Nárok na mateřskou při DPČ

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi poradila ohledně mé situace. Do dubna 2017 bud pobírat rodičovský příspěvek, a nyní budu vykonávat dvě práce obě na DPČ (cca 6000,- a 8000,-/měsíc).

Jedná se mi o to, když bych přišla do jiného stavu, zda mám při těchto hodnotách výdělku a smlouvě na Dohodu o povedení pracovní činnosti nárok na peněžitou pomoc v mateřství (a kolik by případně byla – nemohu to nikde vypočítat) a zda bych pak mohla hýbat s rodičovským příspěvkem u dalšího dítěte.

Předem Vám moc děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Eva V., 17.12.2016 20:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny dvě základní podmínky. A to že máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A dále pak to že v době zahájení PPM jste nemocnesky pojištěna, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2008 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Co se týká nemocenského pojištění, tak u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), by za vás zaměstnavatel měl odvádět nemocenské pojištění v případě, že je sjednán měsíční příjem převyšující částku 2500 Kč. Podle vámi udávaného výše příjmu byste tedy v obou dohodách měla být nemocenský pojištěna.

Pokud pak máte dvě různá zaměstnání, pak vám, může vznikat nárok na PPM z obou z těchto zaměstnání. V době, kdy by vám vznikla nárok na PPM (6-8) týdnů před porodem by se tedy výše PPM vypočítala pro každí z těchto zaměstnání samostatně.

U DPČ s výší příjmu 6000 Kč by to nyní bylo 139 Kč na den, a u DPČ s příjmem 8000 Kč by to nyní bylo 185 Kč. Tyto hodnoty odpovídají výpočtu pro rok 2016, v roce 2017 nebo pak i v roce 2018 to může být případně o něco málo více (max. o jednotky Kč).

Výsledná PPM by pak byla součtem těchto dvou částek (pokud tedy u obou DPČ budou splněny podmínky pro nárok na PPM) a tedy celkem by to bylo 324 Kč za kalendářní den. To je pak 9720 Kč na měsíc (30 kalendářních ní) a 63504 Kč za 196 dní (28 týdnů PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď