Nárok na mateřskou na druhé dítě v roce 2017

Dobrý den,

nejdřív jsem pracovala 6 let v jednom zaměstnání, následně rok a půl v novém.

Nyní jsem 4tý měsíc na rodičovské dovolené a chtěli bychom druhé dítě, ale v 30. 11. 2017 mi končí pracovní poměr, který byl na dobu určitou.

Do jaké doby bych musela stihnout otěhotnět, abych měla nárok na mateřskou dovolenou?

Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Iveta V., 20.04.2017 09:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.04.2017 12:22 napsal/a:

Dobrý den,

V případě že máte v zaměstnání pracovní smlouvu na dobu určitou, která končí v listopadu 2017, pak byste na PPM na druhé dítě měla nárok v případě, že byste v době zahájení PPM byla stále zaměstnána (to, že byste současně byla na rodičovské dovolené, ničemu nevadí) nebo že byste byla v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Poznámka: Zde jen pro přesnost, v následujícím textu se nebavíme o „mateřské dovolené“ (což je pracovní volno, které vám poskytuje zaměstnavatel v době před porodem a po porodu) ale o peněžité pomoci v mateřství (PPM) což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění zpravidla v době kdy současně máte mateřskou dovolenou v zaměstnání. Tyto dva termíny se obvykle zaměňují, ale fakticky se jedná o dvě různé věci. Mám ale za to, že vy pod pojmem „mateřská dovolená“ také máte na mysli spíše nárok na „peníze“, tedy na PPM.

Nárok na PPM (uplatnění nároku na peněžitou pomoc v mateřství) vzniká v době 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Takže pokud budeme počítat „odzadu“:

  • Běžné těhotenství trvá 280 dní
  • Na PPM máte nárok již 8 týdnů před porodem = 8*7 = 56 dní
  • V době zahájení PPM musíte být v ochranné lhůtě 180 dní od skončení zaměstnání, tedy k zahájení PPM by u vás mělo dojít nejpozději cca 29. 5. 2018 (plánovaný termín porodu pak cca 24. 7. 2018
  • Zahájení těhotenství (z lékařského hlediska se jako termín zahájení těhotenství považuje první den poslední menstruace před otěhotněním) tedy nejpozději 17. 10. 2017

Výše uvedené termíny ale berte jako orientační – je to čistě matematický výpočet a lidské tělo se jen málo kdy řídí přesnými termíny v kalendáři. Bezpečnější je, abyste byla těhotná spíše o pár dní dříve, než jak uvádím já.

Pokud byste tedy otěhotněla tak, že v době ukončení vašeho pracovního poměru byste již byla těhotná, z lékařského hlediska by se jednalo již o cca 7 - 8 týden těhotenství, pak by vám to podle všeho mělo vyjít tak, abyste stihla uplatnit nárok na PPM ještě v rámci ochranné lhůty od skončení posledního zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď