Nárok na mateřskou při DPČ

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi poradila ohledně mé situace. Do dubna 2017 bud pobírat rodičovský příspěvek, a nyní budu vykonávat dvě práce obě na DPČ (cca 6000,- a 8000,-/měsíc).

Jedná se mi o to, když bych přišla do jiného stavu, zda mám při těchto hodnotách výdělku a smlouvě na Dohodu o povedení pracovní činnosti nárok na peněžitou pomoc v mateřství (a kolik by případně byla – nemohu to nikde vypočítat) a zda bych pak mohla hýbat s rodičovským příspěvkem u dalšího dítěte.

Předem Vám moc děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Eva V., 17.12.2016 20:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny dvě základní podmínky. A to že máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A dále pak to že v době zahájení PPM jste nemocnesky pojištěna, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2008 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Co se týká nemocenského pojištění, tak u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), by za vás zaměstnavatel měl odvádět nemocenské pojištění v případě, že je sjednán měsíční příjem převyšující částku 2500 Kč. Podle vámi udávaného výše příjmu byste tedy v obou dohodách měla být nemocenský pojištěna.

Pokud pak máte dvě různá zaměstnání, pak vám, může vznikat nárok na PPM z obou z těchto zaměstnání. V době, kdy by vám vznikla nárok na PPM (6-8) týdnů před porodem by se tedy výše PPM vypočítala pro každí z těchto zaměstnání samostatně.

U DPČ s výší příjmu 6000 Kč by to nyní bylo 139 Kč na den, a u DPČ s příjmem 8000 Kč by to nyní bylo 185 Kč. Tyto hodnoty odpovídají výpočtu pro rok 2016, v roce 2017 nebo pak i v roce 2018 to může být případně o něco málo více (max. o jednotky Kč).

Výsledná PPM by pak byla součtem těchto dvou částek (pokud tedy u obou DPČ budou splněny podmínky pro nárok na PPM) a tedy celkem by to bylo 324 Kč za kalendářní den. To je pak 9720 Kč na měsíc (30 kalendářních ní) a 63504 Kč za 196 dní (28 týdnů PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď