Nárok na mateřskou po VŠ?

Dobrý den,

jsem studentkou 3. ročníku na VŠ, pracovně jen brigády (do 300 hodin ročně). Tento rok 2016 bych chtěla studium ukončit. Dále mám možnosti, buď studovat dálkové studium, nebo denní navazující.

Ovšem v nedaleké době (řekněme do dvou let) bych chtěla otěhotnět. Ale nevím, jak by to pro mě bylo nejlepší. Jestli teda studovat navazující denní (s tím, že bych musela nejspíš pak přerušit, nebo zažádat o individuální) nebo dálkové a při něm pracovat.

Budu mít v nějaké této situaci nárok na mateřskou dovolenou? Kdybych pracovala, kolik měsíců musím nejméně pracovat?

A mateřská dovolená se vypočítá z příjmů?

Je stanoven nějaký peněžní strop, který se maximálně vyplácí?

Jsem z toho docela zmatena a nevím, jak si to nejlépe naplánovat, abych dosáhla na příspěvky.

Děkuji mockrát.

Dotaz poslal/a: Tereza K., 04.02.2016 16:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2016 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská dovolená je hlavně vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Zaměstnavatel má dle zákoníku práce povinnost poskytnout zaměstnanci mateřskou dovolenou.

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Čerpá ji zpravidla žena, a to po dobu 28 týdnů (resp. 37 týdnů, pokud se jí narodí dvě děti).

Rodičovská dovolená je opět vztah mezi zaměstnanec a zaměstnavatelem, ten má povinnost poskytnout rodičovskou dovolenou zaměstnanci až do 3 roků věku dítěte.

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, na kterou má nárok každá osoba, která řádně, celodenně pečuje o dítě do 4 roků.

Ve Vašem případě, co se týká nároku na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Na tu budete mít nárok v případě že:

  • V posledních dvou letech jste byla účastníkem nemocenského pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní
  • V době podání žádosti jste stále účastníkem NP (zaměstnanec, nebo dobrovolný plátce NP jako OSVČ), nebo v ochranné lhůtě 180 dní

U těch brigád co zmiňujete – pokud se jedná o DPP s příjmem vyšším než 10.000 Kč, v jednom měsíci, pak za tento měsíc, je za Vás zaměstnavatel povinen odvádět nemocenské pojištění, za takový měsíc byste tedy byla účastníkem NP. U DPČ je rozhodující sjednaný příjem, pokud je vyšší než 2500 Kč měsíčně pak byste opět měla být účastníkem NP.

Pro Vás jako studentku je tady ještě jedena věc:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Tedy doba studia (pokud ho úspěšně dokončíte) se Vám může započítat do oněch 270 kalendářních dní. Stále ale platí i druhá podmínka, že v době podání žádosti o PPM musíte být zaměstnaná nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od posledního zaměstnání.

Výše PPM je limitována, maximální výše je 1104 Kč na den, tj. 33 120 Kč za měsíc (resp. 30 dní), což odpovídá hrubému příjmu cca 82 000 Kč měsíčně.

Pokud byste neměla nárok na PPM (nebo po jejím skončení), budete mít určitě nárok na rodičovský příspěvek. Na ten je nárok, i když jste nikdy nepracovala.

Rodičovský příspěvek je 220 000 Kč. Pokud byste neměla nárok na PPM, pak je rodičovský příspěvek vyplácen od narození dítěte do jeho 4 roků. Tedy:

  • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
  • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Pokud byste měla nárok na PPM (nebo na základě příjmů otce dítěte), je pak možné volit i jinou dobu čerpání RP – třeba jen na dva roky, a pak je jeho výše 11 500 Kč (po dobu 19 měsíců).

Tedy, abyste měla nárok na PPM, je nutné během studia, a/nebo po jeho skončení, minimálně nějakou dobu pracovat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď