Nárok na mateřskou při DPČ

Dobrý den,

ráda bych se s Vámi poradila ohledně mé situace. Do dubna 2017 bud pobírat rodičovský příspěvek, a nyní budu vykonávat dvě práce obě na DPČ (cca 6000,- a 8000,-/měsíc).

Jedná se mi o to, když bych přišla do jiného stavu, zda mám při těchto hodnotách výdělku a smlouvě na Dohodu o povedení pracovní činnosti nárok na peněžitou pomoc v mateřství (a kolik by případně byla – nemohu to nikde vypočítat) a zda bych pak mohla hýbat s rodičovským příspěvkem u dalšího dítěte.

Předem Vám moc děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Eva V., 17.12.2016 20:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:44 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musí být splněny dvě základní podmínky. A to že máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. A dále pak to že v době zahájení PPM jste nemocnesky pojištěna, nebo alespoň v ochranné lhůtě až 180 dní.

Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2008 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Co se týká nemocenského pojištění, tak u DPČ (dohoda o pracovní činnosti), by za vás zaměstnavatel měl odvádět nemocenské pojištění v případě, že je sjednán měsíční příjem převyšující částku 2500 Kč. Podle vámi udávaného výše příjmu byste tedy v obou dohodách měla být nemocenský pojištěna.

Pokud pak máte dvě různá zaměstnání, pak vám, může vznikat nárok na PPM z obou z těchto zaměstnání. V době, kdy by vám vznikla nárok na PPM (6-8) týdnů před porodem by se tedy výše PPM vypočítala pro každí z těchto zaměstnání samostatně.

U DPČ s výší příjmu 6000 Kč by to nyní bylo 139 Kč na den, a u DPČ s příjmem 8000 Kč by to nyní bylo 185 Kč. Tyto hodnoty odpovídají výpočtu pro rok 2016, v roce 2017 nebo pak i v roce 2018 to může být případně o něco málo více (max. o jednotky Kč).

Výsledná PPM by pak byla součtem těchto dvou částek (pokud tedy u obou DPČ budou splněny podmínky pro nárok na PPM) a tedy celkem by to bylo 324 Kč za kalendářní den. To je pak 9720 Kč na měsíc (30 kalendářních ní) a 63504 Kč za 196 dní (28 týdnů PPM).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď