Nárok na mateřskou a na porodné

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na mateřskou (termín porodu polovina srpna) pokud jsem od 20. ledna 2017 na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti a zároveň mi 31.3 skončila v práci smlouva na dobu určitou.

Požadavek 270 odpracovaných dnu, splňuji.

Dále jsem se chtěla zeptat, zda mám nárok na porodné a jiné sociální dávky v případě, že s otcem dítěte nežiji, ale chci ho zapsat do rodného listu (má průměrná hrubá měsíční mzda 17 000,-).

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Petra F., 04.05.2017 06:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.05.2017 16:59 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste měla uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, a ta již skončila, a vy jste těhotná, tak na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitá pomoc v mateřství) máte nárok za předpokladu, že byste žádost o PPM podávala ještě v rámci ochranné lhůty, která je až 180 dní.

Délka ochranné lhůty je „až“ 180. Prakticky to znamená, že pokud byste v posledním zaměstnání pracovala třeba jen 3 měsíce (90 dní), pak je délka ochranné lhůty také jen 90 dní. Pokud jste ale v posledním zaměstnání pracovala alespoň 6 měsíců, pak se na vás vztahuje ochranná lhůta 180 dní.

Udáváte termín porodu v polovině srpna. To prakticky znamená, že žádost o PPM byste měla podávat již někdy v druhé polovině června – zahájení PPM je v období 6 – 8 týdnů před porodem. V takovém případě byste určitě měla mít nárok na PPM. Pokud totiž váš poslední pracovní poměr skončil k 31. 3. 2017, pak ochranná doba (180 dní) pro nárok na PPM trvá až do 27. 9. 2017.

Co se pak týká nároku na porodné, tak na ten vzniká nárok, pokud příjmy v rozhodném období nepřesahují 2,7 násobek životního minima. Rozhodným obdobím pro nárok na porodné je předcházející kalendářní čtvrtletí. Pokud by se dítě narodilo v srpnu, pak se budou posuzovat příjmy za měsíce duben, květen a červen (porod se uskuteční v průběhu 3 čtvrtletí, posuzuje se tedy průměrný příjem za 2 čtvrtletí).

Mezi příjmy se pak zahrnuje třeba čistá mzda (tedy ne hrubá, kterou udáváte ve svém dotazu), ale to se vás zřejmě netýká, když jste v pracovní neschopnosti. Jako příjem se započítává i příjem v rámci nemocenských dávek, nebo peněžitá pomoc v mateřství nebo i jiné příjmy.

V případě, že byste byla pro účely porodného posuzována pouze vy a narozené dítě, pak váš průměrný měsíční příjem v daném období (2 čtvrtletí 2017) nesmí překročit částku 13 176 Kč (pokud by měl být posuzován i otec dítěte, pak společný průměrný příjem nesmí překročit 20 817 Kč). Pokud by tedy byl průměrný příjem nižší než uvedená částka, pak máte nárok na porodné ve výši 13 000 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď