Nárok na mateřskou při DPČ

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi poradila ohledně mé situace. Do dubna 2017 bud pobírat rodičovský příspěvek, a nyní budu vykonávat dvě práce obě na DPČ (cca 6000,- a 8000,-/měsíc).

Jedná se mi o to, když bych přišla do jiného stavu, zda mám při těchto hodnotách výdělku a smlouvě na Dohodu o povedení pracovní činnosti nárok na peněžitou pomoc v mateřství (a kolik by případně byla – nemohu to nikde vypočítat) a zda bych pak mohla hýbat s rodičovským příspěvkem u dalšího dítěte.

Předem Vám moc děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Eva V., 17.12.2016 20:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny dvě základní podmínky. A to že máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A dále pak to že v době zahájení PPM jste nemocnesky pojištěna, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2008 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Co se týká nemocenského pojištění, tak u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), by za vás zaměstnavatel měl odvádět nemocenské pojištění v případě, že je sjednán měsíční příjem převyšující částku 2500 Kč. Podle vámi udávaného výše příjmu byste tedy v obou dohodách měla být nemocenský pojištěna.

Pokud pak máte dvě různá zaměstnání, pak vám, může vznikat nárok na PPM z obou z těchto zaměstnání. V době, kdy by vám vznikla nárok na PPM (6-8) týdnů před porodem by se tedy výše PPM vypočítala pro každí z těchto zaměstnání samostatně.

U DPČ s výší příjmu 6000 Kč by to nyní bylo 139 Kč na den, a u DPČ s příjmem 8000 Kč by to nyní bylo 185 Kč. Tyto hodnoty odpovídají výpočtu pro rok 2016, v roce 2017 nebo pak i v roce 2018 to může být případně o něco málo více (max. o jednotky Kč).

Výsledná PPM by pak byla součtem těchto dvou částek (pokud tedy u obou DPČ budou splněny podmínky pro nárok na PPM) a tedy celkem by to bylo 324 Kč za kalendářní den. To je pak 9720 Kč na měsíc (30 kalendářních ní) a 63504 Kč za 196 dní (28 týdnů PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď