může být jiné. Zde bude mimo jiné hrát roli i to, zda bude mít dítě český rodný list (a tím i trvalý pobyt v ČR). U rodičovského příspěvku není žádná podmínka, že byste před porodem musela pracovat nebo tak něco. Na rodičovský příspěvek je nárok z titulu péče o nejmladší dítě v rodině do jeho maximálně 4 roků. Nárok na RP tedy má i žena, která byla před porodem nezaměstnaná, studentka atp.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď